TANJA ĆORIĆ

Epidemiologinja: Za uvođenje novih mjera najbitnije je koliko je osoba s ozbiljnim komplikacijama

‘Osobno mislim da je dobro nositi masku u zatvorenom jer nikad ne znate kad ćete biti u kontaktu s pozitivnom osobom bez simptoma‘
Ilustracija
 Damir Krajac/Cropix

Tanja Ćorić, epidemiologinja i voditeljica Odjela za prikupljanje i analizu gerontoloških pokazatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, gostovala je u programu N1.

Za početak je kazala da će maske postati obavezne u zatvorenim prostorima ako to bude zahtijevala epidemiološka situacija.

'U tijeku su pregovori s određenim djelatnostima. Dio populacije provodi tu mjeru, a o broju novooboljelih ovisit će nove mjere. Osobno mislim da je dobro nositi masku u zatvorenom jer nikad ne znate kad ćete biti u kontaktu s pozitivnom osobom koja nema simptoma.'

Što se tiče građana koji odbijaju nositi maske, Ćorić je rekla:

'Koliko vidim u tramvajima i na sličnim mjestima, većinom se nose maske. Oni će najbolje utjecati na osobe koje se odupiru tome. Što se tiče starijih osoba, dosta njih i na otvorenom ima masku. Uvijek ima određeni broj osoba koje se odupiru bilo kakvoj preporuci, ali i pravilima, to je za očekivati u svakom društvu. Mislim da ne treba ići s represivnim mjerama, nego da većina utječe na manjinu. Mislim da je svakome neugodno ako je baš on iznimka.'

Od ovog tjedna Italija uvodi obavezne maske i na otvorenim prostorima, a nenošenje se kažnjava. Ćorić kaže da nije za represiju te da je Italija odluku temeljila na strašnom iskustvu koje je imala na proljeće.

'Kod nas situacija nije dramatična, ali moramo biti na oprezu. Gleda se dnevni broj oboljelih, dobna raspodjela, a najbitnije je koliko je osoba s ozbiljnim komplikacijama. U srpnju i kolovozu, kad je krenula uzlazna linija broja novozaraženih, uglavnom su to bili mlađi. Zatim smo imali više osoba srednje dob, a sad se pojavljuju stariji', rekla je Ćorić.

Kaže da je najbitnije epidemiološku situaciju držati pod kontrolom da ne dođe do preopterećenja zdravstvenog sustava, no za razliku od početka pandemije, danas imamo puno više saznanja o ovoj bolesti.

'Ako se sjećate prvog slučaja u Hrvatskoj, onaj mladi gospodin je bio u bolnici jedno tri, četiri tjedna, a sad većina osoba koje su simptomatske i asimptomatske na liječenju su kod kuće. Vidjelo se da se takve osobe mogu liječiti kod kuće pod kontrolom liječnika opće medicine', dodala je.

Starijim osobama savjetuje da izbjegavaju veća obiteljska okupljanja kao i kontakt s osobama s kojima nisu u svakodnevnom kontaktu. Preporuča vježbanje kod kuće i boravak na otvorenom dokle god to vremenske prilike dopuštaju.

'Za osobe u domovima postoje posebne upute jer je zahtjevno sačuvati bilo koji kolektiv. Svi korisnici domova su zamoljeni da tijekom aktivnosti nose masku. Maska je zahtjevna u početku dok se čovjek ne navikne, ali ako aktivnost traje 15 do 20 minuta, to se može podnijeti', kaže Ćorić i dodaje da bi se što veći broj starijih osoba trebao cijepiti protiv gripe.

'Ove godine su zasad osigurane dodatne količine cjepiva od planiranog, a sigurno postoji i mogućnost dodatne nabave cjepiva. Prioritet imaju stariji od 65 i kronični bolesnici, djelatnici domova za koje smo prvi put uspjeli osigurati besplatno cijepljenje, te zdravstveni djelatnici', rekla je Ćorić za N1.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 11:55