PLAN BIVŠEG MINISTARSTVA

Filozofiju i etiku u školama neka drže i politolozi, teolozi i katehete

 Tomislav Krišto / EPH

Profesore filozofije i etike neugodno je iznenadio nacrt Pravilnika o odgovarajućoj vrsti obrazovanja učitelja i nastavnika koji je u javnu raspravu pustilo Ministarstvo obrazovanja.

Nacrtom se predlaže da predmet filozofiju u srednjim školama uz profesore filozofije mogu predavati i - diplomirani sociolozi, politolozi, kroatolozi, profesori i magistri sociologije, pa i diplomirani teolozi, religiolozi i profesori religijske kulture!

Protivno zakonu

Na to, kao i na prijedlog da predmet etiku (koja je u srednjoj školi alternativa vjeronauku) mogu također predavati teolozi i religiolozi, pa i diplomirani katehete, reagirala je i Udruga za promicanje filozofije na čelu s predsjednikom Davorom Pećnjakom s Instituta za filozofiju.

Novom ministru znanosti, obrazovanja i sporta Predragu Šustaru predsjednik Udruge uputio je pismo uz odlučno neslaganje s prijedlogom i očekivanjem njegova povlačenja. U Udruzi smatraju da je jedina odgovarajuća vrsta obrazovanja za izvođenje nastave filozofije i etike u gimnazijama - završen sveučilišni diplomski studij filozofije.

“Uvažavajući posebnost i vrijednost znanstvenog i obrazovnog rada na poljima politologije, sociologije, teologije, hrvatske kulture i religiologije, moramo istaknuti da stručna sprema koja se dobiva završenim diplomskim studijem iz tih disciplina nije odgovarajuće vrste za izvođenje nastave filozofije”, piše Davor Pećnjak ministru Šustaru i pritom upozorava da je prijedlog po kojemu filozofiju mogu predavati i osobe koje nisu završile diplomski studij filozofije protivan Zakonu o odgoju i obrazovanju.

Potrebne kompetencije

U Zakonu, naime, stoji da poslove nastavnika predmetne nastave u srednjoj školi može obavljati osoba koja je završila diplomski sveučilišni studij odgovarajuće vrste ili diplomski specijalistički stručni studij i ima potrebne pedagoške kompetencije.

Ministar Šustar potvrdio je da je dobio pismo Udruge, a prijedlog naveden u članku 6 Nacrta nazvao je nelogičnim.

- Već sam upozorio na nelogičnosti u Nacrtu pravilnika koje će uskoro biti ispravljene - kaže Šustar, ministar s doktoratom upravo iz filozofije.

A kako javno savjetovanje o Nacrtu novoga pravilnika traje do 25. veljače, Šustar poziva stručnu i svu drugu zainteresiranu javnost da se jave s novim primjedbama...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. siječanj 2025 10:00