Skupština tvrtke Hrvatske autoceste smijenila je članove Uprave HAC ONC-a Gorana Grpca i Željka Horvata, a u Upravu su imenovani Slavica Grđan, Marija Cvrlje i Krešimir Kvaternik, stoji u jučerašnjem priopćenju Hrvatskih autocesta.
Slavica Grđan bit će predsjednica Uprave. U HAC-u tvrde kako je odluka o smjeni donesena na temelju stalnog praćenja i analize provedbe zadataka i rokova te je zaključeno da provedba ne teče prema planu.
Prema dostupnim inofrmacijama, sadašnja Uprava HAC ONC-a trebala je biti smijenjena 1. kolovoza, no odluka Uprave HAC ONC-a da na čelo tima za reorganizaciju tvrtke u sklopu pripreme za privatizaciju tvrtke imenuje Gorana Ivanovića, koji je do prije tjedan dana radio kao skladištar, ubrzala je ovu odluku.
Naime, Uprava HAC ONC-a je u sklopu programa reorganizacije tvrtke formirala nekoliko timova, a na čelo tima za unapređenje organizacijske strukture tvrtke 8. srpnja imenovala je Ivanovića koji je dotad radio kao skladištar u Tehničkoj jedinici održavanja Maslenica.
Restrukturiranje tvrtke
Uz njega je u tim postavljena Sandra Wolf Kramarić, viša suradnica za krajobraz i zaštitu okoliša.
Nakon ove smjene Uprave gotovo je sigurno da Ivanović neće ostati na čelu spomenutog tima.
U HAC ONC-u je u tijeku druga faza restrukturiranja kako bi tvrtka bila što spremnija za privatizaciju putem IPO-a. Za potrebe restrukturiranja sklopljen je i memorandum o razumijevanju sa Svjetskom bankom te je angažiran konzultant.
Slavica Grđan dosad je radila u tvrtki Autocesta Rijeka - Zagreb. Zanimljivo je da su novi članovi Uprave HAC ONC-a prije mjesec dana smijenjeni iz Uprave Zagrebačkog holdinga.
Otpremnine 630.000 kn
Marija Cvrlje nekada je radila u Državnoj komisiji za kontrolu javne nabave, a time se bavila i u Zagrebačkom holdingu.
Krešimir Kvaternik, nekadašnji član Uprave Fine, u Zagrebačkom holdingu bio je zadužen za financije. Zagrebački gradonačelnik ih je smijenio prije mjesec dana u Holdingu, a sada su postali članovi Uprave HAC ONC-a.
Kako nam je potvrđeno iz Holdinga, Marija Cvrlje i Krešimir Kvaternik podnijeli su zahtjev za zaštitu svojih prava. No, nakon što su doznali za njihov budući posao u HAC-u, u Holdingu su odlučili na njihov zahtjev odgovoriti tako da im ponude posao sukladan njihoj spremi i sposobnostima. To znači da bi M. Cvrlje i K. Kvaternik morali dati otkaz ako žele prijeći u HAC. Tim potezom bi, pak, automatski izgubili pravo na otpremninu koja bi, prema objavljenim podacima i ako je sud dodijeli, trebala iznositi oko 630.000 kuna bruto za svakog od njih.
Ovo je već četvrta uprava HAC ONC-a u posljednje dvije godine, što samo pokazuje kako je tu tvrtku teško dovesti u red. Niti jedna državna tvrtka u tako kratko vrijeme nije promijenila toliko uprava. O uspješno pak provedenom restrukturiranju ovisi i uspješnost IPO-a u kojem Vlada namjerava 60 posto HAC ONC-a privatizirati i od čega očekuje oko 1,3 milijarde eura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....