Tri dana nakon objave odluke Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) o svrstavanju mesa i mesnih prerađevina u skupinu kancerogenih proizvoda, oglasili su se i veliki svjetski proizvođači mesa koji njihov potez nazivaju “nepromišljenim i grotesknim”. U velikoj raspravi koja se vodi diljem svijeta o ovoj temi govori se o nutricionističkim i zdravstvenim aspektima prehrane mesom, a glavni su naglasci na dobrobiti za ljudsko zdravlje.
Ravnodušna javnost
Spominju se i veliki problemi s vraćanjem povjerenja potrošača u konzumaciju mesa, jer je ovo alarmantno upozorenje SZO-a već u Italiji smanjilo prodaju mesa oko 20 posto.
Što se događa u Hrvatskoj? Osim javnosti koja gotovo jednodušno osuđuje spominjanje kobasica i slanine u nezdravom kontekstu, o cijelom problemu jedino su se očitovali iz udruge Prijatelji životinja. Oni traže da meso, poput cigareta, ima na sebi oznaku upozorenja na kancerogenost. U Croatiastočaru, udruženju koje okuplja proizvođače mesa i mlijeka, ističu da još nemaju konkretne podatke kojima bi ilustrirali eventualni pad prodaje mesa.
Nismo toliki mesožderi
- Zasad nemamo nikakve dojave od svojih članica o problemima s distribucijom mesa i mesnih prerađevina. No, iz iskustva znamo da svaka ovakva bombastična rasprava u kojoj se pojavi sumnja u ispravnost prehrambenih proizvoda na kraju i rezultira stanovitim padom prodaje i povjerenja kod potrošača - rekao nam je Branko Bobetić, direktor Croatiastočara. On ističe da hrvatska prehrambena industrija zadovoljava sve visoke standarde proizvodnje, a domaći proizvodi dobivaju zahtjevne europske certifikate zaštite geografskog podrijetla ili izvornosti. Iako kod nas prevladava mišljenje da su Hrvati veliki “mesožderi”, Bobetić kaže kako statistika bilježi da se u Hrvatskoj proizvodi 24 kilograma mesa po glavi stanovnika, a u EU 30 kilograma.
- Od velikih potrošača mesa u Europi smo značajno udaljeni, pa trošimo 15 posto manje govedine, gotovo 25 posto manje piletine i puretine te 6 posto manje svinjetine od europskog prosjeka - rekao nam je Bobetić.
Šok kod kupaca
Brojni mali proizvođači mesnih specijaliteta s kojima smo jučer razgovarali prenijeli su nam svoja iskustva o kontaktu s kupcima. Svi su šokirani izvještajem SZO-a i zbijaju šale na njihov račun. No, mi smo nazvali Vjenceslava Hrušku, nagrađivanog kulenara iz okolice Požege, i rekli mu da ćemo ga tužiti jer nam je liječnički nalaz pokazao da smo se otrovali njegovom slaninom i čvarcima.
- Da, slobodno me tužite. Vrlo rado ću se odazvati na sud i dokazati vam da su moji proizvodi zdravi i da se od njih niste mogli razboljeti. Ne garantiram da vam se to nije dogodilo ako ste jeli hrenovke iz trgovačkih centara - rekao nam je raspoloženi Hruška. Dodaje kako je došlo vrijeme da se svi slavonski običaji, i kulen i bećarac, moraju braniti na sudu.
Svinjarije oko mesa
I njegov susjed iz Slavonskog Broda Tomislav Galović slaže se da su “svinjarije oko mesa prevršile svaku mjeru”. - Ovo je prilika za prave proizvođače da na europskom tržištu ponude naše tradicionalne specijalitete koji nemaju štetnih aditiva poput onih iz industrije - kaže Galović.
'U našem mesu nema aditiva'
Mesari Danijel i Dejan Čučković iz riječkog naselja Viškova, smatraju da je tri dana, koliko je prošlo otkad je stiglo upozorenje SZO-a, premalo za vidljiv pad potražnje.
- Slatko smo se nasmijali kad smo čuli objavu. Mislim da su naši ljudi od svih bolesti mesa, gripa, groznica i slično jednostavno oguglali pa ne vjerujem da će ovo smanjiti našu prodaju - tvrdi Danijel te dodaje da je analiza rađena na mesu koje se po svemu razlikuje od onog koje oni nude.
Jasna Karinčić, vlasnica mesnice u Vinkovcima oduševljena je presudom Svjetske zdravstvene organizacije. - Ovo je pun pogodak! Već se 40 godina borimo protiv mesa u trgovačkim lancima jer je prepuno aditiva, a sada će i kupci otvoriti oči - zadovoljna je Jasna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....