Nakon što je Jutarnji eksluzivno objavio informaciju da je najveća svjetska naftna kompanija, ruski Rosnjeft, zainteresirana za kupnju Ine, te da bi u tom slučaju obje njezine rafinerije bile modernizirane i nastavile s proizvodnjom, za HTV-ov Dnevnik situaciju je komentirao ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Čorić.
- U ovom trenutku priređuje se dokumentacija za javni poziv i bit će objavljena kroz nekoliko tjedana - kratko je kazao.
U međuvremenu je i novinska agencija Reuters prenijela vijest da je najveća svjetska naftna tvrtka Rosnjeft zainteresirana za kupovanje udjela u INA-i. Pozivajući se na intervju u Jutarnjem, Reuters piše da je Igor Sečin, glavni direktor Rosnjefta, izjavio da tvrtka razmatra mogućnost ulaska u vlasničku strukturu INA-e.
Mađarski MOL trenutno je najveći dioničar INA-e s nešto manje od 50 posto dionica dok je hrvatska vlada vlasnik nešto manje od 45 posto dionica: - Ako Rosnjeft uđe u vlasničku strukturu INA-e, sisačka će se rafinerija modernizirati kako bi mogla poslovati na održiv način - citira Reuters Sečina.
Premijer Andrej Plenković izjavio je u petak navečer kako je odbijanjem švicarskog Vrhovnog suda da poništi odluku Arbitražnog suda u sporu Hrvatske s MOL-om oko Ine završen pravni put koji je Hrvatska imala na raspolaganju.
Na pitanje je li istina da se čelnici Rosnjefta interesiraju kako bi postali partneri Vlade u upravljanju Inom, Plenković je odgovorio da je vidio najave intervjua gospodina Sečina, ali da ga nije još čitao no da će ga u subotu pročitati sa zanimanjem.
- U svakom slučaju dobro je da postoji interes za Inu, ne samo Rosnjefta već i brojnih drugih potencijalnih strateških partnera - rekao je Plenković.
Na pitanje novinara što učiniti kako bi se Inom upravljalo u skladu sa hrvatskim zakonima o trgovačkim društvima i hoće li se to moći tek kada se Ina vrati u hrvatske ruke, rekao da je odluka Vlade i savjeta za Inu da se ide u izbor savjetnika koji bi pomogao ili za vraćanje Ine u hrvatske ruke ili za pronalazak strateškog partnera. Dodao je da na tome radi Ministarstvo financija te Ministarstvo zaštite okoliša i energetike.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....