ZAGREBAČKA ISTRAGA

USKOK češlja prostorne planove: Brisali ulice i parkove, da bi izgradili više zgrada i etaža

Odluke su parafirali Davor Jelavić, Ivica Panjek, Vidoje Bulum i Jadranka Veselić-Buvo

ZAGREB - Potezom pera, pod izgovorom da se unose tehničke ispravke Greta Augustinović-Pavičić, bivša tajnica Gradske skupštine mijenjala je urbanističke planove.

Istraga traje mjesecima

Mimo zakonske procedure, u pojedinim su gradskim naseljima - Rudešu, Vrbiku, Središću, u Gračanima, Laništu dodavane zgrade, etaže, nestajale su ulice ili zelene površine i pretvarale se u građevinska zemljišta. O svemu sada već mjesecima istragu vodi USKOK jer je predmet već dobio i urudžbeni broj, a i od povjerenstva Gradskog poglavarstva još 22. rujna zatražena je sva dokumentacija o ispravcima u Službenom glasniku.

Na razgovoru u USKOK-u već je bila i bivša tajnica Greta Augustinović-Pavičić koja je kao tajnica unosila ispravke kojima su mijenjani prostorni planovi. Na razgovor bi mogli biti pozvani i ostali sudionici ovog postupka. Do 19. listopada povjerenstvo osnovano 13. srpnja na čijem je čelu Tomislav Saucha obradilo je 58 predmeta u kojima je bilo čak 278 ispravaka u prostornim planovima, u kojima se umjesto ispravaka mijenjalo sadržaj izvornog prostornog plana.

15 istraga

Ustanovljeno je da nekoliko ispravaka čak uopće ne prati odgovarajuća kartografija s korekcijama prostornih planova. Povjerenstvo će do kraja studenog završiti svoj rad i zaključke dostaviti USKOK-u. Policija vodi 15 kriminalističkih istraga koje se odnose na zloporabe u zagrebačkom Gradskom poglavarstvu, doznali smo u ravnateljstvu policije. Neke od njih traju već mjesecima. Dostavljen je samo dio dokumentacije, a ona je toliko opsežna da bi po tu svu ‘papirologiju’ USKOK trebao poslati mali kamion. Najveća promjena napravljena je u Središću. Parcela između Muzeja suvremene umjetnosti i Bundeka površine 7500 četvornih metara iz društvene je promijenjena u mješovitu namjenu.

Tko je potpisivao

U Rudešu su nestale ceste i komunalna infrastruktura. Objašnjenje za to su navodno novonastale okolnosti, a nije objašnjeno koje su to okolnosti. U Resniku, Remetincu i na području bivše tvornice Munja površine izgradivosti parcela povećavane su sa 50 na 90 posto mimo odluka Skupštine.

U Vrbiku je tako potezom pera, bez prethodne javne rasprave investitoru, omogućeno gradnja dvije zgrade, umjesto samo jedne. Tu su odluku prethodno parafirali Davor Jelavić, pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i izgradnju grada, Ivica Fanjek, tajnik Gradskog poglavarstva, Vidoje Bulum tajnik poglavarstva i Greta Augustinović-Pavičić.

Ispravke od 1990.

Osim njih, svoj potpis na dio tih isprava stavila je i Jadranka Veselić-Buvo iz Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj grada

Jutarnji list u posjedu je dijela dokumentacije u kojima su konstatirane te izmjene. Kad je povjerenstvo u kojem je i T. Saucha počelo “češljati” ispravke koje su obljavljene u službenom glasilu ustanovljeno je da su se one počele raditi još 1990. godine, ali da je ipak najveći dio napravljen u razdoblju od 2006. do kraja 2009.

Ministarstvo upozorilo

Potvrdu da ono što je Greta Augustinović-Pavičić unosila nisu bili ispravci zbog “tipfelera” ili krivog padeža već bitne promjene namjene prostora, koje nisu poštivale zakonsku proceduru, ali su išle naveliko na ruku investitorima, povjerenstvu Gradskog poglavarstva potvrdilo je svojim mišljenjem i Ministarstvo zaštite okoliša.

Jadranki Blažević, bivšoj tajnici Sabora i novoj tajnici koja je nasljedila Augustinović-Pavičić, Ministarstvo je dostavilo na stol, na njezin zahtjev, ocjene ispravaka prostornih planova, u kojima upozorava da je od cijele te gomile, samo pet prihvaljivo i uistinu se može smatrati samo ispravcima. Riječ je bila o 32 nova zahtjeva koja je ona preuzela s novim poslom. Kolika je korist koju su izvukli investitori tek treba ustanoviti. Sagrađeno je na desetke stanova mimo dozvola, na nekim zelenim površinama niknule su zgrade ili su na uštrb njih parkovi i prometnice smanjene ili nestale.

Pozivaju se na dokument koji uopće nije naputak

Ministarstvo je dalo i svoje mišljenje o formalnoj odluci na koju su se pozivali G. Augustinović-Pavičić, te gradske službe. Naime, dokument 350-02/03-01/005 od 29. travnja 2003 godine, kako stoji u dopisu ministarstva od 28. siječnja 2010. na koju se pozivaju u Svim službenim zabilješkama povodom ispravaka potpisnici D. Jelavić, V. Bulum i drug, da je to “nije utemeljeno, jer se u predmetu navedene klase ne radi o naputku za postupanje tijela lokalne samouprave u predmetima grešaka, već o dopisu Ministarstva kojom se upućuje tijelo lokalne samouprave na postupanje u pojedinačnom predmetu u svezi prihvaćene primjedbe sudionika javne rasprave!”.

Najviše “ispravaka” Greta Augustinović-Pavičić napravila je u razdoblju od 2006 do 2009. Povjerenstvo je “češljalo” sve odluke i glasnike. Obrazac kojim su unošeni ispravci odvijao bi se u nekoliko koraka. Jedan od njih je i onaj o jednoj od najvećih prenamjena gdje je u Središću nestala čitava zelena površina iza Muzeja suvremene umjetnosti.

12. ožujak 2009.

Gradski ured za prostorno uređenje, poziva se Ministarstvo, tvrdi da je ustanovio potrebe za ispravcima. Potpisani predstavnici Gradskog ureda za prostorno planiranje, strategiju planiranja, tajnik poglavarstva i arhitektica s Arhitektonskog fakulteta

13. ožujak 2009.

Pročelnica Gradskog ureda za prostorno planiranje traži od Gradske skupštine da objavi ispravak u Glasniku grada Zagreba. Napominje se da dok se ne objavi ispravak, nisu mogući zahvati u prostoru. Gradske službe zaprimile su dopis 6. svibnja 2009. stoji u urudžbenom pečatu.

5. svibanj 2009.

Greta Augustinović-Pavičić donosi ispravak koji će se objaviti u “Službenom glasniku”. Napisana je dan prije nego je formalno zaprimljena jer je na pečatu stručne službe datum 6. svibnja 2009. Predmet je s napomenom R-trajno adaktiran 31. kolovoza.





Odbila poslušnost: Nova tajnica dobila potvrde da su ispravci protuzakoniti

Blažević: To neću nikad potpisati! Bandić: Znate li koji su to milijuni?

Od 32 prijedloga za ispravke samo njih pet je udovoljavalo propisima

ZAGREB - Greta Augustinović-Pavičić, koja je smijenjena s mjesta tajnice i trenutno je na bolovanju, već je bila pozvana u USKOK kako bi objasnila zašto je i po čijem nalogu mijenjala prostorne planove.

Ono što je Augustinović-Pavičić izvršavala bespogovorno, Jadranka Blažević, bivša tajnica Sabora i nova tajnica odbila je učiniti.

Očitovanje ministarstva

Da je to bila ustaljena praksa za koju je znao gradonačelnik Milan Bandić i suradnici posvjedočio nam je i Tomislav Saucha, predsjednik povjerenstva koje istražuje “ispravke” kojima su mijenjali prostorni planovi.

- Arhitekt Željko Horvat, zamjenik pročelnika Davora Jelavića donio je 32 prijedloga za ispravke Jadranki Blažević i rekao je da ga šalje gradonačelnik i da to provede. Kad je dobila ta 32 prijedloga za ispravke gospođa Blažević tražila je očitovanje Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša.

Ljut gradonačelnik

Od 32 zahtjeva za ispravkama samo su pet zadovoljavala te kriterije. U ostalima bitno su se mijenjale prijašnje odluke iz prostornih planova. Ona nije reagirala, ali je kasnije pred suradnicima rekla: “Dok sam ja tajnica, ja ovo neću potpisati!” - doznali smo u Poglavarstvu.

Takav postupak nove tajnice, kazao nam je, razljutio je gradonačelnika Bandića da joj je krajem prošle godine na jednom od sastanaka, a na kojem je bio i T. Saucha pred oko tridesetak svjedoka rekao povišenim tonom: - Što vi tajnice radite, vidim vam po licu da od toga neće biti ništa. Znate li koji milijuni eura leže tu na stolu - rekao je gradonačelnik Bandić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 19:13