ZAHTJEV ZA ŠTANDOVE

GRAD POREČ ODBIO STOŽER 'Ne želimo biti dio referenduma jer želite ograničiti prava manjine'

'Na to nas obvezuje dostignuta civilizacijska razina međuetničke tolerancije i suživota u Istri'
 Emica Elveđi/CROPIX

Grad Poreč odbio je zahtjev Stožera za obranu hrvatskog Vukovara da se na javnim površinama dopusti postavljanje štandova na kojima bi se do 1. prosinca prikupljali potpisi peticije za takozvani „referendum o ćirilici“, uz obrazloženje da su u Istri dosegnuti visoki standardi zaštite manjinskih prava. Nakon prozivki Stožera, IDS-ov gradonačelnik Edi Štifanić odgovorio je priopćenjem u kojem pojašnjava odbijenicu.

„Grad Vukovar simbol je otpora i najvećeg stradanja u novijoj hrvatskoj povijesti. Neizmjerno cijenimo povijesnu ulogu grada Vukovara u stvaranju temelja moderne i suvremene Hrvatske države i kao i uvijek do sada, inzistirat ćemo da se žrtva onih koji su pali za slobodnu domovinu, nikada ne zaboravi. Grad Poreč njeguje iznimno dobre odnose s gradom Vukovarom, pa je tako u sklopu akcije „Solidarnost za Vukovar“ sudjelovao u rekonstrukciji Istarske ulice u Vukovaru, a svake godine sudjeluje u dostojnom i svečanom obilježavanju Dana sjećanja na Vukovara.

Osim toga, za vrijeme trajanja Domovinskog rata grad Poreč pružio je utočište mnogim Vukovarcima u najtežim trenucima rata. Grad Poreč oduvijek je poznat kao tolerantan, otvoren i multikulturalan grad u kojemu se poštuju prava nacionalnih manjina i u kojemu se osuđuje svaki oblik diskriminacije.

Statutom Grada Poreča definirano je da se pripadnicima talijanske autohtone nacionalne zajednice osigurava puna afirmacija njihovog individualnog i kolektivnog identiteta bez obzira na njihov udio u ukupnom stanovništvu, a natpisi na pločama s nazivima mjesta, ulica i trgova ističu se na hrvatskom i talijanskom jeziku.

Imajući navedeno u vidu, kao legalno izabrani predstavnici naše multikulturalne i višeetničke lokalne sredine, ne želimo sudjelovati, pa makar i simbolički kroz dodjelu prostora za prikupljanje potpisa, u pokretanju referenduma koji ima za cilj ograničavanje ljudskih, odnosno manjinskih prava. Na to nas obvezuje dostignuta civilizacijska razina međuetničke tolerancije i suživota na istarskom području, koja se očituje kroz lepezu manjinskih prava ugrađenih u Statute ovdašnjih jedinica lokalne samouprave, pa i u samom Statutu Istarske županije.

Smatramo da je instrument referenduma kontraproduktivan u postupku uređivanja međunacionalnih odnosa, naročito kada postaje sredstvo nametanja volje većine u odnosu na prava jedne nacionalne manjinske skupine koja je, po definiciji, u slabijem i podređenom položaju“, stoji u priopćenju Grada Poreča.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 15:04