EUROPSKA OSUDA

EKSKLUZIVNO IZ BRUXELLESA Otkrivamo sadržaj rezolucije o ratnom zločincu Vojislavu Šešelju

Otkrivamo što sve stoji u rezoluciji Europskog parlamenta koja osuđuje izjave ratnog zločinca i odnos vlasti u Beogradu
Serbian nationalist politician Vojislav Seselj addresses supporters during an anti-government rally in Belgrade on November 15, 2014. Seselj is spearheading an anti-government rally but as he fights cancer and awaits judgement on war crimes charges, he is as beleaguered as his once formidable party. AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
 ANDREJ ISAKOVIC

Nakon dvodnevnih razmatranja nekoliko prijedloga hitne rezolucije Europskog parlamenta o Srbiji zbog slučaja Šešelj, sastavljena je konačna zajednička verzija teksta o kojoj će se raspravljati i glasati danas na plenarnoj sjednici u Strasbourgu.

U nacrtu rezolucije od Haaškog suda se traži da preispita postoje li u novim okolnostima uvjeti o privremenom puštanju Šešelja na slobodu. Izražava se i žaljenje zbog Šešeljevih provokativnih javnih nastupa i ratne retorike, što kod žrtava budi psihološke rane zbog ratnih zločina počinjenih početkom devedesetih godina. Rezolucijom će se naglasiti i da su nedavne izjave Vojislava Šešelja štetne po proces pomirenja te smetnja regionalnoj suradnji. Europski parlament, prema nacrtu rezolucije, izrazit će i zabrinutost što je izostala primjerena politička i pravna reakcija vlasti Srbije na Šešeljevo ponašanje, što smanjuje povjerenje žrtava u pravni proces. Zato se vlasti Srbije i demokratske stranke ohrabruju da osude javnu demonstraciju govora mržnje i ratne retorike te da promiču zaštitu manjina i njihova kulturna prava.

PUSIĆ DALA POTPIS JOSIPOVIĆU 'Očekujemo da će Europa osuditi Šešeljevu ratnohuškačku retoriku'

Od srpskih vlasti tražit će se da istraže je li Šešelj prekršio srpske zakone te da ojača i provodi zakone koji zabranjuju govor mržnje, diskriminaciju i pozive na nasilje, isto tako da podrže pojedince i sve političke stranke te nevladine organizacije koje se bore protiv govora mržnje. Navodi se da je Šešelj izjavama o Vukovaru na Dan sjećanja žrtava iz toga grada dao priopćenje kojim je “čestitao četnicima oslobođenje Vukovara”, čime je prekršio i uvjet da ne utječe na žrtve. Također se navodi da je Šeselj u nekoliko navrata spomenuo projekt “velike Srbije”, čime je javno izrazio teritorijalne pretenzije prema jednoj državi članici EU, Hrvatskoj.

Od Tribunala se traži da ubrza postupke te da poduzme korake kojima bi se povratilo povjerenje u Haaški sud koje je poljuljano gnusnim i neprihvatljivim izjavama Vojislava Šešelja. Rezolucija o Srbiji zbog slučaja Šešelj usvaja se na inicijativu hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu, ali ima široku potporu i među drugim zastupnicima Europskog parlamenta, tako da je sigurno da će biti usvojena. Bilo je pokušaja nekih zastupnika da se u rezoluciju ugradi i amandman kojim bi se izrazio stav da se “hitne rezolucije Europskog parlamenta ne smiju zloupotrijebiti za posebne interese jedne države članice”, misleći na Hrvatsku, ali takav prijedlog nije prošao.

Glavne točke Rezolucije

- Šešelj je uvredom žrtava Vukovara prekršio uvjet da ne utječe na žrtve

- Izjavom da se neće vratiti u Haag ako Sud to od njega zatraži prekršio je još jedan uvjet privremenog puštanja

- Šešelj je ponovio teritorijalne pretenzije prema Hrvatskoj, članici EU

- Žaljenje što je izostala adekvatna politička i pravna reakcija vlasti u Beogradu na Šešeljeve izjave

- Srbija treba istražiti je li Šešelj prekršio i zakone Srbije svojim govorom mržnje

- Haaški sud mora preispitati postoje li još uvijek uvjeti za boravak Šešelja na privremenoj slobodi

KOMENTAR SNJEŽANE PAVIĆ Vijeće sigurnosti treba djelovati

Nije Srbija pustila Šešelja na slobodu, nije ga Vlada Zorana Milanovića pustila da trabunja o Velikoj Srbiji. Svi zgroženi likom i djelom Vojislava Šešelja i njegovim mahnitanjem na slobodi imaju samo jednu adresu kojoj se trebaju žaliti, a to je Haag. Valjda u nespretnom pokušaju da se opravdaju, iz Haaškog suda su objavili tajni aneks s uvjetima pod kojima su Šešelja pustili van. Htjeli su valjda reći, nije istina to što svi pišete da smo ga pustili bez ikakvih uvjeta! Pa su nabrojili te uvjete: ne smije ni na koji način stupiti u kontakt sa žrtvama i svjedocima niti na njih utjecati, ne smije ometati pravdu i mora se odazvati pozivu iz Haaga.

Ima li goreg utjecaja na žrtve i svjedoke od slike ratnog huškača kako - bez kazne, zakonski čist kao suza - 23 godine kasnije komotno pjeva istu pjesmu? I nitko mu ništa ne može. A Haag pere ruke kao da se to njih ne tiče. Zato i zastupnici Hrvatskog sabora kao i Europarlamenta imaju jednu jedinu adresu za žalbe: Haaški sud i Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda koje ga je osnovalo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 01:44