SUĐENJE SANADERU

Friščić: Dali smo suglasnost da se nađe najbolje rješenje za Hrvatsku

Zagreb, 280612.Zupanijski sud na Zrinjevcu.Nastavak sudjenja bivsem hrvatskom premjeru Ivi Sanaderu u slucaju Ina - Mol. Danas je na sudjenju svjedocio Josip Friscic, bivsi predsjednjik HSS-a.Na fotografiji: Josip Friscic.Foto: Damjan Tadic / CROPIX
 Damjan Tadić / CROPIX

NOVO 10:20 Na tom sastanku prijedlog je bio ili da se cijena plina povisi na razinu europskih ili da se izdvoji plinsko poslovanje, rekao je Friščić. A što se tiče upravljačkih prava, samo se pregovaralo o odnosima u upravi i nadzornom odboru, ali ništa nije bilo dogovoreno.

Sloković: Je li nakon prezentacije donesen ikakav zaključak?

- Nismo donosili nikakve decidirane zaključke. Primili smo tu informaciju i rečeno nam je da su angažirani stručnjaci da se zaštite naši interesi, i mi smo dali suglasnost da se pregovori nastave. Koalicija tada nije ni donosila decidirane zaključke, nismo željeli raditi na takav način, već smo svakom resoru dopustili da radi svoj posao, rekao je Friščić.

Damjan Tadić / CROPIX
Zagreb, 280612.Zupanijski sud na Zrinjevcu.Nastavak sudjenja bivsem hrvatskom premjeru Ivi Sanaderu u slucaju Ina - Mol. Danas je na sudjenju svjedocio Josip Friscic, bivsi predsjednjik HSS-a.Foto: Damjan Tadic / CROPIX

Sloković: Je li Sanader u bilo kojem trenutku prije ili na samom sastanku vršio pritisak da date suglasnost na takav rad Polančeca i ostalih?

- Sanadera, kao predsjednika vlade nije ni bilo na tom sastanku, prije toga nismo razgovarali na tu temu, a niti poslije nije tražio sastanak, niti razgovarao na tu temu.

Sloković: Je li se govorilo o elementima ugovora, i jeste li vi kao koalicijski partneri pristali na opciju izdvajanja plinskog poslovanja?

- Tada nam ništa od toga nije bilo prezentirano kao gotovo riješenje, pa nismo niti mogli dati pristanak. Mi smo se svi zalagali da se osigura energetska sigurnost i da ne dođe do udara na gospodarstvo jednokratnim povećanjem cijena plina. Mi smo dali suglasnost da se nađe najbolje rješenje za Hrvatsku.

- Mislim da su odluke sa sjednice Vlade od siječnja 2009 u vezi spornih ugovora donesene jednoglasno. Za njih su glasovali i ministri u Vladi, članovi HSS-a, rekao je Friščić na pitanje Sanadera.

- Je li netko na njih vršio pritisak, pitao je Sanader.

- Vjerujem da bi mene oni informirali da je bilo pritisaka, ali kako me o tome nisu izvijestili, pretpostavljam da toga nije bilo.

Nakon pitanja Sanadera, Friščića je ispitivala pravna zastupnica USKOK-a Vanja Marušić: Jeste li na još kojem sastanku razgovarali o ovim temama?

- Ovo je bio jedini sastanak.

Marušić: Jeste li vidjeli ugovore prije potpisivanja?

- Ne. Uvijek sam nastojao neka Vlada bude Vlada, i da svatko odgovara za svoj resor. Mii koalicijski partneri imamo svoj sporazum i za to se zalažemo. Na tom sastanku nisu dijeljeni nikakvi materijali, samo smo imali prezentaciju Damira Polančeca.

Suđenje se nastavlja idući četvrtak, za tjedan dana, a putem video-linka svjedočit će iz Austrije Zlata Vrdoljak i Joerg Schuster iz Hypo banke.

NOVO 9:55 Na suđenju Ivi Sanaderu u četvrtak svjedoči nekadašnji koalicijski partner HDZ-a i predsjednik HSS-a Josip Friščić. Drugi svjedok zakazan za taj dan, Rade Perković iz splita, nije došao, a obrana je donijela medicinsku dokumentaciju kojom opravdava njegov nedolazak.

Počinju pitanja obrane, pitanja postavlja odvjetnica Ive Sanadera Jadranka Sloković.

Pitala je Friščića koje je obaveze imao i kako se susreo s problemom izmjene dioničarskog ugovora u INA-i.

- 2008. i 2009. bio sam saborski zastupnik, potpredsjednik sabora i predsjednik HSS-a. Nakon izbora 2007., HSS je ušao u koaliciju s HDZ-om. Povremeno su se održavali sastanci koalicije. Na jednom od sastanaka bio je raspravljan i problem isteka dioničarskog ugovora u INA-i.

- Na tom sastanku prezenter je bio Damir Polančec. Taj sastanak je održan krajem prosinca 2008. godine. Počeo je u 15 sati, i trajao je maksimalno dva sata. On je prezentirao da je istekao petogodišnji ugovor iz 2003. godine, ali na toj prezentaciji se najviše govorilo kako očuvati energetsku stabilnost.

- Govorilo se o tome kako INA ima financijskih teškoća i kako su se stvarali gubici u plinskom biznisu. Govorilo se i o tome kako osigurati da se izdvoji plinski biznis iz poslovanja INA-e preko tvrtke Plinacro, i da se treba osigurati 6 milijardi kubika plina, a mi smo valjda proizvodili od 3,5 do 4,5 milijarde. Trebalo je osigurati i gradnju dva nova skladišta za taj plin.

- Ja sam postavio pitanje rudarske rente i tražio da se povisi sa sadašnjih 2,5 posto na 10 posto. Rečeno mi je da to treba ići postepeno da se ne bi ugrozila domaćinstva.

Na pitanje da li se na tom sastanku razgovaralo o vlasničkoj strukturi INA-e i izmjeni ugovora, Friščić je odgovorio:

- U uvodu je bilo rečeno da je došlo do promjene u vlasničkoj strukturi INA-e, te da MOL više nije imao 25 posto plus jednu dionicu, već blizu 50 posto, s time da to nije bila glavna tema sastanka. Temeljna je tema sastanka bila kako očuvati energetsku stabilnost.

ZAGREB - Bivši predsjednik Hrvatske seljačke stranke (HSS) i potpredsjednik sabora u prošlom sazivu Josip Friščić trebao bi danas na zagrebačkom Županijskom sudu svjedočiti u nastavku suđenja bivšem premijeru Ivi Sanaderu, optuženom za ratno profiterstvo u slučaju Hypo i uzimanje mita u slučaju Ina-MOL.

Friščićev HSS bio je član bivše vladajuće koalicije predvođene HDZ-om, koja je donijela odluku o prepuštanju upravljačkih prava u Ini mađarskoj naftnoj kompaniji MOL, a za što je, po optužnici, Sanader dobio 10 milijuna eura mita od čelnika MOL-a Zsolta Hernadija.

Suđenje počinje u 9.30 sati na Županijskom sudu u Zagrebu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 09:27