"Hvala vam na podršci Ukrajini. To je za nas jako bitno, jako veliko. Jako cijenimo vašu podršku. Puno vam hvala. Imate veliko srce, veliku dušu i toplinu", riječi su kojima se na početku kratkog druženja s djecom ukrajinskih branitelja u zagrebačkome hotelu Westin nazočnima srčano obratila Nina Kirilič, supruga Vasilja Kiriliča, ukrajinskog veleposlanika u Hrvatskoj.
Ukrajinske mališane, koji nakon Zagreba putuju u Dalmaciju, ugostio je počasni konzul Ukrajine u Hrvatskoj Ivica Pirić, a ovoj prigodi su prisustvovali i ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Vasilj Kirilič, potpredsjednica ukrajinske Vlade Julija Sviridenko, potpredsjednik hrvatske Vlade Davor Božinović, predstojnik Ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka-Petešić te hrvatski premijer Andrej Plenković, koji se nakon pjesme koju su djeca otpjevala Ukrajini u slavu obratio prisutnima.
"Meni je jako drago da ste zahvaljujući angažmanu počasnog konzula, veleposlanika i potpredsjednice Vlade došli u posjet Hrvatskoj i da ćete imati nekoliko dana odmora u Dalmaciji. Vi ste još jedna skupina ukrajinske djece koja su proteklih godina posjetila Hrvatsku i svi ti posjeti pokazuju prijateljstvo, dobrodošlicu i solidarnost Hrvatske i hrvatskoga naroda s Ukrajinom koja se bori za svoju slobodu i protiv ruske agresije i invazije. Želio bih da znate da ste došli u Hrvatsku koja je vama prijateljska zemlja. Vi ste nama bratski, slavenski narod. Imamo puno poveznica kroz našu povijest, kroz našu kulturu, kroz političke i ekonomske odnose i zato mi je posebno drago da ste ovdje danas kada je ovdje i vaša potpredsjednica Vlade, gospođa Sviridenko, i kada je Hrvatska domaćin velikoj međunarodnoj konferenciji posvećenoj razminiranju Ukrajine", rekao je premijer Plenković, koji će sutra sudjelovati u otvorenju spomenute konferencije.
"Ukrajina je nama posebno draga jer je bila među prve tri zemlje koje su priznale Hrvatsku 1991.", podsjetio je Plenković te nastavio:
"To je bilo vrijeme kada je Hrvatska, kao i vi danas, bila žrtva agresije. I našem je narodu tada bilo jako teško. I bilo je puno djece kao što ste vi koja su bila djeca hrvatskih branitelja, koji su bili prognani i izgnani iz svojjih domova i zato Hrvatska razumije Ukrajinu bolje nego drugi. I zato vam želimo pomoći u borbi za slobodu. I Hrvatska je tada imala dojam da će biti težak put do slobode i do pobjede, ali je na kraju došla i do slobode i do pobjede, istina, uz žrtve, ali i do demokracije i svoje države i cjelovitosti svog teritorija. Zato smo uvjereni da će do istog rezultata, i slobode i pobjede doći i ukrajinski narod i to zahvaljujući vašim očevima i braći koji se bore za slobodu", zaključio je Plenković.
Nakon premijerova govora, koji je djeci prevodio veleposlanik Kirilič, malenim Ukrajincima na njihovom jeziku obratili su se Sviridenko i sam veleposlanik, a nakon formalnijeg dijela druženja, razigrana su se djeca i gosti slikali s ukrajinskom zastavom.
Hvalevrijedna akcija
O akciji organiziranja dalmatinskog odmora za ratom pogođenu ukrajinsku djecu, koja je pokrenuta još 2015. godine, porazgovarali smo s njenim idejnim tvorcem, počasnim konzulom Ukrajine u Hrvatskoj i bivšim nogometašem te nogometnim menadžerom usko vezanim uz Ukrajinu - Ivicom Pirićem.
"Doveli smo djecu u vrijeme kada se u Zagrebu radi veliki skup o razminiranju Ukrajine. Danas je, također, u Hrvatskoj gospodarskoj komori bio Forum u vezi investicija u Ukrajini. Zahvalio bih se na pomoći veleposlaniku, gospodinu Kiriliču, zatim Vladi Republike Hrvatske; premijeru Plenkoviću, ministru Božinoviću te potpredsjednici ukrajinske Vlade. Svi skupa smo napravili jako dobro djelo. Djeca nakon Zagreba idu u hotel u Trogiru", rekao je Pirić, koji je dosad pomogao čak 3650 ratom pogođene ukrajinske djece.
"Ta su djeca izgubila roditelja, neka čak i oba. Nikada dosad nisu bila izvan svoje županije, time niti izvan Ukrajine i ovo je za njih velika stvar. I sami možemo zamisliti što znači nemati jednog ili oba roditelja i kakvo je to odrastanje. Mi želimo da odavde sa sobom u Ukrajinu ponesu duh europske kulture", poručio je zatim Pirić te izrazio želju da "određeni političari u Hrvatskoj, koji iz ne znam kojeg razloga ne vide, ne čuju ili nemaju osjećaje, shvate da je Ukrajina kao Hrvatska 1990. godine".
"To je praktički isti scenarij. Nije otišla u drugu zemlju otimati nečiji teritorij, već brani svoju zemlju, svoju obitelj i svoj dom. Čovjek bez obitelji, doma i svoje zemlje nema što više u životu izgubiti. U situaciji u kojoj se nalazi Ukrajina i mi smo se nalazili. Ja sam imao dvanaest godina kada je vladala nesigurnost i nismo znali što će biti sutra. I sada ovaj užas koji se događa u Izraelu... Uistinu bih volio da ljudi prije donošenja odluka, prije nego što nešto kažu razmisle te da se vrate u devedesete. Jer u Ukrajini se stvarno događa velika tragedija", apelirao je bivši igrač kijevskog Arsenala koji je u toj zemlji niz godina i živio te zaključno ustvrdio:
"Vjerujem da će se, dao Bog, naći načina. Vjerujem da će se ovaj rat zaustaviti. Vjerujem u pobjedu Ukrajine".
Video koji je 2017. godine Ministarstvo obrane Ukrajine snimilo o počasnom konzulu Ukrajine u Hrvatskoj Ivici Piriću.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....