Sam fragment, koji nije u najboljem stanju, pronašao je splitski povjesničar umjetnosti Radoslav Bužančić proučavajući crkvu Svetog Vida, koja je nakon turskih osvajanja naših krajeva neko vrijeme bila džamija, a poslije ponovno crkva. Većina naših sugovornika suglasna je da se u pronađenom tekstu spominje “kraljica”, ali neki dvoje je li riječ o osobnom imenu Domaslava ili nastavak “slava” ističe etničku pripadnost dotične kraljice. Profesor Budak tvrdi da se termin sigurno ne može odnosti na etničku pripadnost, nego da je riječ o osobnom imenu.
Novonađeni natpis
Stručnjak za srednjovjekovnu povijest Hrvoje Gračanin ostavlja prostor i za neke druge interpretacije iako mu je, kako kaže, Budakova terorija vrlo privlačna i intrigantna, ali ipak samo jedan od nekoliko mogućih zaključaka koji se mogu izvući iz pronađenih materijala.
Prema Domagoju Buriću, autoru gledane serije “Hrvatski kraljevi”, novopronađeni natpis može se pokazati vrlo značajnim za proučavanje hrvatskoga ranog srednjeg vijeka:
- Budući da nam je dosad poznato samo nekoliko imena ranosrednjovjekovnih hrvatskih kraljica, ovaj nalaz iznimno je važan i s tog aspekta.
Tituliranje vladara
No, kako još nisam pročitao tek objavljen rad o ovome natpisu, ne mogu do kraja procijeniti njegovo značenje. Čini mi se iznimno važnom i činjenica da je natpis nađen na Klisu - to potvrđuje naša dosadašnja znanja o Klisu kao jednom od najvažnijih dvorova dinastije Trpimirovića .
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....