DAB ODLUČUJE O ZAHTJEVU

FINANCIJSKE TEGOBE SLAVNIH ŠTEDIŠA U propaloj banci ostavili velike svote: Još čekam svoj novac

U stečajnoj masi Creda ostao novac niza slavnih sportaša, pa i M. Rapaića i I. Balića
 CROPIX

Novac dođe i ode, ali čisti obraz kad izgubiš ne možeš vratiti, razočarano će bivši nogometaš Ivica Mornar, jedan od štediša Credo banke d.d. koji već više od tri godine čeka povrat novca (nije želio otkriti iznos, ali radi se o više od 400 tisuća kuna) s računa koji je svojedobno otvorio u banci u kojoj mu je tadašnji prijatelj, bivši nogometaš Hajduka Šime Luketin bio predsjednik Uprave.

Mornar je, naime, jedan od klijenata Credo banke d.d. s depozitima većim od 400 tisuća kuna, kojima otkako je pokrenut postupak stečaja u siječnju 2012. godine još nije isplaćen položeni novac.

Razočarao se

Podsjetimo, Credo banka d.d. iz Splita jedna je od 15-ak hrvatskih banaka koje su u posljednja dva desetljeća posrnule, kao što su, primjerice, Glumina banka, Centar banka, Promdei banka, Gradska banka, Dubrovačka banka, Nava Banka, Komercijalna banka i druge. Najveći je problem što stečajevi u bankama u pravilu traju i po više od deset godina, pa trošak samog postupka ponekad ‘pojede’ pola stečajne mase, odnosno potraživanja vjerovnika, pa neki i ne uspiju doći do vlastitog novca.

Stoga su se vjerovnici Credo banke d.d. organizirali u tzv. Pool Credo banke te su sa stečajnom upraviteljicom Ankicom Čenić posljednjih godina pokušavali izraditi stečajni plan namirenja jer je na Skupštini vjerovnika 2012. godine donijeta odluka o napuštanju dugotrajnog postupka naplate potraživanja. Zanimljivo da je, ipak, primjerice u dvije godine, 2013. i 2014., stečaja Credo banke d.d. sam stečajni postupak ‘pojeo’ gotovo milijun kuna, dok je na tzv. ostale obveze stečajnog postupka (troškove radnika u stečajnom postupku, zaštitare, porez na stečenu imovinu, troškove zakupnine poslovnog prostora i dr.) otišlo 27,2 milijuna kuna, a kao nagrada stečajnoj upraviteljici isplaćeno je u neto iznosu ukupno 412.500 kuna, kako se navodi u Izvješću o tijeku stečajnog postupka.

No, bivši nogometaš Mornar nada se da stečajna upraviteljica radi svoj posao te da će uskoro doći do vlastitog novca. U bivšeg predsjednika Uprave Credo banke d.d. Luketina se, kaže Mornar, razočarao.

Čist obraz

- I kao prijatelja, i kao čovjeka. Jer čisti obraz ne možeš platiti, a vlastiti obraz nisam našao na cesti, dok novac, kao što sam rekao, dođe i ode - ponavlja Mornar te dodaje: - Novac je sad tu, u banci, osiguran, sad samo država treba pristati na stečajni plan. No, Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju još nije službeno odgovorila stečajnoj upraviteljici, pristaju li na najnoviji plan ili ne. Jer do sada je u postupku stečaja novac isplaćen zaposlenicima banke za izostale plaće, HNB-u te štedišama koji su imali do 50 tisuća eura ili 400 tisuća kuna, a njima je novac isplatila Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka. Sad je na redu za naplatu upravo DAB-a, ali vjerovnici Credo banke, pa i stečajna upraviteljica, u najnovijem planu predlažu DAB-u da im se prepusti prvenstvo prava naplate dugovanja.

Stečajna upraviteljica

Pojednostavljeno, to znači da je državi predloženo da isplati dugove velikim štedišama, pa da naplati ono što joj se duguje tek nakon što se namire svi klijenti.

Vjerovnici Credo banke u stečaju potraživali su ukupno milijardu i 70 milijuna kuna, a na računu banke sada je nešto više od 400 milijuna kuna. Pokušali smo razgovarati sa stečajnom upraviteljicom, ali nije željela ništa komentirati.

Ni u Poolu Credo banke nisu bili susretljiviji. Rekli su samo da sljedeći tjedan čekaju odluku DAB-a.

Osim Mornara, novac čekaju i drugi poznati sportaši, navodno rukometaš Ivano Balić, Milan Rapaić.

Šefova žena je sutkinja pa traže novi sud

Propast Credo banke rezultirala je i s dvije optužnice. Županijsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo je optužnicu zbog zloporabe položaja i ovlasti kojim su, tereti ih se, oštetili banku za gotovo 300 milijuna kuna.

Vlasnicima Credo banke Borisu Baraču i Mirku Vukoviću te njihovim sinovima Viboru Baraču i Marku Vukoviću te članovima uprave Šimi Luketinu i Mati Mišiću stavlja se na teret da su od 2004. do 2011. godine kao odgovorne osobe nezakonito odobravali visokorizične kredite svojim tvrtkama, odnosno grupacijama, koje su kontinuirano reprogramirali svjesni da time banku izlažu znatnom riziku i šteti velikih razmjera.

Suđenje još nije počelo jer je u međuvremenu zatraženo preseljenje postupka na drugi Županijski sud. Razlog tome je što je supruga bivšeg predsjednika Uprave Credo banke Šime Luketina, Jadranka Luketin, sutkinja na Županijskom sudu u Splitu. Protiv Luketina je potvrđena i druga optužnica u kojoj ga terete ga da je davao kredit kreditno nesposobnom društvu BBS, u kojem je, inače, bio predsjednik Nadzornog odbora. Zajedno s njim optuženi su i Krunoslav Bešenić, predsjednik Uprave BBS-a te njegova majka Barbara Bešenić, prokuristica i članica Uprave.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 12:36