Unatoč izjavama nadležnih ministara kako su zalihe hrane zadovoljavajuće i za nekoliko mjeseci, na zagrebačkim tržnicama nastala je potrošačka groznica. Vijest da je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila stanje pandemije nagnala je mnoge na gomilanje hrane, a štandovi na tržnicama od ranog su jutra jučer bili pod povećanim pritiskom.
Sve je dodatno pogoršala dezinformacija koja se proširila među kupcima i prodavačima, da tržnice od ponedjeljka neće smjeti raditi. Na trešnjevačkom placu, jednom od najvećih u Zagrebu, tako je već oko deset sati ponestalo piletine.
Zamrzavanje
- Kupuje se više nego pred blagdane. Ostale su nam samo nogice i iznutrice - govore nam dobro raspoložene Nataša i Ljubica. Oko podneva kada smo ih posjetili robe više nije bilo.
- I vi ste sve prodali? Pa ovo nije normalno - ljuti se starija gospođa koja je u potrazi za pola kilograma pilećeg filea. Na drugom štandu kazuju nam kako je pandemija ljude do te mjere zabrinula da se mesni proizvodi, naročito oni koji se mogu zamrznuti, kupuju u velikim količinama.
- Više nitko ne dođe po pile, kupuje se bar pet pilića. File nestaje, nema ni bataka i zabataka - objašnjavaju nam.
FOTOGALERIJA: Subotnje jutro na zagrebačkom Dolcu
Prazne se i štandovi s voćem i povrćem, a prodavačica Dinka Mehmedović otkriva nam kako je jedan muškarac kod nje kupio čak sedamnaest kilograma naranči.
- Rekao je da je izračunao svoju tjednu potrošnju i da mu je to dovoljno za mjesec dana - kaže prodavačica. Priznaje da sama nije gomilala zalihe prehrambenih proizvoda, jer ne strahuje od nadolazeće pandemije.
Redovi i gužva
Na štandu s tjesteninom susrećemo gospođu Ljiljanu. Prodaje domaće mlince, rezance i “svrdla”. Kaže da se pritisak na trgovine itekako osjeća.
- Redovi su pred mesnicama, a i kod mene se vidi gužva. Ljudi kupuju sve ono što mogu pohraniti na nekoliko tjedana, mlinci i tjestenine svih vrsta najtraženija su roba - otkriva nam.
Ipak, od voditelja Holdingove podružnice Gradske tržnice Stanka Gačića doznajemo kako nema nikakve potrebe paničariti.
- Vijest da će se tržnice zatvoriti je potpuna dezinformacija. Kupci mogu biti sigurni, radit ćemo i idućeg tjedna - rekao nam je.
“Bez panike, zaliha ima za više mjeseci”
Hrane, higijenskih i ostalih potrepština ima dovoljno, i to za više mjeseci pa stoga nema potrebe za pretjeranim ‘napadima’ na maloprodajne lance i stvaranjem dodatnih i pretjeranih zaliha. Što se tiče zaliha i mogućnosti proizvođača, distributera i maloprodajnih lanaca, govorimo o razdoblju od više mjeseci - ustvrdio je Zdravko Marić, ministar financija, nakon sastanka s predstavnicima trgovaca i prehrambene industrije.
On je tom prilikom kazao kako slučaj da se u pojedinom trgovačkom lancu neka polica isprazni u određenom trenutku nije dokaz nestašice nego povećane potražnje zbog koje se polica ne stigne puniti. Prema njegovim riječima, razgovori se vode i na europskoj razini, a Hrvatska ne kasni provođenjem mjera za zaštitu gospodarstva i građana. Predsjednik Udruženja za trgovinu HGK Ivica Katavić naglasio je kako se “naše marže i cijene neće mijenjati, a ako ulazne cijene budu rasle, tu država može intervenirati”.
Predsjednik uprave Podravke Marin Pucar je potvrdio da proizvodnja u toj tvrtki funkcionira normalno, te da raspolažu višemjesečnim zalihama robe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....