NOVO PISMO MILANOVIĆEVOJ VLADI

Od Vlade tražimo rokove izmjene lex Perković

Reding je zatražila točan raspored Vladinih poteza koji će dovesti do ukidanja ograničenja u primjeni europskoga uhidbenog naloga

Potpredsjednica Europske komisije Viviane Reding zadovoljna je što će Hrvatska ukiniti vremensko ograničenje za primjenu Europskog uhidbenog naloga, ali sada od ministra pravosuđa Orsata Miljenića traži informaciju o tome kada će Vlada promijeniti Zakon o pravosudnoj suradnji.

Samo dan nakon što je dobila Miljenićevo pismo u kojemu je on obaviještava da će Hrvatska “poduzeti odgovarajuće mjere”, Vivien Reding poslala je jučer ministru Miljeniću novo pismo u kojemu od njega traži vladin “time-table” najavljenih promjena.

“Voljela bih znati kada ćete provesti promjene, bila bih zahvalna kada bi mi dali time-table za te promjene”, napisala je, prema našim informacijama, Vivien Reding.

Dakle, ona želi točan raspored vladinih poteza koji će dovesti do ukidanja vremenog ograničenja u primjeni uhidbenog naloga.

Njen potez je očekivan budući da u svom pismu od prije tri dana Miljenić nije precizirao rok u kojemu će Vlada izmjeniti zakon. No, on to sada nije ni mogao reći jer Vlada namjerava promjenu zakona vezati uz promjenu Ustava, odnosno ukidanje zastare za politički motivirana ubojstva.

Miljenićev odgovor

A za taj paket promjena nužno je osigurati dvotrećinsku političku potporu u Saboru koju za sada Vlada nema.

Kako neslužbeno doznajemo, Reding ovoga puta nije postavila rok u kojemu očekuje odgovor, niti je postavljala bilo kakve nove uvjete.

Prema našim informacijama, ministar Miljenić će joj odgovoriti na pismo. Ali, kako sada stvari stoje, Miljenić će poslati novo pismo u Bruxelles tek kad se u Vladi dogovore kada će izmjeniti zakon.

“Sigurno je da ćemo taj zakon promijeniti, a to je i njima najvažnije. Kada će to biti, ovisit će i o najavljenim ustavnim promjenama”, kaže naš sugovornik iz Vlade.

Vlada će vjerojatno pokrenuti proceduru ustavnih promjena već sredinom rujna čim počne nova sjednica Sabora. Realno je očekivati promjenu zakona i Ustava tijekom listopada.

Doznajemo kako se u Vladi razmišlja da se najavljenom promjenom Ustava ukine zastara za sva teška kaznena djela, a ne samo za politički motivirana ubojstva kao što se u startu planiralo.

Odluka o tome još nije donesena, tek se razgovara o toj mogućnosti, ali čuli smo kako i dio SDP-ovih pravnika smatra da bi to bilo dobro rješenje.

Nekažnjeni zločinci

Ukidanje zastare za sva teška kaznena djela sigurno će podržati i pravnička struka jer se na taj način izbjegava dvostruki tretman zločina.

I do vladinih institucija došle su informacije da postoje zločinci koji su počinili višestruka ubojstva, koji su priznali svoj zločin, ali sada ne mogu biti kažnjeni jer je njihov zločin prema zakonskim pravilima u zastari.

Na ukidanje zastare za politički motivirane zločine Vlada se odlučila, objašnjeno nam je, da bi se hrvatsko društvo napokon suočilo s prošlošću, a hrvatsko pravosuđe kaznilo odgovorne za ta zlodjela. Bio je to i odgovor Milanovićeve Vlade svima onima koji su tvrdili da štiti Josipa Perkovića od izručenja Njemačkoj, te da je baš zbog njega ograničila primjenu Europskog uhidbenog naloga. Vladini dužnosnici stalno tvrde kako Perkovića nije moguće izručiti Njemačkoj zbog zastare, a ne zbog ograničenja u Europskom uhidbenom nalogu.

To što je Hrvatska zastaru ugradila u zakon kao obvezatni razlog za odbijanje izvršenja uhidbenog naloga ni u jednom trenutku nije bio problem za Bruxelles, potvrdili su nam sugovornici iz Vlade. Jer, zastaru kao obligatorni razlog za odbijanje izvršenja uhidbenog naloga ima još 13 članica EU.

No, istovremeno se otvara dilema zašto ukinuti zastaru samo za počinitelje politički motiviranih zločina, a ne i za ostale nikad sancionirane teške zločine?

Razlika između takvih zločina postoji: politički motivirana ubojstva nisu istražena i sankcionirana zato što država to nije željela ni mogla učiniti jer su često počinjeni po nalogu i uz znanje državnih službi, dok neki drugi teški zločini nisu sankcionirani zato što država nije bila sposobna, voljna ili uporna da ih istraži i sankcionira.

Sigurno samo jedno

Ukidanjem zastare za sva teška kaznena djela riješio bi se i taj problem, ali još nije odlučeno hoće li Vlada to i predložiti. Sigurno je samo da se ide u ukidanje zastare za politički motivirana ubojstva.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 06:02