Stanovnici Australije sve manje Veliku Britaniju doživljavaju kao zemlju ostvarenja svojih snova i sve se rjeđe sele tamo. Dapače, velik broj Australaca posljednjih se godina vratio kući pa mnogi kafići i dućani s australskim proizvodima, čiji s kupci i klijenti bili velikom većinom useljenici iz Australije, sad propadaju i zauvijek zatvaraju vrata.
„Razlog je ekonomija: Australija bilježi gospodarski rast za razliku od Velike Britanije koja još uvijek osjeća posljedice krize. Vrijednost australskog dolara je porasla, pa Australci više ne moraju raditi u Britaniji ne bi li skupili novac za putovanje po europskim državama, puno im je privlačnije vratiti se kući, raditi i zarađivati tamo i onda preko ljeta doputovati iz Australije ne bi li putovali Europom. “, kaže za BBC Dave Hancock, menadžer u jednom od dućana koji su ostali bez kupaca od kad Australci sele natrag kući. „Definitivno da je Australaca manje negoli prije“, komentira Liam Doyle, konzultant pri head hunting agenciji Argyll Scott te dodaje: „Australski kandidati obično su dobro obrazovani i obučeni, engleski im je materinji jezik, što također pomaže. No, vlasti im nisu olakšale dobivanje viza, a i tržište rada je zadnjih godina usporeno. Izgleda da je sad prekasno da ih zadržimo.“
„Australija se jako promijenila u zadnjih 10 godina.“, komentira Dale Eaton, ravnatelj Britansko-australskog društva čije je članstvo u zadnjih godinu dana opalo za 30%. „Kulturno dodvoravanje je nestalo i Australija je danas zemlja puna samopouzdanja a njezini građani imaju velika očekivanja kad je riječ o kvaliteti usluge i ponude.“, dodaje. To potvrđuje i Simon Larcey iz Melbournea, vlasnik internet portala namijenjena Australcima u Londonu. „Kad sam doselio London je, te 1995., imao sve, a Australija je u usporedbi s tim gradom izgledala tako malena. No, od tad se Australija razvila. Danas ovdje imamo jednako dobre, ako ne i bolje mogućnosti negoli u Londonu, a i blizu smo Aziji koja predstavlja veliko tržište za ambiciozne poduzetnike.“
Brojke pokazuju da su Kina i Japan postali najveći trgovinski partneri Australije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....