Zbog sumnje da su počinili ratne zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima u akciji Medački džep, policija je, doznajemo, uhitila zapovjednika izviđačko-diverzantske satnije bivšega Zbornog područja Gospić, Josipa Krmpotića, i trojicu članova te satnije: Velibora Šolaju, Miroslava Pettija i Milana Tomljenovića.
Plaćenici i dragovoljci
Peti uhićenik je Ivan Jurković, bivši obavještajac SIS-a i pripadnik Devete gardijske brigade kojom je zapovijedao Mirko Norac. Trojica od petorice uhićenih pušteni su u četvrtak, nakon ispitivanja u policiji, a Krmpotić i Šolaja ispitani su jučer u zagrebačkom Županijskom državnom odvjetništvu. Za njih dvojicu Županijsko državno odvjetništvo Zagreb zatražilo je određivanje istražnog zatvora zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i naročito teških okolnosti počinjenja djela. Većina privedenih, dakle, pripadnici su izviđačko-diverzantske satnije koja je bila sastavljena od stranih vojnika - plaćenika i domaćih dragovoljaca. Riječ je o satniji koju su haaški istražitelji u istrazi vođenoj 2000., 2001. i 2002. detektirali kao skupinu koja je u akciji Medački džep učinila najokrutnije zločine nad ratnim zarobljenicima i civilima. Ta je satnija uoči početka akcije Džep 93 osobnom odlukom Mirka Norca pridružena 9. gardijskoj brigadi kojom je on zapovijedao. Neslužbeno doznajemo kako bi neki od privedenih mogli biti povezani i s podmetanjem paklene naprave koja 2000. ubila haaškoga svjedoka Milana Levara u Gospiću .
Podrška za neposluh
U vrijeme odvijanja akcije načelnik Glavnoga stožera HV-a bio je general Janko Bobetko. Zamjenik zapovjednika Zbornoga područja Gospić i najviše rangirani časnik na tome terenu bio je general Rahim Ademi. U akciji je, uz ostale, sudjelovala i jedinica specijalne policije koju je na terenu vodio Željko Sačić.
No, kako će u sudskom procesu Ademiju i Norcu za Medački džep biti dokazano, Ademi je imao samo formalne, ali ne i stvarne zapovjedne ovlasti jer ih njegovi podređeni nisu provodili, što znači da su u neposluhu uživali Bobetkovu podršku.
Neposredno prije početka akcije Bobetko je u Gospić poslao svog osobnog izaslanika Davora Domazeta Lošu kojem je namijenio ulogu veznog čovjeka između Glavnog stožera i Norca. Da su u toj akciji Ademijeve ovlasti bile sužene zbog angažmana Domazeta Loše na suđenju za ratne zločine potvrdio je cijeli niz svjedoka, visokih časnika uključenih u tu akciju: general Petar Stipetić, Mihael Brlečić, Izidor Češnjaj, Jozo Nedić, Zlatko Rogulj, Franjo Feldi, Mladen Šerić i Zdravko Vladanović.
Željko Sačić u sudnici je priznao da je odbio Ademijeve zapovijedi i da je postrojba Specijalne policije provodila Bobetkove naredbe i pomoćnika ministra unutarnjih poslova za specijalnu policiju generala Mladena Markača. Mirko Norac sud je pokušavao uvjeriti da je stvarni zapovjednik akcije bio Ademi te da nije bilo dvostruke linije zapovijedanja. Među svjedocima koji su nastojali poduprijeti Norčeve teze bio je i Frano Tomičić, u ratu pomoćnik zapovjednika 9. gardijske brigade za političku djelatnost.
Bobetkova knjiga
Nakon svjedočenja 2008. Tomičić je unaprijeđen. No, sudovi, i prvostupanjski, Županijski, i Vrhovni, uvažili su dokaze, svjedočenja i knjigu generala Bobetka “Sve moje bitke” koji potvrđuju da je zapovjedna linija, uključujući i ubojstva civila i ratnih zarobljenika, tekla od Bobetka preko Domazeta Loše do Norca. Norac je osuđen na šest godina zatvora, a Rahim Ademi oslobođen odgovornosti. Odgovornost Domazeta Loše i specijalaca DORH zasad ne istražuje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....