REVIZIJA VLADAVINE

KUKURIKU KOALICIJA NEKAD I SAD U oporbi predložili 43 zakona, na vlasti ih većinu ‘zaboravili’

SDP zamjera HDZ-u da su u oporbi predložili samo 4 zakona, a HDZ tvrdi: SDP je proveo suprotno od onog za što su se zalagali
 Ranko Šuvar / CROPIX

Banke su napokon zauzdane - nema više kamata iznad 7 posto jer bi inače morale platiti kazneni porez, nezaposlenima je omogućena odgoda otplate kredita, a smanjenje zdravstvenog doprinosa za čak 8 posto nije stvorilo probleme u zdravstvu jer je sve nadoknađeno štednjom u proračunu u skadu s preporukama guvernera HNB-a.

Heroj Domovinskog rata

Takva je danas trebala biti slika Hrvatske pod vodstvom SDP-a, jer je sve navedeno ono za što se danas najveća vladajuća stranka zalagala dok su bili u oporbi, u prošlom mandatu od 2007. do 2011.

Predsjednik SDP-a i Vlade Zoran Milanović počesto u posljednje vrijeme HDZ-u spočitava što u protekle tri godine, otkad su oporba, ničim nisu pridonijeli da se situacija u Hrvatskoj popravi. Kao argument koristi činjenicu da su predložili samo četiri zakonska prijedloga te podsjeća da je njegova stranka u prošlom mandatu, kao oporba, podnijela čak 43 zakona.

Iz HDZ-a na takve optužbe uzvraćaju: “Što znači da ste predložili toliko zakona dok ste bili oporba kad vaša Vlada nije implementirala ni jedan od prijedloga SDP-a iz vremena kad je stranka bila u opoziciji. Dapače, mnoge financijsko-gospodarske mjere koje ste predlagali, kad ste došli na vlast, napravili ste dijametralno suprotnu stvar”.

HDZ, međutim, nije potpuno u pravu. Pregled najvažnijih zakonskih inicijativa SDP-a iz vremena dok su bili oporba potvrđuje kako ta stranka zaista neke od tih prijedloga ni jednim zarezom nije primijenila otkad vodu Vladu, poput primjerice one o porezu bankama na visoke kamate, zatim snižavanja zdravstvenog doprinosa i smanjenja doprinosa za drugi stup mirovinskog, odgode otplate kredita za ljude koji ostanu bez posla, uvođenja novog odličja “Heroj Domovinskog rata”.

No, dio svojih zakonskih inicijativa jesu implementirali - neke u nešto drugačijem obliku nego što su to predlagali 2008., 2009. kada je većina njihovih zakonskih prijedloga upućivana u saborsku proceduru, a neke u potpunosti.

Kriza se naslućivala

U skladu s onim za što su se zalagali dok su bili oporba, tako su promijenili Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji, Zakon o porezu na dobit kojim se poreza oslobađa reinvestirana dobit, zatim su smanjili ili ukinuli velik dio parafiskalnih nameta, smanjili osnovicu za dužnosničke plaće, promijenili zakon koji se odnosi na prava nezaposlenih na burzi, povećali neoporezivi dio plaće...

- Nismo ni mogli sve zakone koje smo predlagali kao oporba donijeti kad smo osvojili vlast, jer situacija u Hrvatskoj nije ista kao što je bila prije pet, šest godina, kada smo ih prvotno predlagali - objašnjava Igor Dragovan, glavni tajnik SDP-a i predsjednik njihova Kluba zastupnika. U vrijeme kada je oporbeni SDP u saborsku proceduru gotovo iz tjedna u tjedan slao svoje zakonske inicijative, podsjeća Dragovan, kriza se tek naslućivala.

- To je bilo vrijeme vladavine Sanadera, kada se predstavljalo da zemljom teče med i mlijeko. No, mi smo znali da nam je kriza pred vratima i zato smo davali prijedloge kojima smo željeli neke stvari prevenirati - podsjeća Dragovan.

‘Većinu smo proveli’

- Obveza je oporbe da daje prijedloge i mi smo tu našu zadaću ispunili. Nismo možda sve proveli, ali većinu jesmo. Smjer koji smo zadali kao oporba nastavljamo i sada dok vodimo Vladu - dodaje.

Što je oporbeni SDP tražio, a što vladajući proveo

Zakon o porezu na kamate: predlagali da se banke koje daju kamate iznad 7% oporezuje sa 40 posto.

- na vlasti nisu ni taknuli ovaj porez

Zakon o osnovici za plaće dužnosnika 2009.:

- tražili su da se zamrzne rast plaća za 6% jer je država u recesiji.

- tek su 2014. proveli zakon

Zakon o prolongaciji otplate kredita:

- tražili da banke odgode otplate kredita za građane bez posla

- tek su u zadnjoj godini mandata zamrznuli tečaj franka

Zakon o pravima za vrijeme nezaposlenosti:

- predlagali su da se za prvih 180 dana na burzi plaća 70 posto osnovice, a za ostale 50 posto

- promijenili da se 70% osnovice isplaćuje samo za prvih 90 dana

Zakon o oslobađanju od plaćanja neporeznih prihoda u 2009.:

- predlagali su da se tvrtkama smanje parafiskalni nameti

- vodni doprinos smanjili su 50 posto i ukinuli doprinos za šume i neizravnu spomeničku rentu

Izmjene Zakona o porezu na dohodak:

- predlagali su povećanje osobnog odbitka sa 1600 na 1900 kn

- ove godine povećali su osnovicu na 2600 kuna

Izmjene Zakona o doprinosima:

- tražili su da se zdravstveni doprinos smanji za 8 posto, odnosno sa 15 na 7 posto

- smanjili su doprinos, ali za 2 posto, čime je zdravstvo ostalo bez 2 milijarde. Nakon dvije godine sve vratili na staro

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 16:16