NOVE UPUTE

DETALJNI PREGLED SVIH PRAVILA ZA OTVARANJE ŠKOLA, VRTIĆA I USLUŽNIH DJELATNOSTI U razred ne smije ući više od devet učenika, trebat će im i zasebni wc

 
Ilustracija
 CROPIX

Tko će biti odgovoran ako se po školama koje bi se trebale otvoriti 11. svibnja proširi zaraza? Virus - rekao je jučer ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak, a potom još jednom ponovio da se svaka zabrana koju Nacionalni stožer civilne zaštite postupno ukida hitno može ponovno uvesti u slučaju pogoršanja epidemiološke slike u Hrvatskoj.

- U svakom slučaju, ako dođe do razbuktavanja, epidemiolozi će izaći na teren i napraviti sve što je potrebno da spriječe širenje bolesti. Ako je potrebno - i zaustaviti odvijanje nastave u toj školi. A ako se dogodi da nam poraste R0 (faktor reprodukcije, broj koji označava koliko osoba u prosjeku zarazi jedan oboljeli), razgovarat će se o tome da se vratimo na staro - rekao je Capak.

Deset dana prije nego što bi se ponovno trebali otvoriti vrtići i osnovne škole za učenike nižih razreda, HZJZ je objavio upute za sprječavanje i širenje zaraze koronavirusa u osnovnoškolskim i predškolskim ustanovama. A one su vrlo rigorozne. Tako se, primjerice, zabranjuje dolazak djece koja imaju kronične bolesti ili su u kontaktu s kroničnim bolesnicima; svaki razred trebao bi koristiti svoj WC; hrana bi se učenicima dostavljala u učionice, a u svakom razredu ili vrtićkoj grupi moglo bi biti najviše devetoro djece i jedan učitelj, odnosno odgajatelj.

Mješoviti model

Povratkom učenika osnovnih škola od 1. do 4. razreda na nastavu u školske ustanove od 11. svibnja, u našem obrazovnom sustavu počet će se provoditi takozvani mješoviti model nastave koji uključuje kombiniranje nastave uživo u učionicama s nastavom na daljinu (od kuće), s tim da svi učenici imaju neke elemente nastave na daljinu – objavilo je jučer Ministarstvo znanosti i obrazovanja u dodatnim Preporukama.

Jutarnji.hr

Preporuke MZO-a se, kako je objasnila ministrica Blaženka Divjak, nastavljaju na mjere HZJZ-a za vrtiće i škole, a jednako kao mjere HZJZ–a i one su pripremljene za prva dva tjedna otvaranja škola za razrednu nastavu te će se nakon toga evaluirati i, sukladno epidemiološkoj situaciji, bit će dane nove upute ili će se produžiti trajanje postojećih.

Prema uputama HZJZ-a, u učionicama u pravilu ne može biti više od devet učenika u prvom razdoblju od dva tjedna. U preporukama Ministarstva navodi se pak da, ako je broj učenika koji su prijavljeni za dolazak u pojedini razredni odjel prekobrojan i ne postoji mogućnost da se osposobi novi razredni odjel, ravnatelj škole treba postaviti prioritete prema kojima će učenici biti na nastavi u školama od 11. svibnja. Prioritet su djeca čija oba roditelja/staratelja rade izvan kuće i nemaju druge mogućnosti zbrinjavanja djece.

Isti učitelj će raditi s istim razrednim odjelom cijelo vrijeme ako je to moguće. Učenici u razrednoj nastavi neće u učionicama imati nastavu za predmete koje ne predaje njihov učitelj razredne nastave, to jest strani jezik, izborne i fakultativne predmete koji će se i dalje izvoditi u nastavi na daljinu. Također, djeca koja ostaju kod kuće pratit će i dalje televizijsku nastavu Škola na Trećem, a preporuka je da se svi materijali, gradivo, domaće zadaće i metode vrednovanja što više usklade u nastavi uživo s televizijskom nastavom. Učenici u školi u prosjeku provode tri do četiri školska sata dnevno (osim onih u produženom boravku), a kako u mješovitom modelu nastave neće biti izvannastavnih aktivnosti, dodatne i dopunske nastave te je reducirana i nastava tjelesne kulture, učitelji bi dio te redovite satnice trebali preusmjeriti u nastavu na daljinu - pet do šest sati tjedno posvetit će komunikaciji s roditeljima i učenicima koji su u nastavi na daljinu, što iznosi u prosjeku jedan sat dnevno.

Kronične bolesti

U mješovitom modelu djeca iz različitih skupina koja budu dolazila u školu neće počinjati nastavu u isto vrijeme, a imat će i različito vrijeme malih i velikog odmora.

Šef HZJZ-a Krunoslav Capak rekao je jučer kako rješavaju i pitanje nastavnika s kroničnim bolestima.

- S ministricom znanosti i obrazovanja Blaženkom Divjak razgovarali smo o tome kako postoji prostor za dogovor da takvi učitelji ostanu kod kuće, a da im se to računa kao bolovanje ili da se to pitanje riješi kroz neki drugi model koji dopušta Hrvatski zavod za javno zdravstvo - rekao je Capak.

Ohrabren dobrom “korona statistikom” - malim brojem novooboljelih, niskom stopom smrtnosti te značajnim rastom oporavljenih pacijenata - Nacionalni stožer civilne zaštite od sutra dopušta ponovno otvaranje vjerskih objekata za javnost.

Odluka o otvaranju crkvi i drugih vjerskih objekata prije, primjerice, kina ili kazališta, izazvala je puno kritika političke ali i opće javnosti jer je, tvrde mnogi, motivirana više predizbornim nego epidemiološkim razlozima. No, članovi Stožera i jučer su branili svoju odluku, te naglašavali da su o epidemiološkim aspektima itekako vodili računa, te da su preporuke o služenju misa i drugih vjerskih obreda donosili u konzultacijama s Hrvatskom biskupskom konferencijom, kao i s liderima pravoslavne i islamske zajednice.

Dogovor s HBK

Šef HZJZ-a Krunoslav Capak kaže kako maksimalan broj ljudi na misama i drugim vjerskim obredima neće biti propisan, da kontrola i nadzor nad brojem okupljenih vjernika nije predviđeno, ali da će se obredi u vjerskim objektima morati organizirati tako da se poštuje osnovno epidemiološko pravilo o držanju potrebne fizičke distance.

- Dali smo naputak kako bi se crkva trebala popunjavati, da oni koji ulaze prvi idu na najudaljenija mjesta, i tako redom. Usuglasili smo naše preporuke s Hrvatskom biskupskom konferencijom koja je isto tako dala svoje inpute na naš tekst, a izrađene su i upute za druge konfesije koje će također biti objavljene. Osim uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, posebna uputstva za vjernike izdat će i Hrvatska biskupska konferencija - rekao je Capak.

Par dana prije nego što će se u ponedjeljak 4. svibnja, otvoriti brijačnice, frizerski i kozmetički saloni, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, nakon konzultacija s Hrvatskom obrtničkom komorom, javno je objavio set epidemioloških preporuka koje bi trebale zaštititi i radnike i mušterije od potencijalne zaraze koronavirusom - od nošenja zaštitnih maski i rukavica, dezinfekciju pribora iza svake mušterije, pa do držanja potrebne fizičke udaljenosti između mušterija. Stoga je novinare zanimalo kada će Nacionalni stožer civilne zaštite izaći s “pravilima igre”, odnosno detaljnim uputama i za ugostitelje, jer bi se terase kafića, barova i restorana trebale otvoriti već za deset dana, u ponedjeljak 11. svibnja, te hoće li rad ugostiteljskih objekata, kao i dućana, biti zabranjen nedjeljom?

- Nismo još razgovarali o radnom vremenu kafića. No kao što je rad ugostiteljskih objekata ograničen u brojnim europskim zemljama tako i mi razmišljamo o ograničenju radnog vremena - rekao je šef HZJZ-a. Na to se nadovezao čelnik Stožera i potpredsjednik Vlade Davor Božinović, koji je rekao da će se o tome, ali i o radu kazališta i ostalih kulturnih ustanova, razgovarati idućeg tjedna.

- Sljedeći tjedan imat ćemo sastanak s resornim ministrom i predstavnicima udruženja ugostitelja. A sastanak ćemo održati i s ministricom kulture. Mi uvijek razmišljamo par tjedana unaprijed - poručio je Božinović.

Preporuke za škole, crkve i uslužne djelatnosti

Škola: Svaki razred mora imati svoj toalet, ruča se u učionici

- preporučuje se ostanak doma za svu djecu, a u školu ne smiju djeca s kroničnim bolestima ili u kontaktu s osobama s kroničnim bolestima

- u razredu ili grupi ne smije biti više od 9 djece i učitelj - ukupno 10 osoba

- formirana grupa ne smije primati novo dijete tijekom 14 dana

- treba držati razmak od dva metra

- svaki razred koristi svoj toalet

- hrana se ostavlja ispred razreda i djeca jedu u učionici

- roditelji vrtićance predaju ispred vrtića

- preporučuje se mjerenje temperature svim djelatnicima pri dolasku i odlasku s posla

- učitelji i odgajatelji moraju imati radnu odjeću

- učitelji mogu nositi maske, djeca ih ne nose

Crkve: Svaka će biskupija objaviti svoje dodatne mjere

- precizne mjere razlikovat će se od biskupije do biskupije

- vjernici će morati držati fizički razmak

- uklonit će se iz crkvi blagoslovljena voda i zajednički molitvenici

- neće se pružati ruke pri davanju mira

- na ulazu u crkvu stajat će dezinficijens

- mise će se održavati na otvorenom kad god je to moguće

- pričest će se davati isključivo na ruke

- svećenici će dnevno moći služiti tri mise

- odgađaju se prve pričesti i potvrde

- ukida se župni vjeronauk

Uslužne Djelatnosti: Komunikacija klijenta i frizera treba biti minimalna

- klijenti se naručuju isključivo telefonski

- između klijenata u salonu mora biti razmak od 1,5 m

- ogrtači i drugi pribor treba biti jednokratan

- na pultu za plaćanje preporuča se pleksiglas

- zaposlenici moraju nositi maske

- kirurške maske se mijenjaju svaka 3 sata

- pranje kose je obavezno

- komunikaciju s klijentom svesti na minimum

- treba zabilježiti vrijeme dolaska i odlaska klijenata

- poslije svake uporabe pribor se pere i dezinficira

Preporuke za sprječavanje zaraze COVID-19 tijekom obreda u crkvama i molitvenim prostorima vezano uz vjerska okupljanja

Hrvatski zavod za javnob zdravstvo izdao je preporuke za sprječavanje zaraze COVID-19 tijekom obreda u crkvama i molitvenim prostorima vezano uz vjerska okupljanja, s obzirom na to da će ona od 2. svibnja opet bizi dozvoljena.

Njihove preporuke prenosimo u cjelosti:

1. Temeljne odrednice

Svaki boravak u zatvorenom javnom prostoru predstavlja povećani rizik za zarazu s COVID-19 u odnosu na boravak u obiteljskom domu odnosno kućanstvu.

Boravak u crkvi i u drugim molitvenim prostorima. Boravak se mora organizirati na način da bude vremenski skraćen koliko je to moguće te da se osigura u što većoj mjeri fizičko distanciranje sudionika (vjernika, svećenika i liturgijskih poslužitelja) kao i pojačana osobna higijena i higijena prostora.

Vjerske obrede može se obavljati i na otvorenome ili kojem drugom prikladnom prostoru.

Ako je odlazak u crkvu ili drugi molitveni prostor i povratak povezan s putovanjem javnim prijevozom, potrebno je poštovati za to donesene mjere.

2. Fizičko distanciranje

2 m udaljenosti u klupama i u prostoru. Neophodno je održavati udaljenost između svih sudionika od najmanje dva metra prilikom ulaska i izlaska iz crkvenih objekata te unutar same crkve ili drugog molitvenog prostora, neovisno o tome sjedi li se u klupama, stoji li se ili se čeka u redu za vrijeme liturgijskog slavlja ili obreda. Za članove zajedničkog kućanstva nije potrebno da budu odvojeni dva metra jedno od drugih u klupama.

Označivanje sjedećih mjesta. Preporučuje se unaprijed označiti sva sjedeća i stojeća mjesta međusobno udaljena najmanje 2 metra, te ograničiti ulazak za najviše onoliko sudionika koliko ima označenih mjesta na način da se ostalim sudionicima omogući praćenje liturgijskog slavlja ili obreda izvan crkve ili drugog molitvenog prostora.

Po mogućnosti na otvorenom prostoru. Preporučuje se, ako u nekoj zajednici postoji mogućnost, organiziranje cijelog liturgijskog slavlja, molitve ili obreda na otvorenom ili dijelom na otvorenom te da se liturgijsko slavlje ili molitva odnosno obred prenosi zvučnicima ispred ulaza i oko crkve ili drugog molitvenog prostora tako da ga dio vjernika može pratiti izvan crkve odnosno molitvenog prostora. U prostoru izvan crkve ili drugog molitvenog prostora preporučuje se također označiti sjedeća i stojeća mjesta poštujući razmak od po mogućnosti 2 metra.

Redoslijed ulaska i izlaska. Predlaže se da sudionici ulaze jedan po jedan na način da prvi koji ulazi zauzima najudaljenije mjesto u crkvi ili drugoj molitvenoj prostoriji, gledajući od vrata, i tako po redu. Razmak među sudionicima treba biti najmanje 2 metra kod ulaženja i kretanja crkvom ili drugim molitvenim prostorom. Preporučuje se da se izlazak sudionika organizira tako da izlaze jedan po jedan i to na način da prvi izlazi sudionik najbliže vratima. Sudionike treba podsjetiti da i nakon završetka liturgijskog slavlja drže distancu, da se ne zadržavaju u grupama i ne ostvaruju bliske kontakte jedni s drugima.

Kretanje i sjedenje u crkvi ili drugom molitvenom prostoru. Kretanje vjernika treba pokušati organizirati na način da vjernici što kraćim putem idu prema svome mjestu, da sami ne otvaraju niti zatvaraju vrata. Vjernike je također neophodno poticati na izbjegavanje dodirivanja predmeta i površina poput rukohvata, klupa i sl.

Ako je moguće, preporučuje se da barem pojedini vjernici zauzimaju točno određena i uvijek ista mjesta.

3. Pojačana osobna higijena

Treba izbjegavati dodirivanje usta, nosa, očiju i lica rukama.

Higijena ruku. Pri ulasku i izlasku sudionici trebaju dezinficirati ruke. Na ulazu u crkvu ili drugi molitveni prostor te unutra na još pokojem lakše dostupnom mjestu, treba osigurati dozatore s dezinfekcijskim sredstvom na bazi etilnog 70 % alkohola radi dezinfekcije ruku.

Dezinficijens. Sredstvo za dezinfekciju potrebno je u količini od 1 do 2 ml nanijeti na suhe i čiste dlanove (obično jedan potisak, ili prema uputama proizvođača).

Dlanove i područje između prstiju potrebno je protrljati dok se ne osuše, a sredstvo nije potrebno isprati.

Potrebno je voditi brigu o dostatnoj upotrebi dezinficijensa za ruke te se obavezno javiti odgovornoj osobi u slučaju da je u dozatoru preostala manja količina sredstva za dezinfekciju kako bi se osigurao novi.

Kašljanje/kihanje. Kod kašljanja i kihanja prekrivaju se usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije treba odbaciti u koš za otpad s poklopcem te dezinficirati ruke. Pri kašljanju i kihanju treba okrenuti lice od drugih osoba.

Posude. Ne treba dijeliti čaše, drugo posuđe i druge predmete s drugim osobama.

Maske za lice. Preporučljivo je koristiti zaštitne maske preko usta i nosa tijekom boravka u zatvorenom prostoru. To posebno vrijedi za svećenika kod podjele pričesti te za osobe zadužene za prikupljanje milostinje.

4. Pojačana higijena prostora

Prozračivanje prostora. Prostorije je obvezno prozračivati najmanje dva puta dnevno u trajanju od minimalno pola sata prije dolaska i nakon odlaska vjernika, ili ako to vremenske prilike dopuštaju ostaviti otvoren prozor.

Čišćenje prostora. Dodirne točke kao što su ručke na vratima, ručke na prozorima, radne površine, rukohvate, slavine u toaletima, tipke vodokotlića, prekidače za struju, zvona na vratima, ploče dizala te druge dodirne površine koje koristi veći broj osoba neophodno je dezinficirati na početku i na kraju svakog liturgijskog slavlja a najmanje 2 puta dnevno.

Čišćenje se provodi u vrijeme kada su vjernici odsutni.

5. Praćenje zdravstvenog stanja

Osjetljive skupine vjernika. Starijim i bolesnim vjernicima preporučuje se da se još za neko vrijeme suzdrže od dolaska na liturgijska slavlja, pobožnosti, molitve ili obrede osobito na ona koja podrazumijevaju veći broj prisutnih, a posebno ako se ista mogu pratiti putem medija. Također se preporučuje da se suzdrže od dolaska na liturgijska slavlja, pobožnosti molitve ili obrede, osobe koje dijele kućanstvo s osobama starije životne dobi i osobe s kroničnim bolestima.

Osobe s povišenom temperaturom. Sudionici ne ulaze u vanjske prostore (dvorište, vrt) i unutarnje prostore ako imaju povišenu tjelesnu temperaturu, respiratorne simptome poput kašlja i kratkog daha ili koji su pod rizikom da su mogli biti u kontaktu s osobama pozitivnim na COVID-19 ili su pod sumnjom da bi mogli biti zaraženi s COVID-19 ili su u samoizolaciji.

Prethodno mjerenje temperature. Prije odlaska na okupljanje u zatvorenom prostoru, svim sudionicima se preporučuje da izmjere kod kuće tjelesnu temperaturu. Ako je tjelesna temperature viša od 37,2 °C osoba treba odgoditi sudjelovanje u okupljanjima. Isto tako, osobe koje imaju simptome bilo koje bolesti (npr. kašalj, otežano disanje, učestalo disanje, grlobolja, glavobolja, učestalo kihanje, probavne smetnje, gubitak okusa ili mirisa itd.), treba odgoditi sudjelovanje u okupljanjima.

6. Upute za čišćenje i dezinfekciju

Upute za čišćenje i dezinfekciju

Bez oboljelih od COVID-19:

• https://bit.ly/2VLkkt3

Osobe pod sumnjom ili oboljele od COVID-19:

• https://bit.ly/3d1WmiS

Upute za korištenje zaštitnih maski

• https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Maske-za-lice-1.pdf

7. Specifične mjere za Katoličku crkvu, vjerske zajednice koje imaju sličan obred i vjernička okupljanja i aktivnosti

Bez blagoslovljene vode na ulazu. Preporučuje se uklanjanje blagoslovljene vode iz crkava i drugih liturgijskih prostora kojom obično vjernici čine znak križa prilikom ulaska ili izlaska iz crkve ili drugog molitvenog prostora.

Nema molitvenika ni pjesmarica. Za vrijeme trajanje epidemije, neophodno je uklanjanje molitvenika i pjesmarica iz klupa.

Nema pružanja ruku. Izbjegava se pružanja znaka mira u slavlju euharistije uobičajenom gestom.

Dezinfekcija ruku svećenika. Obvezna je dezinfekcija ruku svećenika – djelitelja svete pričesti prije samog čina podjeljivanja svete pričesti.

Sveta pričest na ruke. Podjela svete pričesti preporučuje se isključivo na ruku, a ne na usta.

Mjere za ispovijed. Za ispovijed se preporučuje prostor (crkva ili sakristija ili dvorana ili drugi odgovarajući molitveni prostor) gdje je moguće ostvariti preporučeni fizički razmak između vjernika.

Nema kateheze. Župna kateheza i druge župne aktivnosti za djecu u organizaciji župe se do daljnjega odgađaju.

Nema zborskog pjevanja. Pjevanje koje predvodi veća skupina pjevača s jednoga mjesta do daljnjega se izostavlja.

Prikupljanje milostinje. Postupak prikupljanja milostinje neka se prilagodi tako da vjernici ne dolaze rukama u kontakt s košaricom u koju prikuplja novac. Treba izbjegavati da vjernici jedan drugome dodaju košaricu za milostinju.

Ograničen broj sudionika na primanju sakramenata i nošenje maski. Sakramenti vjenčanja, krštenja i drugi obredi odvijaju se na način da bude prisutno najviše 10 osoba ako se radi o manjem prostoru ili više osoba s prethodno navedenim razmakom od najmanje 2 metra između osoba. Svećenik, kumovi i ostale osobe koje neminovno dolaze u bliži kontakt preporučuje se da nose maske za lice, dok se fizički kontakt posebno s malim djetetom od strane osoba koje nisu roditelji izbjegavaju. Obredne geste koje pretpostavljaju nužnost dodira potrebno je svesti na najmanju moguću mjeru.

Malo dijete ne nosi masku zbog opasnosti od gušenja.

Bez fizičkih kontakata. Bliske fizičke kontakte (rukovanje i ljubljenje) prilikom čestitanja je neophodno izbjegavati.

Pismo biskupa Hrvatske biskupske konferencije svećenicima i vjernicima o slavljenju svetih misa i drugih liturgijskih slavlja u vrijeme epidemije COVID-19

Biskupi Hrvatske biskupske konferencije uputili su pismo svećenicima i vjernicima uoči ponovne mogućnosti slavljenja svetih misa i drugih liturgijskih slavlja u vrijeme epidemije Covid-19. Njihovo pismo prenosimo u cjelosti.

'Draga braćo svećenici i dragi vjernici!

Bolesti su uvijek bile i ostale sastavni dio ljudskoga života. I tako će biti do konca svijeta. Premda je napredak medicine i drugih znanosti olakšao i ubrzao liječenje mnogih bolesti, svjedoci smo kako nedovoljno poznati koronavirus stvara neizvjesnost i nesigurnost u mukotrpnoj borbi za očuvanje zdravlja. U toj borbi i brizi za zdravlje duše i tijela dužni smo koristiti raspoloživa naravna i nadnaravna sredstva.

Tako Crkva od svoga postojanja svjedoči brižnost za bolesne i potrebite; osniva zdravstvene ustanove, promiče karitativno djelovanje, znanstvena istraživanja, ustrajno se i pouzdano obraćajući molitvom Gospodinu, u zahvalnosti za znakove njegove blizine. Na tome tragu, ni mi se prošlih tjedana kao vjernici nismo umarali u raznim prigodama i na više načina upravljati svoje molitvene vapaje. Naše su molitve posebice upućene Isusovoj i našoj Majci, Blaženoj Djevici Mariji, koja je Zdravlje bolesnih i „slika sigurne nade i utjehe“, kako molimo predslovljem svetkovine Velike Gospe. Obraćali smo se Njoj i drugim nebeskim zaštitnicima da nas „oslobode od opasnosti pandemije koronavirusa“.

Potičemo vas, draga braćo i sestre, da nastavite s djelima pobožnosti i molimo naše nebeske zaštitnike neka nam pomognu biti postojani u vjeri i isprose nam mir duše i tijela.

Uz ovu duhovnu pomoć i potporu valja se pridržavati i zdravstvenih mjera u vidu potrebite prevencije pred nepoznatim i opasnim virusom koji ugrožava zdravlje i živote ljudi.

Povežimo, dakle, molitvu s mudrim i razboritim sprječavanjem obolijevanja. Dok zahvaljujemo svima koji su se brinuli i koji se brinu o zdravlju građana, zahvaljujemo vama, dragi svećenici i vjernici, što ste odgovorno prihvatili i pridržavali se

Odredaba Hrvatske biskupske konferencije od 19. ožujka 2020. s obzirom na sprječavanje širenja bolesti COVID-19. Odredbe, koje smo donijeli iz ljubavi i odgovornosti za život i zdravlje sviju nas, nisu bile iznimka. Donesene su u zajedništvu sa Svetim Ocem, kao što su to učinile i brojne Biskupske konferencije prije ili poslije nas. Svojom disciplinom i žrtvom pokazali ste kršćansku odgovornost za opće dobro, a to je pripomoglo da pandemija ne zahvati više stanovnika Hrvatske, da zdravstveni sustav ne dovede u ozbiljne poteškoće, te da ne bude uzrokom patnje i umiranja u većim razmjerima, kao što je to bio slučaj u nekim drugim zemljama.

Hvala svima na strpljenju i podnošenju prigovora zbog mjera koje su do sada bile na snazi. Drago nam je što sadašnje okolnosti omogućuju ublažavanje odredaba, a to u životu Crkve budi nadu za postupno vraćanje u redovitije oblike liturgijskih i molitvenih okupljanja te pastoralno-katehetskoga djelovanja. Vlada Republike Hrvatske prihvatila je u četvrtak 23. travnja 2020. zaključak o mjerama za pokretanje gospodarskih i drugih aktivnosti u uvjetima proglašene epidemije bolesti COVID-19 kojima se propisuje postupno popuštanje uvedenih mjera, te s tim u vezi dopuštanje i vjerskih okupljanja od 2. svibnja 2020., čija je obustava bila donesena Odlukom Stožera civilne zaštite od 19. ožujka 2020.

U vidu sprječavanja zaraze, opreza i zaštite zdravlja ljudi, mi, biskupi Hrvatske biskupske konferencije, potičemo sve vas, draga braćo svećenici i sve vas, dragi vjernici, da se nastavite pridržavati preporuka Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo o fizičkom distanciranju, pojačanoj osobnoj higijeni, pojačanoj higijeni prostora i praćenju zdravstvenog stanja koje će biti objavljene, a odnose se na crkvene prostore i vjerska okupljanja. Riječ je o stručnom mišljenju i preporukama, koje od svih nas traže da ih shvatimo ozbiljno, da ih poštujemo te da ih se savjesno pridržavamo. Na temelju preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo svaki će biskup za područje svoje biskupije donijeti konkretne odredbe. Stupanjem na snagu novih odredaba

po biskupijama opozivaju se odredbe HBK izdane 19. ožujka 2020. koje su se odnosile na opasnost od zaraze koronavirusom.

Dok u ovo uskrsno vrijeme razmatramo otajstvo Kristove slavne pobjede nad smrću i nad grijehom, usmjerimo svoju pozornost prema svima koji proživljavaju teške trenutke neizvjesnosti, straha i tjeskobe, pružajući im molitvom i djelima ljubavi snagu Radosne vijesti.

Sve vjernike i ljude dobre volje stavljamo pod moćni zagovor naše nebeske Majke – Blažene Djevice Marije i sv. Josipa, zaštitnika Crkve i naše Domovine, i svih svetih zaštitnika naših biskupija', stoji u pismu Hrvatske biskupske konferencije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. studeni 2024 22:39