NA SJEDNICI VLADE

Donesen Akcijski plan protiv raka, Beroš: ‘Činimo još jedan važan iskorak...‘

Radi se o mjerama i aktivnostima koje obuhvaćaju primarnu i sekundarnu prevenciju, dijagnostiku, liječenje, palijativnu skrb, edukaciju...

Vili Beroš

 Ronald Gorsic/Cropix

Nakon što je Vlada danas donijela Akcijski plan protiv raka, ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da je riječ o još jednom reformskom iskoraku prema onkološkim pacijentima i u borbi protiv onkoloških bolesti.

- Nastavno na Nacionalni strateški okvir protiv raka, danas je Vlada donijela Akcijski plan protiv raka. Multidisciplinarnim, znanstveno utemeljenim pristupom koji je zahtijevao i određeno vrijeme, donošenjem ovog Akcijskog plana osiguravamo provedbu javnih politika i aktivnosti na području borbe protiv raka i ostvarenje ciljeva tijekom naredne dvije godine provedbe. Kada tome pridodamo povijesnu nabavu radioterapijske opreme, pokretanje onkoloških uputnica, nacionalnih preventivnih programa, preventivnih zdravstvenih pregleda i niz drugih reformskih projekata u javnom zdravstvenom sustavu, činimo još jedan važan iskorak u unaprjeđenju prevencije, liječenja i kvalitete života onkoloških pacijenata, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš na današnjoj sjednici Vlade.

U svrhu provedbe mjera i aktivnosti utvrđenih Nacionalnim strateškim okvirom protiv raka do 2030. godine, donošenjem Akcijskog plana za razdoblje do 2025. godine ciljano se djeluje na tri područja: smanjenje pojavnosti raka, uspostavu sustava optimalnog praćenja i kontrole podataka te daljnji doprinos smanjenju smrtnosti od raka te produljenje i povećanje kvalitete života oboljelih od malignih bolesti, priopćeno je iz Ministarstva zdravstva.

- Kako bismo povezali, pratili i unaprijedili ishode liječenja uspostavljamo Nacionalnu onkološku mrežu i Nacionalnu mrežu onkoloških podataka, a nedavno potpisanim i uručenim Ugovorom javne nabave 21 linearnog akceleratora za javni zdravstveni sustav, pokretanjem onkoloških uputnica na nacionalnoj razini kao i preventivnim zdravstvenim pregledima stremimo prema daljnjem smanjivanju smrtnosti te povećanju kvalitete života naših pacijenata, dodao je Beroš.

Radi se o mjerama i aktivnostima koje obuhvaćaju primarnu i sekundarnu prevenciju, dijagnostiku, liječenje, palijativnu skrb, edukaciju, istraživanje te Nacionalnu onkološku mrežu i Nacionalnu mrežu onkoloških podataka. Aktivnosti uključuju i interdisciplinarni rad stručnjaka različitih sektora te predstavnika tijela državne uprave uz doprinos udruga bolesnika.

- Sve navedeno ne bi bilo moguće bez snažne potpore Vlade, suradnje struke i zdravstvene administracije, ali i udruga onkoloških pacijenata koje su dodatno doprinijeli u ostvarenju još jednog važnog reformskog smjera za bolje liječenje i kvalitetniji život pacijenata, njihovih obitelji i cijele zajednice. Svi smo mi jednako važne karike u lancu unaprjeđenja prevencije i liječenja onkoloških bolesnika kao i reformskih iskoraka u javnom zdravstvenom sustavu, izjavila je na događanju povodom „Svjetskog dana borbe protiv raka“ i izdavanja brošure „Zajedno protiv raka“ Ivana Portolan Pajić, dr. med., univ. mag. sanit. publ. u ime Ministarstva zdravstva.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 18:47