Kada bi netko upitao tko na svijetu popije najviše alkohola godišnje, mnogi ne bi puno razmišljali pa bi, u skladu s raširenom predrasudom, možda rekli - Rusi.
No, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije objavljenima 2014. godine, zemlja u kojoj se popije najviše alkohola jest - Bjelorusija. Prosječan Bjelorus u sebe godišnje ulije čak 17,5 litara čistog alkohola.
Rusi su tek četvrti na popisu s 15 litara alkohola, što je ekvivalent 155 boca vina ili čak 1500 čašica votke.
Britanski Telegraph Travel spomenute je podatke pretvorio u kartu te bojama, od svijetlih do tamnih, označio zemlje u kojima se najviše 'naginje čaša'. Riječ je o količini čistog alkohola koju na godišnjoj bazi popije prosječan stanovnik stariji od 15 godina.
Primjerice, jedna boca vina može imati 13 posto alkohola, što je 97,5 ml u 750 ml butelje.
Otkrili smo, dakle, da Bjelorusi najviše piju, no u stopu ih prate Moldavci (16,8) i Litavci (15,4). Rusi su četvrti, Rumunji (14,4) i Ukrajinci (13,9) ih slijede, a prvih 10 top alko zemalja zatvaraju Mađarska (13,3), Češka (13), Slovačka (13) i Portugal (12,9).
Hrvati godišnje u sebe unesu 12,2 litre alkohola što ih stavlja uz bok Francuskoj koja potroši istu količinu alkohola. Susjedi Srbi popiju 0,4 litre alkohola više, dok su Slovenci pažljiviji s opijanjem te popiju 11,6 litara. Prosječan stanovnik Bosne i Hercegovine popije 7,1 litru alkohola što ga stavlja zlatnu sredinu tablice.
Od afričkih zemalja, najviše se popije u Južnoafričkoj Republici (11) dok je u Južnoj Americi 'prvak' Čile s 9,6 litara.
Amerikanci su na tek 9,2 litre alkohola godišnje, a Australci imaju istu količinu kao i Hrvatska - 12,2 litre.
Od azijskih zemalja jedina država koja se može nositi s europskim prosjekom, osim Rusije, je Sjeverna Koreja s 12,3 litre.
Pogledajte ostatak informacija:
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....