MINISTAR GOSPODARSTVA

Filipović o pljački Ine: ‘Sporni ugovor potpisan je dva mjeseca prije nego što sam imenovan u Nadzorni odbor‘

Ministar je od hrvatskih članova uprave zatražio da sazovu i Nadzorni odbor, čiji je i on član od kraja prošle godine

Dolazak ministra Davora Filipovića

 Matija Djanjesic/Cropix

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović izjavio je da će zatražiti izvanrednu reviziju plinskog poslovanja Ine za 2020., 2021. i dio 2022. godine.

Filipović je to izjavio u Ministarstvu gospodarstva uoči sastanka s Upravom Ine koji je sazvao, a na kojem će, kako je istaknuo, od Uprave tražiti detaljna obrazloženja onoga što se događalo proteklih dana.

Naime, u akciji koju su u subotu pokrenuli Uskok i policija uhićeno je petero osumnjičenih zbog malverzacija s prirodnim plinom kojim raspolaže Ina, a koji je prodavan po ispod tržišne cijene, čime šteta za tu energetsku kompaniju navodno premašuje milijardu kuna.

Na meti istražitelja tako se našao i direktor u Ini Damir Škugor, koji je na ispitivanju, kako se doznaje, ustvrdio da nije kriv te da je plin prodavan prema poslovnoj politici Ine.

Revizija će, rekao je Filipović, trebati obuhvatiti i ulogu interne revizije Ine, revizijskog odbora, eksterne revizije, kao i ulogu Uprave i Nadzornog odbora Ine.

"Jako je važno da ta revizija isto tako analizira sve ugovore Ine, nabavne i prodajne cijene plina, kao i uvjete po kojim su određeni poslovni partneri sklapali te ugovore s Inom. Također, važno je napraviti i reviziju internih kontrola i očekujem od neovisnih revizora da, sukladno spoznajama koje dobiju, naprave određene preporuke što se tiče rada internih kontrola u Ini", izjavio je Filipović.

‘Sporni ugovor potpisan dva mjeseca prije mog imenovanja u NO‘

Čestitao je Ministarstvu financija i njegovim službama, policiji, DORH-u i svima koji su bili uključeni u razotkrivanje ove afere.

S obzirom na neke koji su u kontekstu afere potegnuli i pitanje Filipovićeve odgovornosti kao donedavnog člana Nadzornog odbora Ine, ministar je istaknuo da je na toj funkciji proveo nešto više od četiri mjeseca.

"Takve moram razočarati. Naime, sporni ugovor s poduzećem OMS potpisan je dva mjeseca prije nego što sam bio imenovan u NO Ine, a sve ovo što se događalo, događalo se negdje od sredine 2020. godine. Poznato je tko je u tom razdoblju bio predsjednik i članovi NO-a, kao i predsjednik i članovi Uprave Ine", poručio je Filipović.

image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix

Naglasio je i kako nije podržao usvajanje zapisnika sa sjednice NO-a gdje su se usvajali planovi poslovanja Ine za 2022. godinu jer nije sudjelovao u tim odlukama.

Upitan je li razgovarao s predsjednikom Uprave Ine Sandorom Fasimonom, Filipović je rekao da se čuo s hrvatskim članovima Uprave i NO-a Ine.

Pritom, od hrvatskih članova NO-a je tražio hitno sazivanje sjednice tog odbora, koja bi se trebala održati u srijedu, a na kojoj će hrvatski članovi tražiti dodatna pojašnjenja, analize i dokumente, kako bi dobili informaciju kako se ovako nešto dogodilo.

Novinari su konstatirali da su, prema nekim informacijama, iz Plinare istočne Slavonije upozoravali vladu na nelogičnosti i ekstra profite u ovom plinskom biznisu, a na pitanje je li imao ikakve informacije o ovim događajima prije pokretanja akcije, Filipović je rekao da osobno nije imao nikakva saznanja.

Ponovio je da je sporni ugovor potpisan prije njegovog dolaska u Inu, između ostalog rekavši kako je tu riječ o četvrtoj razini odlučivanja u Ini.

"Stoga, Uprava Ine mora ponuditi jako puno odgovora što je bilo s internim kontrolama i internom revizijom", rekao je Filipović.

No, istaknuo je da je upravo reakcijom službi samostalnog sektora za pranje novca Porezne uprave, koje djeluju u okviru Ministarstvu financija, afera razotkrivena, a imovina blokirana.

image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix
image
Matija Djanjesic/Cropix

"Vidimo da sustav funkcionira, od policije do Ministarstva financija", ustvrdio je Filipović, dodavši i da se nije čuo sa svojim prethodnikom na mjestu ministra gospodarstva Tomislavom Ćorićem.

"Ne želim biti njegov odvjetnik, no ministar Ćorić nije mogao znati što radi četvrta razina upravljanja u Ini", zaključio je Filipović.

Šteta veća od milijardu kuna

Podsjetimo, u akciji koju su u subotu pokrenuli Uskok i policija na meti istražitelja našli su se direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.

Šteta za INA-u navodno prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68,9 milijuna kuna.

Na računu njihove tvrtke OMS Ulaganje ostalo još preko 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene odbiti.

image

Članovi uprave INA-e nakon sastanka

Matija Djanjesic/Cropix
image

Članovi uprave INA-e nakon sastanka

Matija Djanjesic/Cropix

Istražitelji sumnjaju da je Škugor od lipnja 2020. do 27. kolovoza 2022., u Zagrebu, Šibeniku i Vinkovcima, kao direktor Plina i energije Industrije nafte i zamjenik predsjednika nadzornog odbora Plinare istočne Slavonije povezao u zajedničko djelovanje ostale osumnjičenike pri čemu su prirodni plin kojim raspolaže Ina prodavao po cijenama ispod tržišne cijene.

U realizaciji plana, prvookrivljeni je odredio da drugookrivljeni u ime okrivljenog društva ishodi od HERA-e dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti trgovine plinom, što je drugookrivljeni i učinio, priopćio je Uskok.

Ina je u konačnici oštećena je za najmanje milijardu kuna, a okrivljenici i okrivljeno društvo su ostvarili nepripadnu imovinsku korist od najmanje 848 milijuna kuna, sumnjaju istražitelji.

Otkrivaju i da su osumnjičeni kupovali plin od Ine po 19,5 eura, a prodavali po čak 210 eura. Škugor je, kako se doznaje, na ispitivanju ustvrdio da nije kriv te da je plin prodavan prema poslovnoj politici Ine.

image

Članovi uprave INA-e nakon sastanka

Matija Djanjesic/Cropix
image

Članovi uprave INA-e nakon sastanka

Matija Djanjesic/Cropix
image

Članovi uprave INA-e nakon sastanka

Matija Djanjesic/Cropix
image

Članovi uprave INA-e nakon sastanka

Matija Djanjesic/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 19:30