ZAGREB - Kritike koje su se ovog tjedna slijevale na račun meteorologa i TV-prognostičara uglavnom su razumljiva posljedica serije gafova u najavama vremenskih prilika. Velike pahulje snijega u utorak su iznenadile sve Zagrepčane koji su večer prije slušali prognoze na kraju TV dnevnika jer u njima je rečeno da će veći dio utorka u glavnom gradu biti - sunčan. Suncem okupan i iznimno topao, pak, Zagreb je bio u srijedu, za koju su prognostičari tvrdili da će biti kišovit i sniježan.
Ankica Stojanović, sinoptičarka iz Državnog hidrometeorološkog zavoda tvrdi da se rijetko događaju pogrešne prognoze kakva su dali za utorak.
- U ponedjeljak niti jedan prognostički model nije za utorak predviđao snijeg u Zagrebu i okolici, ali - eto dogodio se. Do pet puta godišnje dogode se takve pogreške, objašnjava Ankica Stojanović.
Što se tiče dugoročnih prognoza, DHMZ koristi podatke Europskog centra za srednjoročne prognoze vremena iz Readinga u Velikoj Britaniji, a one su pouzdane do sedam dana unaprijed, iako izdaju 10-dnevne prognoze.
Na pitanje kada možemo očekivati zatopljenje i hoće li biti sniježnih iznenađenja u narednjih mjesec dana odgovorio je poznati “televizijski meteorolog” Zoran Vakula.
- Nakon hladnog dosadašnjeg dijela veljače diljem Hrvatske, sljedeći će tjedan srednja tjedna temperatura biti niža od prosječne uglavnom u središnjoj i istočnoj Hrvatskoj, te u Gorskome kotaru. Pritom će osobito hladna biti jutra u ponedjeljak i utorak, kada će najniža temperaturu biti većinom niža od -10°C. U posljednjem tjednu veljače bit će uglavnom toplije od prosjeka ili barem prosječno toplo, a u prvoj polovici ožujka ponovno se povećava vjerojatnost hladnijeg razdoblja, uz iznimku Dalmacije, gdje će vjerojatno čak tri tjedna za redom biti toplije od prosjeka.
Oborina će i u nastavku veljače u većini krajeva biti više od uobičajenih tjednih količina, posebice na Jadranu i unutrašnjosti Dalmacije, gdje će već u sljedećemu tjednu mjestimice biti i obilnijih dnevnih količina. Snijeg se očekuje uglavnom u sljedećemu tjednu. Mogućnost suhog razdoblja diljem Hrvatske povećava se u drugom tjednu ožujka, pojašnjava Vakula.
Hoće li biti baš tako, međutim, nije potpuno izvjesno. Pouzdanost dugoročnih prognoza Vakula ocjenjuje visokom ocjenom. Dodaje da dosadašnja iskustva ne samo u RH, nego i u mnogim zemljama članicama ili pridruženim članicama Europskog centra za srednjoročne prognoze vremena iz Readinga, Velika Britanija ( www.ecmwf.int), ukazuju na vrlo veliku pouzdanost prognoza za prvi, pa i za drugi tjedan, dočim za treći tjedan vjerojatnost značajno pada, ali je još uvijek pouzdanije planirati aktivnosti prema toj prognozi negoli prema klimatologiji. Četvrti tjedan je najmanje pouzdan.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....