U srijedu malo poslije 19 sati počelo je dugo čekano aviotretiranje komaraca u Osječko-baranjskoj županiji, i to u hrvatsko-mađarskoj koprodukciji. S otrovom za komarce, naime, iz Zračne luke Klisa poletjela su dva poljoprivredna aviona, jedan iz Hrvatske i jedan iz Mađarske, čime bi se trebalo barem malo ublažiti ovogodišnju, nezapamćenu, invaziju "letećih krvopija".
- U skladu s preporukama ZZJZ počinjemo s onime što smo najavili, a sve bi trebalo trajati sljedećih 15-20 dana. Novac je osigurala Vlada RH.
Dogodine neće biti ovako, jer ja kao župan to više ne mogu gledati i osjećam odgovornost. Počinjemo s aktivnostima koje će trajati cijele godine, počevši od monitoringa, ali i larvicidnog tretiranja, edukacije građana pa do zaprašivanja kao zadnje aktivnosti u borbi protiv komaraca. Najnovija istraživanja govore da u močvarnim područjima u Baranji i Podunavlju već imamo enormne larve za novu generaciju komaraca. Da smo se za njih pobrinuli u proljeće, ne bismo imali ovakvu situaciju i zato se to više ne smije ponoviti - rekao je Ivan Anušić, osječko-baranjski župan.
Inače, aviotretiranje komaraca obavlja se metodom hladnog orošavanja kapljicama, budući da je negdašnje tretiranje zaprašivanjem, kojim je iz aviona izlazio gusti dim, zabranjeno u Europskoj uniji.
- Rezultate ovog tretiranja imat ćemo u petak ujutro, no znamo otprije da je ovo učinkovita metoda, od 75 posto na više, pa očekujemo i sada dobre rezultate - rekao je dr. Dario Brdarić iz ZZJZ Osječko-baranjske županije.
Avioni su u srijedu tretirali 2700 hektara područja Općine Bilje, konkretno rubne dijelove Kopačkog rita, a u isto vrijeme Općina je morala osigurati tretiranje s tla kako bi ukupan rezultat bio efikasniji. U četvrtak je na rasporedu Općina Darda, a u petak Grad Osijek. Za sada je predviđeno tretiranje 35.000 hektara.
Iznajmili avion koji su morali prodati jer ga nisu mogli registrirati
Zanimljivo je da su u posao aviotretiranja ušli jedan hrvatski i jedan mađarski avion.
Hrvatski Red Baron, u vlasništvu osječke tvrtke Air Tractor, te mađarski An-2, koji je donedavno također bio u vlasništvu Air Tractora.
No, prema riječima Miroslava Vlašića, vlasnika osječke tvrtke, oni su taj avion prodali Mađarima, jer ga u Hrvatskoj nisu mogli registrirati, a to u Mađarskoj, iako je i ona poput Hrvatske članica EU, uopće nije problem.
Uglavnom, Vlašić je zbog posla u Osječko-baranjskoj županiji sada morao unajmiti avion iz Mađarske.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....