ZAGREB - Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan danas je ocijenio da novi Zakon o kaznenom postupku (ZKP) nije doveo do očekivanog ubrzanja postupka.
"Mi ćemo analizirati je li po novom ZKP-u došlo do ubrzavanja postupka, a moja prva impresija govori da to baš i nije tako", rekao je Cvitan, podnoseći godišnje izvješće o radu državnih odvjetništava saborskom Odboru za pravosuđe.
Upozorio je da je Državno odvjetništvo (DORH) preuzelo 358 predmeta započetih po starom zakonu, koji obuhvaćaju ukupno 914 osumnjičenih osoba. "Ni jedna od tih istraga nije mlađa od tri godine, a neke su starije od 10 godina. Imamo jedan ozbiljni gospodarski predmet u kojem nije poduzeta ni jedna istražna radnja", ustvrdio je Cvitan.
Upozorio je da stare istrage DORH mora dovršiti u šest mjeseci te da je posebno alarmantno stanje u zagrebačkom općinskom i županijskom državnom odvjetništvu, zbog čega razmišlja da te predmete rasporedi na druga državna odvjetništva.
U 2013. pao je ukupan broj kaznenih prijava, no Cvitan ističe da to ne mora značiti da je pao i kriminalitet.
"Zvonom na uzbunu" nazvao je podatak da je broj kaznenih prijava protiv nepoznatog počinitelja prvi put veći od broja kaznenih prijava protiv poznatih počinitelja.
Kao "tamnu zonu" označio je gospodarski kriminalitet, korupciju na lokalnoj razini te trgovanje ljudima i drogom, a najavio je da će se zbog toga uskoro sastati s ravnateljem policije.
"Po našim podacima, organizirani kriminalitet pao je na razinu iz 2009., a to nije dobro. Nitko me ne može uvjeriti da je on u padu, posebno kad je riječ o trgovini ljudima", rekao je Cvitan.
Naglasio je da je DORH-u važna suradnja drugih državnih tijela jer, kako je upozorio, medijske napise ili izjave u Saboru o kriminalu ne prate i odgovarajuće kaznene prijave.
Cvitan se požalio i da DORH vještacima duguje 8,4 milijuna kuna. "Jedan nas je vještak pismom zamolio da mu platimo barem PDV koji je sam uplatio u svibnju", naveo je Cvitan te upozorio da bi, ne nađe li se za to novac u rebalansu proračuna, vještaci mogli početi otkazivati suradnju.
O izvješću Odbor nije glasovao, zbog nedostatka kvoruma.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....