PROSVJED U ZAGREBU

FOTO, DAJTE NAM DA DIŠEMO S medicinskim maskama na licu prosvjedovali zbog onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu

Ilustracija

Sedamdesetak prosvjednika protiv onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu okupilo se danas s medicinskim maskama na licu te transparentima ispred zgrade Ministarstva zaštite okoliša i prirode , a zatim je njihove predstavnike na razgovor primio ministar Mihael Zmajlović.

Prosvjed su organizirali Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava (HHO) i građanska inicijativa "Kad ako ne sad...Brođani, ne dajte da nas truju". Na transparentima koje su istaknuli prosvjednici pisalo je: "Dajte nam da dišemo", "Volim Brod a još više Brođane" i "Brođane budi kašalj ptica".

U razgovoru s predstavnicima prosvjednika, ministar Zmajlović je ponovio kako ih u potpunosti podržava, a Ministarstvo i Vlada rade na rješavanju tog problema koji će, kako očekuje, konačno biti riješen modernizacijom bosanskobrodske rafinerije za dvije godine.

"Očekujem podršku BiH, postoje i formalne potvrde da volja postoji", rekao je ministar podsjetivši da je vlasnik rafinerije djelomično krenuo u modernizaciju. U modernizaciju treba uložiti znatan novac i ako se to kroz dvije godine riješi, bit ćemo jako sretni, rekao je ministar.

"Postoje procesi koji traže određeno vrijeme. Stanje u kojem se danas nalazimo rezultat je desetljeća iza nas i ako se desetljećima akumulira problem onda ga ne možemo riješiti u mjesec dana, naprosto to bi bila laž", istaknuo je ministar.

"Kad vidim majke i očeve s djecom sjetim se i svoje dvije djevojčice i sigurno da bih bio izuzetno zabrinut kada bih morao živjeti u gradu u kojem doslovno smrdi. Ali ono što je najgore to je ono što toliko ne smrdi, a to je taj benzen", rekao je ministar Zmajlović.

Predsjednik HHO-a Ivan Zvonimir Čičak nakon sastanka je rekao kako ministar zapravo nije ništa obećao, da će taj problem trajati još dvije godine.

"Prema tome, Brođani će još dvije godine biti trovani plinovima, a mi ćemo posljedice vidjeti u bolnicama i na grobljima nakon deset godina. Toksikolozi kažu kako je najopasniji benzen koji se taloži u organizmu", rekao je Čičak.

Također je podsjetio kako autoput u Slavonskom Brodu prolazi blizu središta grada, da Brođani imaju veliko odlagalište otpada koje je dosta blizu gradu, te se gradi termocentrala na plin u Slavonskom Brodu, kao i u Doboju (BiH) velika termocentrala na ugljen koju će financirati Kinezi.

"To je za taj dio Slavonije pogubno", ustvrdio je Čičak. Rješenje vidi u tome da se rafineriji u Bosanskom Brodu postavi zahtjev da nafta s takvom količinom sumpora ne može prolaziti preko hrvatskog teritorija. Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju to će postati i problem EU-a, ocijenio je.

Vesna Schmidt iz građanske inicijative rekla je da su zagađenja prisutna već četiri godine, što u manjim, što u većim koncentracijama, a u zadnje vrijeme su toliko velika da su prije nekoliko dana Osijek i Đakovo prijavili da je zagađenje došlo do njih.

Ovo je problem ekologije, nije politički i nama uopće nije važno koja će ga stranka riješiti, nama je važno da se to riješi. Mi smo ovdje zbog čistog zraka, rekla je Schmidt dodajući da je upitna i kvaliteta vode i tla, jer je, kako tvrdi, dokazano da u Savi u tom toku kroz Slavoniju ima teških metala. Također je rekla kako se ne zna gdje bosanskobrodska rafinerija odlaže svoj opasni otpad.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 09:05