PREPISAO ČAK I TIPFELERE

EKSKLUZIVNO Detalji strogo čuvane tajne: Ovo je diplomski drugog čovjeka HDZ-a!

Najbliži suradnik Tomislava Karamarka, glavni tajnik HDZ-a Vaso Brkić, diplomirao je 2010. na Policijskoj akademiji na temelju ukradenog rada. Toliko je revno prepisivao da je preuzeo od kolege čak i - fusnote!

Jutarnji list dobio je na uvid i analizirao dva diplomska rada s Policijske akademije: jedan iz 2009. i drugi, onaj Vase Brkića, iz 2010. Detaljnom provjerom utvrdili smo da je glavni tajnik HDZ-a ukrao dvije trećine tuđeg diplomskog rada. Preuzeo je čak i tipfelere, i fusnote i zaključke studenta koji je diplomirao godinu ranije! Analiza dvaju radova demantira njegova šefa Tomislava Karamarka koji je rekao da je ‘Brkić samo kompilirao, ali ne i prepisivao’.

S druge strane Karamarko je i u pravu: da je Brkić prepisivao, onda bi rad morao pročitati pa bi ispravio greške i tipfelere. Vjerojatnije je ipak da je Brkić jednostavno kopirao rad. I ne pročitavši ga

Šef HDZ-a Tomislav Karamarko bio je u pravu kada je u Saboru ustvrdio da tajnik Milijan Brkić nije prepisao diplomski rad. Jer da je Brkić prepisivao rad kolege Stanka Tomića koji je na istu temu pisao godinu ranije, sigurno bi primjetio da se na 51. stranici Tomiću potkrao tipfeler. Na tom mjestu stoji rečenica: “Vlada je stoga donijela slijedeće strateške dokumenate”.

U radu Milijana Brkića pak, na 52. stranici u identičnom odlomku piše identični tipfeler: “Vlada je stoga donijela slijedeće strateške dokumenate.” Iz toga proizlazi kako je Karamarko bio u pravu: da je Brkić prepisivao, grešku bi sigurno uočio. Ovako ispada da je poglavlje kopirao ni ne pročitavši ga, jer osim tog tipfelera gotovo čitavo četvrto poglavlje identično je iz riječi u riječ. Nisu mijenjani ni zarezi, dvotočke ni uskličnici.

FOTOGALERIJA - Diplomski rad Milijana Brkića

Tko je u pravu

Detaljnom analizom dvaju radova do kojih je jučer došao Jutarnji, utvrdili smo kako je od ukupno 1630 redaka u radu Milijana Brkića, njih čak 1285 identično radu kolege Stanka Tomića iz prijašnje godine. Iščitavanju radva pristupili smo analitički i objektivno.

Ako je Karamarko u pravu kada kaže da je Brkić samo kompilirao, onda ispada da ga nije kompilirao iz stručne literature kao što je uobičajeno prilikom izrade diplomskih radova, već je kompilirao i kopirao isključivo rad svojeg kolege! Tomić je svoj specijalistički rad naslovljen “Policijske organizacijske strukture” obranio kod mentora mr. sc. Mate Pušeljića u listopadu 2009. Milijan Brkić je svoj specijalistički rad naslovljen “Organizacijske razine MUP-a RH” obranio u listopadu 2010. kod istog mentora.

Taj mentor Mato Pušeljić, ali i kolega Franjo Magušić udaljeni su iz službe nakon što je utvrđeno da su bili mentori prilikom izrade 26 specijalističkih i završnih radova na Visokoj Policijskoj školi u sastavu Policijske Akademije koji su prepisani u potpunosti ili u najbitnijim dijelovima. Zbog afere ravnatelj policije Vlado Dominić pokrenuo je disciplinski postupak. Na popisu plagijata su i tadašnji polaznici Visoke policijske škole Robert Ljutić, bliski suradnik gradonačelnika Milana Bandića ali i, ekskluzivno doznajemo, jedan od šefova osiguranja predsjednika Ive Josipovića, Silvije Toplak.

Rad Stanka Tomića ima 65 stranica, i podijeljen je uz uvod i zaključak, te popis literature, na devet poglavlja. Rad Milijana Brkića ima 79 stranica i podijeljen je na sedam poglavlja. Brkićev rad ima 13 grafova preuzetih iz raznih publikacija ili na prijedlog mentora koji su različiti od Tomića, pa kada bi se oni iz rada maknuli, obojica bi imali gotovo isti broj stranica.

Iste rečenice

Brkić rad počinje rečenicom: “Koncept organizacije policije i njene uloge u društvu nije jedinstven i razlikuje se od zemlje do zemlje, podložan je promjenama, iako se mnogi autori slažu sporo i teško, kroz različite vremenske periode. Policijski sustav jedne države obuhvaća sva pitanja koja se tiču položaja policije u društvu, te načina na koji je njena uloga definirana Ustavom i zakonima i kako se funkcionalno sve to odražava u praksi.”

Identičnu rečenicu do u zarez, napisao je u svom uvodu i Tomić, ali u petom odlomku. Prva četiri odlomka Tomićevog uvoda Brkić je premjestio na stranicu 10 u svoje treće poglavlje. Riječ je o citatu knjige Organizacija i menadžment izdane 2008.

Zanimljivo obojica su odabrali citat koji glasi: “Mi smo rođeni u organizaciji, učimo u organizaciji, mnogi od nas proizvode u organizaciji, provode radeći u njoj najveći dio života. Mi provodimo velik dio slobodnog vremena u organizaciji kupujući, igrajući se i sl. Kada umremo i dođe vrijeme za sahranu, najveća organizacija za sve - država - mora dati službenu dozvolu.”

U uvodu u oči posebno bode identična fusnota u oba rada. Treba istaknuti kako nije riječ o uobičajenoj fusnoti u kojoj se samo navodi ime citiranog autora i njegovog djela već i osobnom komentaru Stanka Tomića.

Iste misli?

Njegova fusnota na drugoj stranici uvoda glasi: “Govoreći o zakonima Montesquieu je tvrdio da su zakoni toliko imanentni narodu za koji su napisani, da se tek pukim slučajem može desiti da zakoni jedne nacije odgovaraju nekoj drugoj. Citat prema Babović, B. Policija u svjetskom poretku. Beograd.Cicero Print. Strana 21.”

Identična fusnota se nalazi na prvoj stranici Brkićevog rada. Je li i tajnik HDZ-a pomislio u istom trenutku na istu misao Montesquiea? Ne možemo zaključivati naprečac, treba čekati da se izjasni povjerenstvo koje utvrđuje u kojoj su mjeri radovi kompilirani. Prema analizi Jutarnjeg od 51 retka u uvodu Milijana Brkića, 14 je identičnih kao i u uvodu Stanka Tomića. Identične su obje fusnote, a ostalih 14 redaka je prebačeno u treće poglavlje.

Zaključak rada Milijana Brkića u potpunosti je drugačiji od Tomićevog. Čini se da je tih 80-ak redaka najautentičniji dio Brkićevog rada.

- Ovaj rad zaključit ću izrekom: Onaj tko ne zna kuda ide, svaki put mu je dobar! Mišljenja sam da mi u sustavu znamo kuda moramo ići i da smo konačno na pravom putu - na putu izgradnje moderne policijske ogranizacije u kojoj su stručnost i profesionalnost obavljanja svih policijskih poslova na svim razinama najveća vrijednost - posljednja je rečenica rada tajnika HDZ-a.

Plagijator je i šef osiguranja Ive Josipovića!

U Uredu predsjednika Ive Josipovića jučer nismo uspjeli dobiti odgovor na našu informaciju da je među osumnjičenim plagijatorima na Visokoj policijskoj školi, uz Brkića i Ljutića, i Silvije Toplak, koji je jedan od šefova Josipovićeva osiguranja. On je rad obranio lani.

S predsjedničkim je osiguranjem bilo prijepora još u siječnju 2010., kada je u izbornoj noći MUP-u vraćeno osiguranje koje su poslali Josipoviću.

Tada su u raspravu oko toga tko bi ga trebao čuvati ušli Josipović i tadašnji šef MUP-a Tomislav Karamarko. Na kraju su se Karamarko i Josipović dogovorili da će do inauguracije Josipovića čuvati Mesićevo osiguranje. Predsjednik je inzistirao da ga čuvaju ljudi koje će sam odabrati s popisa od 700 ljudi.

Tada je želio da za njegovo osiguranje bude zadužen bivši tjelesni čuvar Ivice Račana, Goran Vuković Vuk, ali Karamarko je to odbio istaknuvši da on nije kvalificiran za taj posao.

Josipović je na kraju iz 20 ponuđenih biografija odabrao osam novih djelatnika, a stari tjelohranitelji su tužili MUP zbog nezakonitog premještanja na druge, slabije plaćene poslove. Jedan od osam novih je upravo i Silvije Toplak.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 01:43