ZAGREB - Hrvatska je jutros i službeno na najvišoj razini obilježila 20. godišnjicu članstva u UN. U Saboru je održana svečana sjednica na kojoj se okupio državni vrh, vrh sudbene vlasti, predstavnici vjerskih zajednica, bivši predsjednik i premijeri, te mnogi strani ugledni gosti.
Na Markovu trgu tako je bio i Ivan Šimonovć izaslanik glavnog tajnika UN-a Ban Ki Moona zatim bivši slovenski predsjenik Milan Kučan, Tadeusz Mazowiecki bivši predsjednik Vlade Poljske i posebni izvjestitelj UN-ove Komisije za ljudska prava za bivšu SFRJ, Jacques Paul Klein, nekadašnji privremeni upravitelj UNTAES-a.
- U teško doba obrane Hrvatske UN je dao vrijedan doprinos pokušaju održavanja mira, ali naše članstvo pokazalo da nas se prepoznaje kao samostalnu naciju UN, naglasio je u svom govoru premijer Zoran Milanović.
Ulazak Hrvatske u UN bio je, dodaje, naša puna međunarodna afirmacija. Podsjetio je kako je vrijeme rata u Hrvatskoj djelovalo 5 mirovnih operacija, a Hrvatska danas sudjeluje u devet mirovnih operacija pod okriljem UN-a.
- Hrvatska se razvila u stabilnu članicu UN-a i primjer je kako mala država može prijeći tranziciju i ostvariti značajan utjecaj na globalnom planu, ocjenio je premijer.
- Od današnjih europskih država uz BiH, upravo je Hrvatska platila visoku cijenu svoje nevisnosti i to moramo znati cijeniti, a u tome nam je u početku UN bio od itekakve koristi. Zahvaljujem svima koji su tome dali svoj doprinos, zaključio je Milanović.
Zahvale su uputili i predsjednik Ivo Josipović te predsjednik Sabora Boris Šprem.
- Hrvatska je zemlja koja danas svojim susjedima pa i onima s kojima je ratovala pruža ruku prijateljstva, poručio je u svom govoru predsjednik Josipović koji je naglasio kako je Hrvatska i prije ulaska u UN osjetila njegove blagodati.
Predsjednik Sabora Boris Šprem podsjetio kako je u Hrvatska prešla veliki put od te daleke 1992.
- Trebali smo pomoć, a članstvo u UN donijelo nam je neopisivo mnogo jer kao ravnopravni subjekt dobivamo mogućnost raspravljanja o svojoj sudbuini za svjetskim diplomastkim stolom, istaknuo je šef Sabora.
Šprem smatra kako proteklih 20 godina nisu samo pokazatelj odnosa Hrvatske i UN već i razvoja Hrvatske kao značajnog međunardnog čimbenika.
- Mi u Hrvatskoj znamo kakva je prava cijena mira i kako se plaća kada se mir ne može postići, rekao je.
Šimonović, kao izaslanik glavnmog tajnika UN-a naglasio je kako Hrvatska unutar UN-a preuzima sve odgovornije dužnosti očuvanja mira, te svoja tragična ratna iskustva koristi da se ratovi drugdje spriječe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....