VELIKA ŠKRTICA

Dva deci mlijeka skuplje je od dvije litre. Pitali smo ministra da nam objasni apsurd u trgovinama

Najmanje se isplati kupovati mlijeko s 2,8 posto masnoće pakirano u tetrapaku od dva decilitra

Ograničene cijene osnovnih namirnica

 Profimedia/

Ovih je dana jedan čitatelj postavio zanimljivo pitanje u našoj Facebook grupi Velika škrtica.

Naime, naveo je apsurdni primjer cijene mlijeka s 2,8 posto masnoće - pakiranje od jedne litre u trgovini stoji 1,02 eura, a isto mlijeko, samo u paketu od pola litre, košta nešto više, euro i pet centa.

Odmah smo mu svi pohitali objasniti kako mlijeko od litre ima zaštićenu cijenu, dok se sva ostala pakiranja naplaćuju po tržišnim cijenama, a on nas je pak upozorio da malo bolje pročitamo Odluku o ograničenim cijenama jer bi prema njoj, tvrdi, sva mlijeka s 2,8 posto masnoće na tržištu trebala imati ograničenu cijenu, neovisno o pakiranju.

I doista tako ispada - za razliku od, recimo, šampona za koji je točno definirano da ograničenu cijenu ima samo onaj u pakiranju od jedne litre (ima još puno primjera: pasirana rajčica tetrapak 500 mililitara, pasta za zube 125 mililitara) kod mlijeka i ulja piše malo drugačije.

Stoji, naime, da ograničenu cijenu moraju imati "UHT mlijeko s 2,8 posto mliječne masti po litri" te "jestivo suncokretovo ulje po litri", a slično piše i za brašno, svinjsko upakirano meso, dugozrnatu rižu i slično.

Prema onome što u Odluci piše, ispada da je naš čitatelj doista u pravu, no stanje na policama domaćih trgovina pokazuje da su trgovci tu uredbu shvatili drugačije i da je s time očito složna i tržišna inspekcija, s obzirom na to da cijene mlijeka i suncokretovog ulja variraju ovisno o pakiranjima.

Stoga smo odgovor prvo potražili u Državnom inspektoratu, iz kojeg su nam poručili da nadzore obavljaju u skladu s tumačenjem Ministarstva gospodarstva, koje je prava adresa da nam pojasni način na koji se određenim proizvodima ograničava cijena.

Mi smo to i napravili te su nam iz Ministarstva pojasnili gdje je točno nastala zbrka i kojim je točno proizvodima ograničena cijena.

image

Pakiranje od dva deci je neisplativo - litra se obračunava po cijeni od 3.25 eura

Iz njihova odgovora ispada da niti trgovcima u samome startu nije bilo jasno čemu točno moraju stavljati ograničenu cijenu, pa su im iz Ministarstva u dva navrata morali dostavljati pojašnjenja.

Šteta je što transparentne informacije nisu na vrijeme dostavili i potrošačima i što one stižu tek sada, čak dvije godine otkako je ova mjera uvedena prvi put.

image

Pola litre također je skuplje od ograničene cijene - ovdje litra mlijeka ispada euro i 98 centa

Ukratko, iz Ministarstva poručuju da se, kad je u pitanju mlijeko s 2,8 posto masnoće, ograničene cijene odnose na sva pakiranja od jedne do pet litara ili skupna pakiranja (recimo, šest ili deset tetrapaka po jednu litru).

"Cijena je određena po litri te se za pakiranja od 1 do 5 litara, kao i za skupna pakiranja, preračunava količina puta cijena određena Odlukom. Odluka se ne odnosi na svježe mlijeko, mlijeko s mliječnom masnoćom različitom od 2,8 posto te druge vrste mlijeka poput funkcionalnih (recimo bez laktoze) ili onih s oznakom ekološkog proizvoda", poručuju.

Kad je u pitanju suncokretovo ulje, ograničena cijena odnosi se na jestivo rafinirano suncokretovo ulje, pakirano u količinama od jedne do pet litara te je cijena određena po litri.

Iz Odluke su isključena ulja koja na etiketi nose oznaku "hladno prešano" ili "djevičansko ulje" ili nose oznaku ekološkog proizvoda, stoji u odgovoru.

image

Ograničena cijena vrijedi za sva pakiranja od litre do pet litara, ali samo za mlijeko s 2.8 posto masnoće

Identično vrijedi i za šećer te glatko i oštro brašno - ograničene su cijene pakiranja od jednog do pet kilograma, dok su sve gramaže ispod ili iznad toga slobodne za tržišnu definiciju cijena, što trgovci očito i koriste.

Najmanje se isplati kupovati mlijeko s 2,8 posto masnoće pakirano u tetrapaku od dva decilitra - njegova je cijena 0,65 eura, što znači da u ovoj ambalaži ono košta 3,25 eura za litru, što je 218 posto skuplje od tetrapaka od litre.

Cijena pakiranja istog mlijeka od pola litre pak u jednoj trgovini dođe 0,99 eura, odnosno 1,98 eura za litru, što je za 94 posto više od pakiranja od jedne litre.

Pa se na ovim proizvodima nikako ne isplati zeznuti.


Imate prijedlog za Veliku Škrticu?

Pišite na: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Uključite se u Facebook grupu Velika škrtica, povežite se s najvećom zajednicom potrošača i saznajte odgovore na sva pitanja o kojima drugi šute

image
Jutarnji list

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 11:33