Hrvatski lovački savez, na čijem čelu je general Đuro Dečak, u travnju ove godine kupio je stotinu rasplodnih junica. Prema dokumentaciji s kojom raspolažemo, Dečak je kao osoba ovlaštena za zastupanje Hrvatskog lovačkog saveza, 22. travnja ove godine, podnio zahtjev za upis stočarske farme u poljoprivredni registar Ministarstva poljoprivrede. Zašto? Jer bi junice tada mogle ući u sustav državnih poticaja. Sjedište farme Lovačkog saveza prijavljeno je u općini Novska, na adresi Zelenika bb.
Misteriozne junice
S obzirom na to da je stočarstvo profitabilna djelatnost, a u Statutu Hrvatskog lovačkog saveza stoji da je to neprofitna udruga, čiji je cilj “uzgoj, zaštita, lov i korištenje divljači i njezinih dijelova” i “njegovanje lovačkih običaja i etike” te “očuvanje biološke i ekološke ravnoteže prirodnih staništa”, u sjedište Hrvatskog lovačkog saveza, smještenog u vili, u Nazorovoj 63 u Zagrebu, uputili smo pitanje što će toj udruzi 100 rasplodnih junica te koliko su one koštale. U ime udruge odgovorio nam je je Ivica Budor, tajnik Hrvatskog lovačkog saveza. Kupnja 100 rasplodnih junica, prema Budorovu tumačenju, nije u sukobu sa Statutom, dakle, osnovnim zadaćama Hrvatskog lovačkog saveza. Istina, složio se da je prema Staututu HLS definiran kao neprofitna udruga, ali u Statutu se, upozorava, nalazi i članak 9. u kojem stoji da se HLS može baviti i “određenim gospodarstvenim djelatnostima u vezi s lovstvom”. Objašnjavajući vezu između rasplodnih junica i lovstva objasnio je da junice žive slobodno na području Lonjskoga polja, u okviru lovišta Grede - Kamare, na kojem Hrvatski lovački savez ima koncesiju.
Naše pitanje koliko je Hrvatski lovački savez platio 100 rasplodnih junica, Budor je nazvao “glupim” i odbio na njega odgovoriti, iako tvrdi da su svi dokumenti HLS-a javni i transparentni.
O netransparentnom trošenju novca u vrhu Hrvatskog lovačkog saveza, točnije u krugu ljudi odanih dugogodišnjem predsjedniku HLS-a, generalu Đuri Dečaku, u medijima je pisano u više navrata. Hrvatski lovački savez raspolaže pozamašnim godišnjim budžetom od oko dvadeset milijuna kuna.
Svi Đurini prihodi
Oko polovice toga iznosa uprihoduje se od obaveznih članarina. HLS, prema podacima dostupnim na njihovim službenim internetskim stranicama, danas ima 55.000 članova, a s obzirom na to da je godišnja članarina 200 kuna, nije teško izračunati da se samo od članarine godišnje uprihodi 11 milijuna kuna. Ostatak novca ubire se od iznajmljivanja zgrada u vlasništvu HLS-a, zaradama od odstrjela u lovištima u kojima HLS ima koncesiju, jer su bogataši iz Hrvatske i inozemstva spremni platiti pozmašne svote za odstrel nekog od primjeraka divljači.
Iz državne se blagajne godišnje prebaci više milijuna kuna u blagajnu Lovačkog saveza, ali država ne nadzire troši li HLS taj novac novac na ono za što je namijenjen.
Bivši predsjednik Lovačkog saveza Splitsko-dalmatinske županije Ivica Lovrić, koji godinama upozorava na to da Dečak netransparentno vodi Hrvatski lovački savez, komentirao je kupnju 100 junica. “Tamo gdje je živi stoka, raste mogućnost zaraznih bolesti koje se mogu prenijeti i na divljač. Uz to, divljač traži mir, pogotovu jelenska divljač.”
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....