Jutarnji list predstavlja interaktivnu kartu Hrvatske s oko 500 lokacija na kojima su postavljene prometne kamere. Dovoljno je kliknuti na mjesto koje vas zanima da se očita adresa na kojoj je stacionarna kamera postavljena.
Kamere se nalaze na državnim, županijskim i gradskim cestama te na autocestama. Tako je, na primjer, kućište kamere postavljeno na autocesti A2, kod mjesta Đurmanec, na autocesti A7 kod Matulja između čvora Jurdani i tunela Jušići, između tunela Škurinje I i tunela Katarina, kod Bakra između tunela Burlica i čvora Šmrika te između čvora Sveti Kuzam i čvora Hreljin. Na autocesti A6 kućišta se nalaze kod vijadukta Zvečeve Drage te kod Orehovice u blizini vijadukta Svilno. Prema policijskim podacima, najviše prometnih kamera postavljeno je na području PU Splitsko- dalmatinske.
Pogledajte interaktivnu kartu Hrvatske s oko 500 lokacija na kojima su prometne kamere
Neke od kamera bilježe samo brzinu, no ove godine policija širom Hrvatske postavila je više od stotinu novih, najmodernijih kamera koje mogu istodobno pratiti 34 vozila u šest prometnih traka, unutrašnjost kabine vozila te su, uz brzinu, u stanju detektirati prometne prekršaje kao što su vožnja bez pojasa ili korištenje mobitela tijekom vožnje. Također mogu evidentirati nepropisno pretjecanje te nepropisno kretanja vozila kolnikom. Ove kamere mjere brzinu u odlaznom i dolaznom smjeru, pri dnevnom svjetlu ili uz noćni režim rada, uz razvijen sustav bilježenja registarskih oznaka. No, kamera se ne nalazi u svakom kućištu na lokacijama jer policija ima na raspolaganju 194 kamere koje premještaju prema internom rasporedu svake policijske uprave.
Kamere mjere brzinu do 300 km/h, a niti jedna ne smije, za brzine do 100 km/h, imati mjernu pogrešku veću od plus/minus 3 km na sat, a za brzinu veću od 100 km na sat, također plus/minus 3 posto. Pravilnik o mjeriteljskim zahtjevima za mjerila brzine vozila u cestovnome prometu kaže da sigurnosna razlika kod mjerenja brzine do 100 km/h iznosi 10 km/h, a za brzine veće od 100 km/h iznosi 10 posto odstupanja.
Policija je nove, naprednije kamere počela postavljati početkom ove godine kako bi se smanjio broj prometnih nesreća sa smrtno stradalim osobama koje i dalje najčešće uzrokuju prevelika brzina te korištenje mobitela u vožnji. U policiji tvrde kako je postavljanje kamera već pokazalo odlične rezultate. "Gdje smo postavili kamere, brzina je smanjena. To nam je bilo osnovno, ono što je važno", poručio je nedavno Josip Mataija, voditelj Službe prometne policije MUP-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....