TIBOR NAVRACSICS

EKSKLUZIVNO IZ MAĐARSKE 'Sve ćemo se dogovoriti oko Ine. Samo nas oslobodite Linića'

Naši su istražitelji razgovarali sa Zsoltom Hernadijem oko slučaja Sanader, i to prije godinu i pol, i nisu našli ništa što bi bilo sumnjivo ili što bi tražilo neku akciju

"Tibore!”, nasmiješeno je pozdravio svog mađarskog kolegu Navracsicsa hrvatski ministar pravosuđa Orsat Miljenić u Veszpremu na obalama Balatona. - Samo da znaš, snimaju nas - dodao mu je na hrvatskom, aludirajući na fotografa Jutarnjeg lista koji je škljocao iza njih.

Potapšali su jedan drugoga po ramenu i zajedno ušli na sastanak srednjoeuropskih ministara pravosuđa koji su imali dvodnevno zasjedanje u Mađarskoj - bili su tu još predstavnici Slovenije, Slovačke, Poljske i Češke.

Dvojica ministara željeli su ostaviti dojam izvrsnih suradnika i dobrih prijatelja - međusobno razgovaraju na hrvatskom zbog Navracsicseva porijekla - i da nije bilo situacije Ina - MOL , Hernadija i tjeralice, na Balatonu bi bilo gotovo idilično.

Mađarski potpredsjednik Vlade i ministar pravosuđa Tibor Navracsics rekao nam je da će se situacija smiriti, a obje strane velike nade polažu u 25. listopada, dan kada će se mađarski i hrvatski premijer susresti na Europskom vijeću u Bruxellesu. Taj bi sastanak trebao donijeti neke konkretne zaključke i scenarije što i kako dalje. Dotad nitko ne želi, barem tako tvrde ministri u Veszpremu, zaoštravati situaciju.

‘Uvijek uz Hrvatsku’

Poslije mi je mađarski potpredsjednik Vlade Navracsics rekao da su s hrvatske strane svi dobro reagirali, naročito premijer Zoran Milanović koji je nastojao spustiti tenzije odmah prije sjednice Vlade u četvrtak - a jedini koji je pretjerao i dolio ulje na vatru bio je ministar Slavko Linić svojim intervjuom u kojemu je zaprijetio Mađarima “nemogućim poslovanjem”. Linić je za Mađare glavni negativac koji je prvi krenuo s prijetnjama i sve što je uslijedilo smatraju reakcijom na njegove neodmjerene izjave.

Milanovićeva odluka da će samo on komentirati situaciju s Mađarima zato je prije svega išla na račun gorljivog ministra financija. Linić ima silenzio stampa i Mađari su time zadovoljni.

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić zato se nije ni u Veszpremu upuštao u komentiranje slučaja Hernadi i Ina - MOL.

Ali, je li politička šteta ipak nanesena, pitali smo obojicu ministara. Navracsics je odgovorio povijesnom pričom o tome da su dvije države stoljećima prijatelji - spomenuto je konkretno 800 godina prijateljstva, a ne samo ako pogledamo u nedavnu prošlost. - Mađarska je uvijek bila uz Hrvatsku, od borbe za nezavisnost do toga da ju je jako podržavala za ulazak u Europsku uniju.

Mi smo prijatelji i partneri, a ono što se sada događa trebaju riješiti MOL i Ina. To je poslovni konflikt i odgovor se u tom sektoru mora i pronaći - rekao nam je Navracsics.

Poslovni konflikt

Jučer ujutro detaljno se analizirao intervju Viktora Orbana, mađarskog premijera koji ispred sebe ima izbore za pola godine, koji je rekao da Hrvatska treba razmotriti kupnju gotovo 50 posto udjela koje MOL ima u Ini kako bi se spriječilo nanošenje štete bilateralnim odnosima.

“Izvanredna kvaliteta odnosa Mađarske i Hrvatske vrlo je vrijedna. Toliko vrijedna da ne smije biti uništena pitanjem neke kompanije ili pitanjem nekog poslovanja”, rekao je Orban mađarskom radiju i dodao da sukob Ine i MOL-a treba gledati isključivo kao poslovni konflikt.

“Mi ćemo prihvatiti ako oni u Hrvatskoj žele nastaviti određene aktivnosti pod okriljem države i preuzeti određenu imovinu u državne ruke, kao što smo mi ranije učinili sa skladištima plina, ali to se mora napraviti na civiliziran način bez uhićenja ikoga ili bez podizanja upitnih optužbi”, rekao je Orban. Između redaka, ovo je protumačeno kao Orbanova ponuda - pustite na miru Hernadija, pustit ćemo vam Inu.

A potpredsjednik mađarske vlade na pitanje o Hernadiju kaže:

Premijeri u Bruxellesu

“Sve trebamo prepustiti pravosuđu, odnosno suradnji USKOK-a i mađarskih institucija. Mi smo samo promatrači sa strane koji se ne miješaju, ali nas, naravno, zanima što se događa. Mogu samo ponoviti da su mađarski istražitelji razgovarali sa Zsoltom Hernadijem oko slučaja Sanader, i to prije godinu i pol, i nisu našli ništa što bi bilo sumnjivo ili što bi tražilo akciju”, naglašava. Potvrđuje i to da su Mađari vratili europski uhidbeni nalog zbog proceduralnih pogrešaka, odnosno, konkretno, bio je napisan samo na hrvatskom jeziku. To je samo formalnost i, čim bude ispravljena, uhidbeni nalog će biti prihvaćen.

- S obzirom na to kako je situacija izgledala prije dva dana, sada smo stvarno prošli najgore - kaže Jutarnjem listu jedan diplomatski izvor.

- MOL je, prema ugovoru, investirao 3 milijarde dolara i to je ispunjeno. Hrvatska strana nije ispunila svoj dio obaveza. Mađarska vlada je vlasnica dijela dionica MOL-a i zato je zatražila da se ispitaju mogućnosti prodaje tih dionica. Međutim, mi u detalje ne ulazimo, poslovni partneri se moraju dogovoriti o svemu. Zato, kažem, to i nije bila tema razgovora. Čekamo da se dvije strane dogovore. Mi možemo povesti pravnu raspravu o tome tko je ispoštovao koje dijelove ugovora, ali i to je na odvjetnicima, nije na politici i naši izvrsni odnosi moraju takvi i ostati - tvrdi Navracsics.

U kuloarima sastanka zaključak je da su tenzije prošle i da je na političkoj razini dogovoreno da se više ne zaoštrava retorika. Čeka se sastanak dvojice premijera koji neće izbjeći ni tjeralicu za Hernadijem, niti priču Ina - MOL kao temu razgovora u Bruxellesu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 13:38