- Čak 73 posto od 232 anketirane djece ima vlastiti mobitel, 35 posto ih samo ide na internet, 21 posto predškolaca ima vlastiti mobitel, a “samo” šest posto anketirane djece ima otvoren Facebook profil, stoji u istraživanju koje je u dječjem vrtiću “Zvončić” u Našicama proveo Darko Ćorković, policijski službenik za prevenciju iz PU osječko-baranjske, piše Glas Slavonije.
Iako je Facebook zabranjen djeci mlađoj od 13 godina, svoje profile na toj društvenoj mreži imaju već i djeca koja pohađaju vrtić.
Od 2007. godine do 2011. bilježi se konstantan porast dječje pornografije i pedofilije na računalnoj mreži.
- Djeca su šokirana kad saznaju da je nepoznati “prijatelj” s kojim se dopisuju i koji se predstavlja kao mladić od 15 godina, zapravo muškarac od 50 godina koji im šalje lažne podatke o sebi uz tuđu fotografiju, ispričao je Ćorković.
Cyberbulling je sve rašireniji među učenicima, koji se preko interneta vrijeđaju i zlostavljaju jedni druge. Nejveći problem su, kaže Ćorković, djevojke, koje često šalju prevulgarne poruke, ali i fotografije.
Tako često šalju svoje izazovne i obnažene fotografije, misleći da će se nekome na taj način svidjeti. Često te fotografije i poruke budu zlorabljene, završe na Facebooku i drugim društvenim mrežama i postanu predmet izrugivanja, emocinalnih ucjena i prijetnji.
Neke djevojke idu toliko daleko da SMS-om ili preko interneta prodaju svoje izazovne fotografije za bon za mobitel ili za novac.
Takvo ponašanje pojavljuje se već u osmom razredu, a učestalo je u prvom razredu srednje škole. Problem je što djeca uopće ne razmišljaju o posljedicama takvog ponašanja i nisu svjesna da čine kazneno djelo, ispričao je Ćorković za Glas Slavonije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....