NAKON 14 GODINA

Dr. Strinić mora izgubiti licencu: jedan mi je sin zbog njega mrtav, a drugi je doživotni invalid!

 Dugandžić/CROPIX

Napokon! Još sam u šoku. Nadam se da će sada sve ići brže i da će pravda biti zadovoljena. Uništili su mi život materijalno, moralno i ljudski, prva je reakcija Dijane Aničić nakon što je čula kako je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu nakon gotovo 14 godina podiglo optužni prijedlog protiv splitskih ginekologa dr. Tomislava Strinića i dr. Borisa Delića zbog smrti jednog od blizanaca. Optužnica ih tereti za teško kazneno djelo protiv zdravlja ljudi, a ukoliko budu proglešeni krivima mogu dobiti zatvorsku kaznu od jedne do osam godina.

Na Veliku Gospu 1998. oko 13.30 sati u Kliniku za ženske bolesti i porode zaprimljena je Dijana Aničić. Nosila je blizance, dva dječaka. Dan koji joj je trebao biti najsretniji u životu pretvorio se u najgoru noćnu moru. Umjesto da iz bolnice izađa sa dva zdrava sina, kući je otišla s jednim i to teško bolesnim. Za takav rasplet terete se dva liječnika, Strinić, koji je danas predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split, i Delić koji je liječnik na istom odjelu.

Ljudska satisfakcija

Optužnica glasi: dežurni porodničari, po prijemu trudnice u rađaonicu i izvršenog pregleda, nisu uočili, iako su to trebali, da je riječ o visokorizičnoj trudnoći s teškom placentarnom insuficijencijom i intrauterinom retardacijom, te cerebralnom hipoksijom u oba ploda.

Nakon priprema započeli su vaginalnim porodom, a ne carskim rezom jer nisu očekivali da će tako ugroziti život drugog blizanca. Zbog stanja trudnice i djelovanja trudova jedno je dijete preminulo, a drugo je ostalo živo - kao stopostotni invalid.

- Jedno sam dijete pokopala, a drugo, moj sin Duje ne hoda, ne sjedi i ne govori. Za njegovu njegu, na dnevnoj su bazi potrebne infuzije, kateteri, inhalatori, drenaže, klistir i sonde. Zato nisam odustala u ovih dugih 14 godina. Život jednog djeteta i zdravlje drugog nitko ne može vratiti, ali hoću barem moralnu i ljudsku satisfakciju. Želim da se to više nikome ne dogodi - kaže Dijana. Ne želi nikom suditi, za to, kaže, postoje sudovi, ali smatra da odgovorni liječnici trebaju ostati bez licenci i bez radnog mjesta.

Oprečna dokumentacija

Kaznena prijava podnesena je 2002., a od tada su sudovima kolale oprečne dokumentacije. Majka je od početka tvrdila da su oba djeteta za vrijeme poroda bila živa, a obrana se branila kako je jedno dijete bilo mrtvo najmanje 24 do 48 sati prije dolaska u rodilište. Punih 10 godina među spisima nije bilo CTG ispisa koji bilježi rad srca.

- Iz bolnice su tvrdili kako su tih dokumenata nema. No, 2009. odjednom se u spisima pojavio CTG zapis iz kojeg je jasno vidljivo kako je dijete bilo živo. To su ključni dokazi i oprečni su s izjavama liječnika - kaže Josip Mađarić, odvjetnik koji zastupa u parničnom postupku za naknadu štete Dijanu Aničić.

Prozvani liječnici su se žalili, Vrhovni sud je tijekom ožujka žalbe odbio kao neosnovane i potvrdio odluku Županijskog suda u Splitu kojom je, na temelju zahtjeva ODO u Splitu, dopuštena obnova postupka. Ova odluka je donesena upravo na osnovu pronađenih CTG zapisa. Iako još nisu službeno obaviješteni o podizanju optužnice protiv liječnika, Mađarić kaže kako će aktivno pratiti tijek kaznenog postupka.

Ubrzano suđenje

- Nadam se da su iscrpljeni svi taktički momenti za odugovlačenje postupka i da će suđenje teći ubrzano. Proces traje toliko dugo jer je bolnica izbjegavala davati dokumentaciju, teško su se odazivali pozivima sa Suda, a iz razloga koji nama nije poznat. Ključni dokaz, CTG zapis, pojavio se nakon gotovo 10 godina - kaže Mađarić.

Kako neslužbeno doznajemo, CTG je proslijeđen je sudu iz splitskog KBC-a zbog unutanjih sukoba i zato što je nekome očito odgovaralo da se Striniću ipak sudi.

Mađarić se nada kako će i postupak za naknadu štete (govorilo se o milijun i pol kuna) biti završen tijekom jeseni.

Predsjednica Udruge Anđeli

Dijana Aničić predsjednica je Udruge roditelja za djecu najteže tjelesne invalide i djecu sa posebnim potrebama ‘Anđeli’ Split. Udruga je osnovana 2005. a glavni razlog osnivanja bila je činjenica da se o djeci s najtežim tjelesnim invaliditetima ne skrbi nitko osim obitelji i da su takva djeca potpuno odsječena od društva.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 15:45