POKRENUT POSTUPAK

GRAD U NAŠOJ NAJRAZVIJENIJOJ REGIJI PRED KOLAPSOM Štrajkom prijete zaposlenici Gradske uprave, vrtića, vatrogasci... GRADONAČELNIK 'Novca nema'

 
 Tea Cimaš / CROPIX

U Buzetu nema sluha za radnike Gradske uprave i ustanova, pregovori su bez rezultata, pa će radnici Grada Buzeta, Javne vatrogasne postrojbe, Dječjeg vrtića "Grdelin" i Doma za starije morati posegnuti za štrajkom, najavio je voditelj Ureda Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije (SiKD) Darko Vidmar. Postupak za štrajk je pokrenut i njime je trenutačno obuhvaćeno 112 radnika, većinom članovi SiKD-a, dakle svi koji su pod ingerencijom Grada Buzeta izuzev onih iz Pučkog otvorenog učilišta koji nisu sindikalno organizirani, piše Glas Istre.

Kako ističe Vidmar, još uvijek nije točno definirano tko će definitivno i krenuti u štrajk, takve su odluke za sada donesene u vrtiću, vatrogascima i Domu za starije.

- Sve je započelo našim prijedlogom Kolektivnog ugovora za Dječji vrtić "Grdelin" na što je gradonačelnik Siniša Žulić odgovorio da bi volio da se neke stvari izjednače kod svih korisnika gradskog proračuna, pa su tu onda uključeni i vatrogasci, Dom za starije i Pučko učilište te sama Gradska uprava, dakle svih pet subjekata. Relativno brzo smo se dogovorili oko tih nekih općih stvari, prava i obaveza radnika, kod godišnjih odmora i slično. Problem je nastao kod materijalnih prava, odnosno visine osnovice, jer poznato je da je 2009. godine svim korisnicima gradskog proračuna umanjena osnovica za obračun plaća za 6 posto, a s obzirom da je Buzet imao brdsko planinski status i nije mogao imati višu osnovicu nego što imaju ostali na nivou države. Zbog toga je nastalo to umanjenje koje se kasnije 2016., odnosno 2017. godine, svima u državi vratilo. Dakle bili smo dobri socijalni partneri i prihvatili umanjenje, a kad smo 2016. počeli pregovore da se to konačno vrati, onda su počeli problemi, ističe Vidmar.

Dodaje da su uvijek nailazili na izlike, kada je trebalo povećati plaće.

- Prvo je to bio status brdsko planinskog područja kojeg više nema, nakon toga porezna reforma. Dobivali smo apsurdne odgovore da gradonačelnik za sebe neće tražiti povećanje plaće pa bi ga u plaći pretekli pročelnici, što po zakonu ne smiju. S obzirom da on ima daleko nižu plaću nego što mu zakon dozvoljava, smatrali smo da takvim odnosom taocima drži ostalih 112 ljudi koji žive od te plaće, kaže Vidmar.

Dodaje da ni nakon tri godine pregovora i svih mogućih postupaka da se pokuša nešto napraviti, između ostalog i preko Gradskog vijeća, nikakvih pomaka nije bilo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. prosinac 2024 01:32