POPLAVE NA ISTOKU HRVATSKE

FOTO: ISTOK HRVATSKE POD VODOM U Županji izvanredno stanje, vodostaj obara rekorde

Prema vremenskoj prognozi DHMZ-a, kiša će uz snažan vjetar padati i danas
 Facebook/www.lipik.hr

NOVO 21:55 ŽUPANJA Za područja Županje, Štitara, Bošnjaka, Drenovaca, Vrbanje i Gunje proglašeno je izvanredno stanje. Odluku o tome donio je župan vukovarsko-srijemski Božo Galić nakon što je Sava kod Županje dosegla razinu od 1.048 cm s tendencijom daljnjeg porasta. Tako visok vodostaj Save mogao bi dodatno zakomplicirati situaciju u unutrašnjosti gdje su odvodni kanali oko spomenutih mjesta prepunjeni vodom uslijed obilne kiše koja pada već treći dan. Galićevom odlukom u visoko stanje pripravnosti stavljeni su Stožeri zaštite i spašavanja i zapovjedništva civilne zaštite županije i gradova, timovi opće namjene civilne zaštite, kao i dio specijalističkog tima za spašavanje iz vode.

'Pored ovih snaga, određujem da se u stanje pripravnosti podignu vatrogasne postrojbe na ugroženom području, djelatnici Zavoda za hitnu medicinu te timovi Crvenog križa i HGSS-a.

U slučaju dojave dežurnih službi Hrvatskih voda, pripadnika policije, žurnih ili komunalnih službi o proboju nasipa ili njegovom oštećenju odmah mobilizirati stožere, zapovjedništva i potrebne timove opće i specijalističke namjene,' priopćio je Galić.

21:45 PLETERNICA - Stanje u Pleternici gdje se izlila Orljava se smiruje, ali Sava raste u Županji pa je proglašeno izvanredno stranje, a u Slavonskom Šamcu su na snazi izvanredne mjere obrane od poplave.

Kod Šamca vodostaj raste oko tri centimetra na sat, dok je u Županji taj prirast oko 10 centimetara, rekao je večeras Hini voditelj u Centru za obranu od poplave Zoran Čavlović. Vodostaji rastu kao posljedica rasta u desnim pritokama Save - Une, Vrbasa i Bosne, jer u BiH situacija katastrofalna, rekao je Čavlović. Nizvodno od Županje u porastu je vodostaj Drine, dodao je.

Na pleterničkom području rijeka Orljava izlila se na području prigradskog naselja Gradac, radi se o izuzetno velikim količnima vode, kazao je Čavlović. Radi se o elementarnoj nepogodi u kojoj se nikakvim mjerama ne može spriječiti plavljenje, istaknuo je. Na tom je području angažirano 100-tinjak vojnika Hrvatske vojske koji rade na evakuaciji stanovništva i njih oko trećina dežurat će tijekom cijele noći i činiti sve što je moguće i potrebno, rekao je Čavlović.

U Centru ne raspolažu s informacijama o eventualnim stradalim osobama, ali drže da ih nema.

Kako se doznaje od gradonačelnice Pleternice Antonije Jozić, većina ljudi iz poplavljenog naselja Gradac ostala je u svojim kućama, a oni koji su evakuirani smješteni su u zgradu osnovne škole.

Vatrogasni zapovjednik DVD-a Pleternica Dragutin Žnidarec navodi da je vodeni val u jednom dijelu prošao i da u većem dijelu voda stagnira. Stariji i djeca su ostali u kućama koje nisu ugrožene, a štete će se vidjeti tek kad se voda povuče, rekao je. Sreća je da nismo imali ljudskih žrtava i da je spašena i stoka, ali na usjevima su strašne štete, bujica je odnjela sjeme s tek zasijanih površina i povaljala postojeće usjeve, rekao je Žnidarec.

Područje Pleternice prirodno je suženje na slivu rijeke Orljave, što je jedan od glavnih razloga današnje kritične situaciju u kojoj su dio stanovnika morali i evakuirati.

Današnji vodostaj Orljave od 531 centimetar je najviši u stogodišnjem mjerenju vodostaja, a večeras u 21 sat je 517 centimetar.

21:30 VINKOVCI - Zbog oblinih kiša i visokog vodostaja rijeke Save, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić donio je večeras odluku o proglašenju izvanrednog stanja za područje Grada Županije i posavskih općina Štitar, Bošnjaci, Drenovci, Vrbanja i Gunja.

Vodostaj rijeke Save na mjerodavnom vodomjeru Županja večeras u 21 sat iznosio je 1071 s tendencijom daljnjeg rasta. U posljednjih dvadeset i četiri sata vodostaj rijeke Save kod Županje narastao je više od 3,5 metara.

"Padaline ne posustaju i mnoge poljoprivredne površine su poplavljene. Zabrinjava što raste i rijeka Sava i ako nastavi rasti sadašnjom dinamikom mogla bi ugroziti broja domaćinstva u županjskoj Posavini", kazao je Hini župan Božo Galić koji od poslijepodneva obilazi ugrožena područja.

Po njegovim riječima, do nekih kuća u županjskoj Posavini prodrle su oborinske vode, ali se sve čini kako bi se ti problemi otklonili.

"Najviše se pribojavamo nadiranja Save, koja bi mogla nanijeti i najviše štete upravo naseljima. Tužno je vidjeti polja pod vodom i pitanje je koliko će se toga moći spasiti", kazao je Galić, koji je jučer donio i odluku o proglašenju elemetarne nepogode za područje Vukovarsko-srijemske županije.

Danas su u Županju stigle i prve jedinice pripadnika Oružanih snaga RH s inženjerijskom opremom, transportnim sredstvima i čamacima s posadama kako bi pomogli stanovništu u obrani od poplave. Takvu je odluku donio ministar obrane Ante Kotromanović nakon što im je zahtjev uputila Državna uprava za zaštitu i spašavanje.

Zbog velike količine padalina koje su u posavskom dijelu Vukovarsko-srijemske županije prouzročile brojne probleme sutra će se u Županji održati izvanredna sjednica Županijskog Stožera zaštite i spašavanja, a za nedjelju je najavljen i posjet ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka ugroženim područjima.

18:55 U poslijepodnevnim satima iz Okučana je stigla vijest da je iz Terapijskog centra Zajednice „Susret“ –Ivanovac, koji je smješten u brdskim dijelovima Psunja, evakuiran 21 štićenik i 5 terapeuta jer su nabujale vode Sloboštine i brdskih potoka ugrozile i oštetile zgradu centra. Štićenike centra i terapetute evakuirali su članovi Gorske službe spašavanja i Specijalna policija. Nitko nije ozlijeđen i svi su smješteni u Društveni dom u Okučanima.

16:54 Mještani sela u županjskom kraju već treći dan bore sa posljedicama obilnih kiše koja i dalje pada. U Drenovcima je tako 30-tak dvorišta doslovno poplavljeno, a voda je ušla u garaže, gospodarske objekte i nusprostorije, dok su kuće obranjene. Mještani uz pomoć vatrogasaca i pripadnika civilne zaštite danonoćno izbacuju vodu iz dvorišta i oko kuća postavljaju zečje nasipe kako bi se spriječilo prodiranje vode u same objekte.

U Vrbanji je na takav način obranjeno desetak kuća, a najteže je kod Olivera Purića.

- Moja kuća je odmah uz kanal koji je doslovno prepunjen vodom, pa smo već gotovo 48 sati u stalnoj obrani kuće, rekao nam je Purić dodavši kako je zbog situacije u dvorištu morao evakuirati pse čijim se uzgojem bavi.

Problem u tim selima pojavio se zbog ogromne količine vode koju zemlja ne može upiti, a kanalska mreža je ne može primiti.

- Već sad možemo reći da su u poljoprivredi ogromne štete, a u dijelovima naselja pojavljuje se problem i sa podzemnim vodama, ovako nije bilo nikada. Voda dolazi sa šumskog područja i iz sabirnih kanala niže kategorije i u najvećem postotku zapravo je teško bilo što učiniti, dok to ne učini priroda, rekao je načelnik općine Vrbanja Ivica Sep, dodavši kako je u dva dana u tom kraju palo 150 litara kiše po četvornom metru.

Tomu treba dodati i da je prije nekoliko dana palo 90 litara, što dovoljno govori o razlozima ovakve sitacije.

Hrvatska vojska u ranim popodnevnim satima stigla je u Županju, odakle će njihovih 60 pripadnika ići za Gunju kako bi pomogli u punjenu vreća s pijeskom za gradnju zečjih nasipa u unutrašnjosti.

Mjesta uz Savu u Vukovarsko-srijemskoj županiji zasad nisu ugrožena. Iako je razina ove rijeke kod Županje već sada dosegla drugu najveću visinu u povijesti od 982 centimetra, nije isključeno da padne i rekord koji trenutno iznosi 1064 centimetara obzirom da kiša ne prestaje padati.

15:00 SLAVONSKI BROD-POŽEGA – Županijski stožer za zaštitu i spašavanje zatražio od Državne uprave za zaštitu i spašavanje 100 vojnika za područje Slavonskog Šamca gdje su savske vode već poplavile prostorije carine te je zatvoren granični prijelaz ka Bosni i Hercegovini. Ujedno je zatraženo i 50 vojnika za područje Oriovca, odnosno sela Becić čijim mještanima opasno prijeti nabujala Orljava. Zbog izvanredne situacije u pripravnost su stavljena sva vatrogasna društva s područja slavonsko-šamačke i oriovačke općine.

Sinoć je zbog poplave zatvorena dionica ceste u Donjim Bogićevcima koji pripadaju općini Dragalić, te se prometovanje do daljnjega, odvija obilazno cestama kroz Dragalić i Pivare.

- Pozivamo sve koji dobiju obavijest da se odazovu - rekao je Davor Vlaović načelnik Županijskog stožera za zaštitu i spašavanje te potvrdio da su noćas na području Okučana evakuirane dvije obitelji.

U pripremi obrane od poplava uz predstavnike Hrvatskih voda, dobrovoljnih vatrogasnih društava sudjeluju i članovi novoosnovane Stanice gorske službe spašavanja iz Slavonskog Broda.

Posebno je dramatično na slavonsko-požeškom području gdje su nabujale Orljava, Londža i Vrbova ozbiljno zaprijetile Pleternici gdje je u vodenom okruženju oko 200 kuća te je u tijeku evakuacija građana iz naselja Gradac, a oko 11 sati u pomoć je stigla i vojska.

– Pokušavamo vrećama pijeska zaustaviti Orljavu čije ovako velike vode nitko ne pamti. Vodeni val je bio tako silovit da se jedan mještanin skokom s traktora jedva spasio dok je traktor odnijela vodena bujica. A strah nas je, a koga ne bilo? Eto, voda je razvalila čak i prugu - priča jedan mještanin.

Antonija Jozić, gradonačelnica Pleternice naglašava kako Orljava ruši sve dosadašnje vodne rekorde:

- Silina bujice je takva da ju nije uspio zaustaviti niti kanal kojeg smo izgradili prije četiri godine - kaže gradonačelnica.

FOTOGALERIJA: Velike poplave u požeškom kraju

Na adresu požeškog župana Alojzija Tomaševića već su počeli pristizati i zahtjevi za proglašenje elementarne nepogode, a sada je već jasno da će štete biti milijunske. Prve procjene kazuju da je samo u Općini Velika nastala šteta od oko 4 milijuna kuna.

Kritično je bilo noćas i u Lipiku gdje se izlila rječica Pakra te je evakuirano stanovništvo iz nekoliko ulica. No, ondje je stanje danas nešto bolje.

Zbog visokog vodostaja rijeka prekinut je željeznički promet na liniji Banova Jaruga- Novska i Požega- Pleternica.

Zbog porasta vodostaja rijeke Save jutros su uvedene izvanredne mjere obrane od poplava na dionici Dubočica- Novi Grad te se privremeno zabranjuje plovidba na navedenoj dionici.

-Ovo su redoviti postupci u ovakvim situacijama, na plovnom putu nema drugih izvanrednih događanja – kaže Stjepan Benić, kapetan Lučke kapetanije Slavonski Brod.

-------------------------------------------------------------

14:00 Mještani sela u županjskom kraju već treći dan bore sa posljedicama obilnih kiše koja i dalje pada. U Drenovcima je tako 30-tak dvorišta doslovno poplavljeno, a voda je ušla u garaže, gospodarske objekte i nusprostorije, dok su kuće obranjene.

Mještani uz pomoć vatrogasaca i pripadnika civilne zaštite danonoćno izbacuju vodu iz dvorišta i oko kuća postavljaju zečje nasipe kako bi se spriječilo prodiranje vode u same objekte.

U Vrbanji je na takav način obranjeno desetak kuća, a najteže je kod Olivera Purića.

- Moja kuća je odmah uz kanal koji je doslovno prepunjen vodom, pa smo već gotovo 48 sati u stalnoj obrani kuće, rekao nam je Purić dodavši kako je zbog situacije u dvorištu morao evakuirati pse čijim se uzgojem bavi.

Problem u tim selima pojavio se zbog ogromne količine vode koju zemlja ne može upiti, a kanalska mreža je ne može primiti.

- Već sad možemo reći da su u poljoprivredi ogromne štete, a u dijelovima naselja pojavljuje se problem i sa podzemnim vodama, ovako nije bilo nikada. Voda dolazi sa šumskog područja i iz sabirnih kanala niže kategorije i u najvećem postotku zapravo je teško bilo što učiniti, dok to ne učini priroda, rekao je načelnik općine Vrbanja Ivica Sep, dodavši kako je u dva dana u tom kraju palo 150 litara kiše po četvornom metru.

Tomu treba dodati i da je prije nekoliko dana palo 90 litara, što dovoljno govori o razlozima ovakve sitacije.

Poplavljena područja kod Županje (FOTO: Vlado Kos/Cropix)

Hrvatska vojska u ranim popodnevnim satima stigla je u Županju, odakle će njihovih 60 pripadnika ići za Gunju kako bi pomogli u punjenu vreća s pijeskom za gradnju zečjih nasipa u unutrašnjosti.

Mjesta uz Savu u Vukvoarsko-srijemskoj županiji zasad nisu ugrožena. Iako je razina ove rijeke kod Županje već sada dosegla drugu najveću visinu u povijesti od 982 centimetra, nije isključeno da padne i rekord koji trenutno iznosi 1064 centimetara obzirom da kiša ne prestaje padati.

--------------------------------------------------

13:22 - Zbog obilnih kiša na području sljeva Orljave, ta se rijeka izlila u mjestu Gradac, kod Pleternica, a vatrogasci i mještani počeli su s evakuacijom djece i starijih stanovnika.

Voda je okružila 200-tinjak kuća kojima su poplavljeni podrumi, a snažan vodeni val odnio je i traktor na jednom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu.

"Bez obzira što smo sve poduzeli, vodeni val je toliko velik da ga nije uspio zaustaviti ni kanal kojim smo se obranili uslijed poplava prije četiri godine", rekla je Antonija Jozić, gradonačelnica Pleternice koja je noć provela s ugroženim sugrađanima.

Zbog kiše koja i dalje pada na području sljeva Orljave, požeško-slavonski župan Alojz Tomašević već je počeo zaprimat zahtjeve za proglašenje elementarne nepogode.

"Zatjeve za proglašenje elementarne nepogode poslalo je nekoliko općina. Procjene za područje općine Velika već sad su oko četiri milijuna kuna, štete će biti ogromne", ističe Tomašević.

Djelatnici Hrvatskih voda, vatrogasci i građani pokušavaju spriječiti daljnje nadiranje vode na području sljeva Orljava. Policijska uprava brodsko-posavska izvijestila je da je zbog poplave, jutros od 9 sati do daljnjega, odnosno do povlačenja vode, za sav promet zatvoren granični prijelaz Slavonski Šamac.

Glasnogovornica PU Kata Nujić za Hinu je potvrdila da je granični prijelaz zatvoren zbog plavljenja ceste koja vodi prema granici na bosanskohercegovačkoj strani. Ističe da je, prema posljednjim informacijama, voda koja se izlila iz rijeke Save poplavila i prostorije graničnog prijelaza u Bosanskom Šamcu.

Trenutno je dio naselja s bosanskohercegovačke strane praktično odsječen od ostatka države, i njima će biti omogućen ulaz u Republiku Hrvatsku kada se uspiju probiti do graničnog prijelaza.

Sinoć je zbog poplave, zatvorena dionica ceste u Donjim Bogićevcima koji pripadaju općini Dragalić, na području Nove Gradiške, te se prometovanje do daljnjega, odvija obilazno cestama kroz Dragalić i Pivare.









11:40 - Na ugrožena područja Požeško-slavonske i Brodsko-posavske županije danas je upućeno 250 pripadnika Oružanih snaga RH s inženjerijskom opremom, transportnim sredstvima i čamacima s posadama kako bi pomogli stanovništu u obrani od poplave.

Takvu je odluku donio ministar obrane Ante Kotromanović nakon što im je zahtjev uputila Državna uprava za zaštitu i spašavanje.

Temeljem vladine odluke, a uz prethodnu suglasnost hrvatskog predsjednika i vrhovnog zapovjednika OS RH, danas će dva helikoptera s 15 pripadnika Oružanih snaga RH biti upućena u Bosnu i Hercegovinu radi pružanja humanitarne pomoći na tamošnjem poplavljenom području, no zasad čekaju poboljšanje vremena.

Riječ je o dva helikoptera iz eskadrile transportnih helikoptera (ETH) 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Protuzračne obrane koji će sudjelovati u akciji pružanja pomoći građanima na području Maglaja, Doboja i Zavidovića. Posade će poletjeti iz vojarne "Knez Trpimir" u Divuljama kod Trogira.

Iz MORH-a su izvijestili da je, uz dvije letačke posade, s osam pripadnika ETH, u pružanje pomoći krenuo i pilot koji će biti u ulozi časnika koordinatora u bosanskohercegovačkom Kriznom stožeru za obranu od poplava te šest pripadnika Bojne za specijalna djelovanja koji su osposobljeni za desantiranje i spašavanje na vodi.

--------------------------------------

11:35 - Zbog poplava je do daljnjega u prekidu željeznički promet na dionici pruge između kolodvora Novska i Banova Jaruga. Međunarodni i brzi vlakovi voze pomoćnim prijevoznim putem preko kolodvora Sunja - Sisak - Zagreb Glavni kolodvor i obratno. Putnici koji koriste putničke vlakove prevoze se autobusima. Također zbog poplava do daljnjega je za sav željeznički promet zatvorena pruga Pleternica - Požega - Velika. Putnici se prevoze autobusima prema voznom redu vlakova, osim u željeznički kolodvor Blacko do kojega zbog vode nije moguće doći.

Brzi vlak br. 397 koji vozi na relaciji Zagreb - Sarajevo s polaskom sa zagrebačkog Glavnog kolodvora u 9.18 sati, zbog poplava u Bosni i Hercegovini vozi samo do kolodvora Banja Luka, doznajemo od Martine Elizabete Lovrić, voditeljice Korporativnih komunikacija HŽ Infrastrukture.

--------------------------------------

10:59 - Zbog izlijevanja voda rijeka Pakre i Šeovice noćas je u jugoistočnom dijelu Lipika poplavljeno sedam ulica, a tijekom noći vatrogasci su evakuirali najugroženijih pedeset stanovnika toga dijela grada u vatrogasni dom.

Drugim stanovnicima toga dijela Lipika vatrogasci donose prehrambene artikle i pitku vodu.

"Dežuramo već nekoliko dana i noćašnji prodor vode dogodio se u svega dvije minute te su ljudi ostali zarobljeni u kućama. Neke smo nosili na rukama dok smo druge izvlačili čamcima", izjavio je Hini zapovjednik DVD-a Lipik Tomislav Stokić.

Iako se u ovim trenucima voda polako povlači, u Lipiku i okolici kiša i dalje pada a voda sa Psunja slijeva se u Pakru i Šeovicu, pa se u popodnevnim satima na ugroženom dijelu Lipika očekuje novi vodeni val.

Visoke vode Pakre srušile su i pješački most kod pakračke bolnice, te most prema lipičkim vinogradima.

---------------------------------

10:41 - Zbog visokih vodostaja rijeka Save i Orljave u Slavonskom Šamcu i mjestu Bečic u općini Oriovac u pomoć je pozvana i vojska, a zbog izvanrednih prilika nastalih visokim vodostajima rijeka na području Brodsko-posavske županije jutros je hitnu sjednicu održao županijski stožer za zaštitu i spašavanje.

Na inicijativu Hrvatskih voda stožer je donio odluku da Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje uputi poziv da u Slavonski Šamac uputi stotinu vojnika, a 50 vojnika na Orljavu.

Trenutačno je najkritičnije stanje upravo na Savi kod Slavonskoga Šamca i na Orljavi kod mjesta Bečic u općini Oriovac. Zbog izvanredne situacije u Slavonskom Šamcu stožer je pozvao na pripravnost sva vatrogasna društva istočno od Slavonskoga Broda, kao i društva koja gravitiraju području uz Orljavu.

"Zbog složene situacije pozivamo sve koji dobiju obavijest da se odazovu pozivu", rekao je Davor Vlaović, zamjenik brodsko-posavskog župana i načelnik županijskoga stožera za zaštitu i spašavanje. Vlaović je potvrdio i informaciju da su, zbog poplave na području Okučana, noćas evakuirane dvije obitelji.

U pripremi obrane od poplava uz predstavnike Hrvatskih voda, dobrovoljnih vatrogasnih društava sudjeluju i članovi novoosnovane Stanice gorske službe spašavanja iz Slavonskoga Broda.

----------------------------------------------

08:05 - Ciklona Donat već peti dan utječe na vrijeme u našim krajevima. Velika razlika u tlaku između ciklone i anticiklone nad zapadnom Europom uvjetuje i dalje vrlo vjetrovito vrijeme, posebno u kopnenim krajevima zemlje, javlja Crometeo.hr.

Po podacima DHMZ-a u zadnja 24 sata (izmjereno u 7 sati) najviše kiše je palo na istoku Slavonije, no ipak nešto manje nego prethodnih dana. Na postaji Osijek izmjereno je 53.5 litara, a na postaji Čepin 47 litara, U Gradištu je palo 51.6 litara, Vukovaru 45, a Kutjevu 44 litara.

Velike količine kiše koje su pale na već natopljeno tlo prouzročile su i poplave. Poplavljene su obiteljske kuće, podrumi stambenih zgrada, poljoprivredne površine i neke prometnice. Elementarna nepogoda proglašena je u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji. Šteta na poljoprivrednim usjevima je golema. Na području Županje i Gunje ima poplavljenih kuća.

FOTOGALERIJA: Srušilo se drvo kod KD Vatroslav Lisinski

Prema vremenskoj prognozi DHMZ-a, kiša će uz snažan vjetar padati i danas, a u Slavoniji i Lici ponegdje će biti i obilnijih padalina. Temperature se u cijeloj zemlji kreću oko, za ovo doba godine, niskih 10°C. No ono što najviše iznenađuje jest to što je umjesto uobičajeno toplog svibanjskog jutra biokovske vrhove jutros zabijelio novi snijeg.

Na najvišem vrhu Svetom Juri palo ga je desetak centimetara, a temperatura se spustila na minus 2 Celzijeva stupnja, kazao je dežurni tehničar na odašiljaču HRT-a na Biokovu.

Ustvrdio je da je snježno vrijeme u drugoj polovici svibnja vrlo rijetko.

Na Makarskom primorju pada lagana kiša, temperatura je 12 Celzijevih stupnjeva, a vjetar je sasvim oslabio.

Nakon dvodnevnog prekida zbog jake bure, jutros u 6 sati uspostavljen je trajektni promet između Makarske i Sumartina na otoku Braču.

Polomljene grane na križanju Runjaninove i Vodnikove u Zagrebu, foto čitatelj

Na Zavižanu je u 7 sati izmjerena temperatura od 0°C.

Podsjetimo, zbog jakog vjetra i nevremena na području Zagreba, koji je na mahove puhao i 100 km/h, vatrogasci su do jučer navečer imali 17 tehničkih intervencija na području grada, a naviše se radilo na uklanjanju srušenih stabala i oštećenih krovova, doznaje se od Javne vatrogasne postrojbe (JVP) Zagreb.

Srušeno stablo u Strmcu, čitatelj Karlo Anić

Profesionalni vatrogasci odradili su 12 takvih intervencija, a razna dobrovoljna vatrogasna društva pet intervencija, navode iz JVP Zagreb.

Prema podatcima Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) jučer i danas tijekom dana Županijski centar 112 Zagreb primio je 20-tak namjenskih poziva vezanih za nevrijeme.

Na području Zagrebačke županije puhao je jak vjetar te je došlo do rušenja stabala, kidanja grana te raskrivanja krovišta. Intervenirali su vatrogasci i ostale komunalne službe u mjestu Pavlovec Vrbovečki, Vugrovec, te u Zagrebu (Radnički dol) i na Sljemenskoj cesti.

Srušeno stablo kod Lisinskog, čitatelj Juraj Broz

Olujni vjetar uzrokovao je probleme i na području Varaždinske županije. Zbog jakog nevremena palo je kompletno krovište sa zgrade koju koristi gradska uprava Novog Marofa oštetivši pritom 5 automobila ali i susjednu zgradu. Srećom, pritom nitko nije ozlijeđen, a dežurne službe pokušavaju sanirati štetu.

Jaki vjetar uzrokovao je i oštećenja na krovištu jedne zgrade u POS naselju u Jalkovečkoj ulici te na jednoj zgradi u Ulici Krešimira Filića u Varaždinu. Materijalna šteta još nije procijenjena.

Zagrebački kvart Šestine, čitateljica

Zbog poplava zatvorena pruga između Pleternice i Velike

ZAGREB - Zbog poplava zatvorena je do daljnjega pruga na dionici Pleternica - Požega - Velika, izvijestile su jutros Hrvatske željeznice (HŽ).

Putnici se prevoze autobusima prema voznom redu vlakova, osim na željeznički kolodvor Blacko koji je poplavljen, navodi se u priopćenju HŽ-a. ( Hina)

Zagreb: Hrvatske šume upozoravaju na oprez u prometu

ZAGREB - Zagrebačka podružnica Hrvatskih šuma upozorila je jutros na oprez u prometu i preporučila vozačima da izbjegavaju vožnju kroz šumu zbog jakih udara vjetra i kiše, što se osobito odnosi na park šume grada Zagreba i park Maksimir, te na Sljemensku cestu.

Hrvatske šume u priopćenju objašnjavaju da su stabla u parkovima i šumama još narušene strukture zbog prethodnoga nevremena, pa je i danas povećana opasnost od rušenja stabala i padanja grana, što je jučer zabilježen. ( Hina)

Zbog nevremena problemi u prometu

Kiša i olujni vjetar otežavaju i usporavaju cestovni promet u većem dijelu Hrvatske - središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj, Lici i Slavoniji, pa je tako od jutros autocesta A1, između čvorova Sveti Rok i Maslenica, otvorena samo za osobna vozila, a za ostala vozila obilazak je državnim cestama preko Gračaca i Zatona Obrovačkog, izvijestio je jutros Hrvatski autoklub (HAK).

Zbog olujnog vjetra na Jadranskoj magistrali (D8) između Senja i Karlobaga zabranjen je promet za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I. skupina), a između Karlobaga i Svete Marije Magdalene dodatno za dostavna i vozila s natkrivenim tovarnim prostorom (I. i II. skupina).

Sljemenska cesta zatvorena je za sav promet zbog uklanjanja stabala s kolnika.

Zbog vode na kolniku zatvoreno je više državnih i županijskih cesta na području Slavonije.

Povremeno jaki udari vjetra utječu na to da se na dionici autoceste A1 između Zagreba i Bosiljeva te od južnog ulaza u tunel Sveti Rok do vijadukta Božići. vozi uz ograničenje brzine.

Na autocesti A1 kroz tunele Grič i Sveti Rok te na autocesti A6 Rijeka-Zagreb kroz tunel Tuhobić zbog radova se vozi jednom tunelskom cijevi, dvosmjerno.

Pojačan je izlazak teretnih vozila na graničnom prijelazu Bajakovo (kolona je oko dva kilometra), te na Tovarniku (kolona je oko 1,5 kilometara).

Zbog radova, za teretna vozila zatvoreni su granični prijelazi - Ilok, do 10. lipnja i Kamensko, do 19. svibnja, gdje je kamionski promet preusmjeren na granični prijelaz Vinjani Donji.

U prekidu je trajektna linija Prizna-Žigljen te katamaranske linije: Novalja-Rab-Rijeka, Split-Hvar-Vela Luka-Ubli, Split-Bol-Jelsa, Split-Hvar-Korčula i Split-Vis.

Slovenija: Neprilike zbog nevremena s jakim vjetrom

LJUBLJANA - Nevrijeme praćeno orkanskim vjetrom izazvalo je dosta šteta i neprilike u prometu u sjevernom dijelu Slovenije, a u noći s četvrtka na petak zbog oštećenih električnih stupova bez električne energije ostalo je 1200 kućanstava na području Maribora.

U sjevernom i sjeveroistočnom dijelu zemlje više je lokalnih cesta bilo zatvoreno zbog srušenih stabala. Zbog srušenih stabala i pada materijala s krovova zabilježene su i štete na parkiranim automobilima. Na području ljubljanskog aerodroma Brnik jačina vjetra je u padu pa se danas ne očekuju veće teškoće u prometu.

U sjeverozapadnom dijelu države ukinut je jučer proglašeni najviši, crveni alarm zbog opasnosti od vremenskih neprilika, a meteorolozi za danas najavljuju smirivanje vremena. Ispod planinskog masiva Karavanke, na granici s Austrijom, prema najavama meteorologa vjetar će danas dostizati brzinu od 80 do 100 kilometara na sat, a u drugim predjelima do 70 kilometara. ( Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 07:39