Ostajem na čelu HNS-a! Nisam osuđen za nečasno kazneno djelo!
Izjavio je to Radimir Čačić u četvrtak nakon sjednice Predsjedništva stranke. Vodit će HNS do ožujka, a ako bude morao u zatvor prije toga mijenjat će ga, kako su odlučili u vrhu HNS-a, Vesna Pusić!
Ova Čačićeva odluka iznenadila je znatan dio vodećih članova HNS-a, ali još više, i njegove koalicijske partnere u Vladi. Neformalne reakcije Čačićeve odluke izrazito su negativne, a pokušavaju se objasniti psihološkim motivima. Prije svega, Čačić bi na odsluženje kazne trebao otići za dva mjeseca, a do ožujka je dvostruko duže. Pretpostavka glasi kako je riječ o ljudskoj reakciji i pokušaju odugovlačenja s odlaskom, što je razumljivo, iako i pogrešno.
HNS ODLUČIO Pusić potpredsjednica Vlade, Čačić ostaje šef HNS-a do ožujka!
Drugo, Čačić je dao naslutiti na sjednici Predsjedništva HNS-a da se, nakon što provede 11 mjeseci u zatvoru, namjerava vratiti u politički život! Reakcija na ovu namjeru, ako postoji, najblaže rečeno je - šok.
- Ovo je u raskoraku s realnosti. Gotovo je nezamislivo da bi bivši kažnjenik početkom 2014. mogao opet postati ministar, kao da se nije dogodilo ništa - kažu u HNS-u.
Iako će HNS, nakon ovakve odluke, ući u kampanju za lokalne izbore s osuđenim predsjednikom, Čačića to ne brine. Prometna nesreća koja se dogodila u Mađarskoj, objasnio je novinarima poslije sjednice Predsjedništva, nije se dogodila ‘iz namjere’ nego ‘iz nehata’.
Propali planovi
Do sjednice Predsjedništva dio HNS-a bio je zadovoljan jer su se nadali da će Čačić otići s čela HNS-a i da je to šansa za spas stranke kojoj je rejting na najnižim razinama u povijesti. U razgovorima s dvojicom iskusnih HNS-ovih političara doznali smo da su htjeli iskoristiti Čačićev odlazak za političku rehabilitaciju po snazi druge stranke u vladajućoj koaliciji. Presuda ide na ruku onom dijelu stranke koji je početkom srpnja zagovarao njegov odstup s izvršnih pozicija.
Radimir Čačić je u to vrijeme rezolutno odbacio mogućnost odstupa, štoviše bio je nezadovoljan stajalištem koje je tada zauzela Vesna Pusić, ali najnoviji događaji idu u prilog onoj struji unutar HNS-a koja je prije pet mjeseci ostala u manjini. Iz njihovog kuta, HNS treba iskoristiti novonastale okolnosti i ponovno se profilirati kao relevantna liberalno-građanska stranka. Ali, ističu, pod vodstvom Vesne Pusić, a ne Čačića.
Poražena struja
Posljednjih nekoliko godina, a posebno u Milanovićevoj vladi, HNS je izgubio svoj dugo vremena prepoznatljiv liberalni štih, i gotovo potpuno se pretvorio u stranku koja štiti uzak dio poslovnih krugova. Kada se tome dodaju Čačićeva arogancija, ali i njegova neispunjena obećanja brzog ekonomskog oporavka i povećanja zaposlenosti, vidljivo je zbog čega dio HNS-a želi suštinski mijenjati postojeću strategiju. No, ta je struja u HNS-u u četvrtak poražena na sjednici Predsjedništva.
Novi HNS
Iako se to trenutno nitko ne usuđuje javno izgovoriti, već se ozbiljno razmišlja o post-Čačićevskom HNS-u.
Kada Čačić krene u zatvor na odsluženje kazne nitko ne vjeruje niti da će iz drugog plana moći utjecati na HNS, a posebno na politiku vlade. "Kako će utjecati iz zatvora? Njegov odlazak iz politike jako je loš, posebno za Vladu, ali treba biti realan: ovo je kraj i sada trebamo ići dalje", komentirala je osoba iz vodstva stranke s kojom smo razgovarali u četvrtak oko podneva.
Za strmoglavi pad HNS-a (rejting im je danas oko 2 posto), uvjereni su neki članovi vodstva stranke, prvenstveno je odgovoran Radimir Čačić. Uz to što je od bivšeg premijera Ive Sanadera preuzeo titulu najnepopularnijeg političara u državi, sve se češće postavljalo pitanje razočaravajućih rezultata njegova Ministarstva. Zbog svega toga Čačićeva politička pozicija, posebice unutar Hrvatske narodne stranke, tijekom ljeta više nije bila sigurna.
U HNS-u je ojačala grupacija koja je smatrala kako bi jedino promjena vodstva i dolazak ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić na čelo HNS-as mogao vratiti nekadašnji status treće stranke po snazi.
Strategija Vesne Pusić
Već tada su, istina, vrlo diskretno pojedini članovi Predsjedništva HNS-a nagovještavali kako u relativno bliskoj budućnosti ne treba sasvim isključiti ovakav razvoj događaja.
U srpnju, kada je mađarski sud uvjetno osudio Čačića, Vesna Pusić provjerila je smatraju li članovi Predsjedništva HNS-a kako stranka treba novog lidera, i kada nije dobila podršku, odlučila se povući. Vesna Pusić je iskusna političarka, i već skoro dvadeset godina u vrhu stranke, i poslije konzultacija sa suradnicima procijenila je da bi pokušaj Čačićeva smjenjivanja izazvao velike unutarnje sukobe, a time i katastrofalne posljedice za HNS-a, i u vladi Zorana Milanovića, ali i na političkoj sceni Hrvatske.
Ne treba zaboraviti kako tih dana Vesna Pusić nije potpuno odbacila mogućnost Čačićevog odlaska iz političkog života. Značaj njezine izjave tim je veći kada se uzme u obzir da prije pet mjeseci nije bilo naznaka da će mađarsko pravosuđe ovako brzo i rezolutno procesuirati potpredsjednika Vlade.
HNS na dnu: ‘Za veliki pad rejtinga stranke kriv je Čačić’
Pad popularnosti koji već 15 mjeseci prolazi HNS, do sada nije zabilježen u hrvatskoj politici. Još u kolovozu 2011.godine HNS je imao podršku 7,1 posto birača i bio uvjerljivo treća politička stranka u zemlji.
Uostalom, na temelju takvog rejtinga Čačić je dogovorio odličan status za svoju ekipu na listama Kukuriku koalicije, tako da HNS u Vladi ima 4 ministra kao i 14 zastupnika u parlamentu.
No to je posve nerealno kada se pogleda sadašnja situacija u kojoj se nalazi Hrvatska narodna stranka.
Loša faza (koja još uvijek traje) počela je u ožujku kada su istraživanja pokazivala kako HNS podržava samo 3,9 posto birača. Već u svibnju HNS je pao na 2,4 posto, koliko je imao i prije mjesec dana, a u rujnu pao je na, istinski zabrinjavajućih 1,8 posto.
U listopadu je rejting HNS-a porastao na 2,7 posto, što je pozitivan podatak, međutim, to je još uvijek trostruko manje od potpore koju imaju Dragutin Lesar i Hrvatski laburisti.
Jednostavnim riječnikom, Hrvatska narodna stranka se nalazi na dnu i u najboljem slučaju još od ljeta je bilo jasno da treba veliku promjenu u vrhu.
Zbog straha od raspada stranke, nitko se nije usudio dovesti Čačićev kredibilitet u pitanje, makar je bilo očito da se HNS pretvara u marginalnu stranku, koja je sposobna samostalno opstati tek u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, i eventualno u Zagrebu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....