Zbog nove prijetnje bombom, ovoga puta u zgradi u zagrebačkoj Koranskoj ulici 2, evakuirani su svi zaposlenici Hanza Medije, ali i svih drugih tvrtki i institucija u toj zgradi.
Dojava je došla nešto poslije 12.30 sati u odjel Osmrtnice Jutarnjeg lista, o čemu je odmah obaviještena policija, a do njezina dolaska svi su zaposlenici napustili zgradu. Obavljen je protueksplozijski pregled koji je trajao oko dva sata i ustanovilo se nema eksplozivne naprave. Pretragu je policija obavila s njemačkom ovčarkom Mari starom četiri godine. Poziv je došao s broja jedne mobilne mreže.
Podsjećamo, u ponedjeljak oko podneva nepoznati muškarac nazvao je u odjel marketinga Slobodne Dalmacije i rekao da je u zgradi podmetnuta bomba i da će ona eksplodirati u roku od pola sata, a spomenuo je i da nedavni požar u skladištu nije bio slučajan. U ponedjeljak su također svi zaposlenici morali napustiti zgradu Slobodne Dalmacije. Policija je sa psom obavila protueksplozijski pregled i ustanovilo se da je dojava bila lažna, što nam je službeno potvrđeno i iz PU Zagrebačke. Međutim, intervencija je izazvala dvosatni prekid rada, angažiranje policajaca, službenika i psa za protueksplozijski pregled.
Kazneno djelo
Muškarac koji je nazvao, u slučaju da bude otkriven, mogao bi biti kažnjen kaznom do tri godine zatvora. Naime, radi se o kaznenom djelu lažne uzbune iz članka 316. Kaznenog zakona, koji kaže da “tko lažno obavijesti policiju ili drugu javnu službu koja osigurava red ili pruža pomoć o događaju koji iziskuje hitno djelovanje te službe, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine”. Naime, za to je kazneno djelo prijavljen i muškarac koji je također u utorak u čak dva navrata nazvao zagrebačku policiju i dojavio da je u trgovačkom centru u središtu Zagreba postavljena eksplozivna naprava, zbog čega je centar nekoliko sati bio evakuiran. Prvo je nazvao u 13.50, a potom i sat kasnije. U srijedu ujutro već je bio priveden jer je zvao s mobitela i policija ga je brzo locirala i privela.
- Osuđujemo svaki oblik prijetnji i vrijeđanja novinara i medija. Nadamo se da će policija pronaći počinitelja ove prijetnje i da će biti primjereno kažnjen kao poruka svima koji ovih dana šire strah i mržnju prema medijima - rekao je Goran Ogurlić, glavni urednik Jutarnjeg lista.
Osuda HND-a
Kao i u slučaju dojave o eksplozivnoj napravi u Slobodnoj Dalmaciji u ponedjeljak i ovoga puta su Hrvatsko novinarsko društvo i njegov predsjednik Hrvoje Zovko oštro osudili ovaj čin.
- Hrvatsko novinarsko društvo i ja kao predsjednik osuđujemo ovakav oblik zastrašivanja medija i pozivamo nadležne institucije da otkriju počinitelje ovakvih nedjela. HND mjesecima upozorava u kojoj atmosferi straha i zastrašivanja rade novinari i mediji, a zabrinjava nas šutnja vodećih ljudi u državi povodom ovakvih događaja. A šutnja u ovom slučaju nije zlato. Zahtijevamo da nadležne institucije otkriju počinitelje i da se oni najoštrije sankcioniraju - rekao je Zovko za Jutarnji list.
I dok se počinitelji takvih kaznenih djela uglavnom osuđuju na uvjetne ili blaže bezuvjetne kazne, u inozemstvu su lažne dojave o podmetnutim eksplozivnim napravama strogo kažnjive. Indijac koji je u listopadu 2016. zbog straha da ne propusti zrakoplov na liniji Geneva - Moskva nazvao poslovnicu Aeroflota na ženevskom aerodromu i dojavio da je u zrakoplovu bomba osuđen je, osim na šest mjeseci zatvora, i na globu 50.000 švicarskih franaka (48.500 eura). Toliko je, naime, iznosio trošak angažiranja 101 policajca i pomoćnih djelatnika sigurnosnih službi za pretraživanja zrakoplova i blokiranje sektora.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....