AFERA DOBIVA EPILOG

Građani dojavljuju: U šest dana čak 300 prijava na ‘mesofon’

"Mesofon" je prvi potez ministra Čobankovića nakon što je Jutarnji danima otkrivao malverzacije u mesnoj industriji
 Biljana Gaurina/CROPIX

ZAGREB - U samo šest dana Ministarstvo poljoprivrede je na tzv. mesofon, telefonsku liniju specijaliziranu za dojave građana o sumnjivom mesu, i e-mail adresu s istom svrhom dobilo oko tri stotine prijava!

Da telefoni doslovce ne prestaju zvonit, potvrđeno nam je u četvrtak u Ministarstvu, gdje kažu da je na telefonsku liniju 0800 203 200 do 23. rujna primljeno čak 285 prijava, a preko e-mail adrese Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. deset prijava. Uprava za veterinarsku inspekciju tako je doslovce zatrpana poslom, pa se čini da bi se doista mogao dogoditi “inspekcijski tsunami”.

Javljaju i za voće i povrće

Prijave se uglavnom odnose na starost mesa, pokvareno meso i mesne proizvode te neadekvatno označene mesne proizvode. Građani su Ministarstvu prijavili i ilegalne klaonice, neadekvatne uvjete za prodaju mesa na tržnicama i u mesnicama te istjecanje roka trajanja proizvoda.

- Najviše prijava je vezano uz kupnju starog i pokvarenog mesa i mesnih proizvoda. Riječ je o informacijama iz djelokruga rada Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi te Državnog inspektorata. Stizali su i upiti te prijave nevezane uz meso, pa je nekoliko građana dojavilo informacije vezane uz cijene i starost voća i povrća, stanje sa zakupom skladištenja i neadekvatnim skladištenjem voća - kažu u Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i regionalnog razvoja.

Podsjetimo, “mesofon” je prvi konkretan potez ministra Petra Čobankovića nakon što je Jutarnji list danima otkrivao malverzacije u mesnoj industriji, kolokvijalno nazvane “afera meso”. Nakon objave naših tekstova, Vlada je ustvrdila da u mesnoj industriji nema nikakvih problema, a premijerka Jadranka Kosor rekla je da “podržava inspekcijski tsunami, iako vjeruje ministru Čobankoviću”.

Problema ipak ima

Čini se da su ove prijave, pogotovo njihov broj, najbolji pokazatelj da problema na terenu ipak ima. Pokaže li se da ih je samo deset posto točno, riječ je o oko trideset prekršaja za koje nadležni očito nisu znali. Pretpostavka je naših čitatelja, koji su mnoge informacije dojavljivali i Jutarnjem, da će broj točnih prijava biti mnogo veći odrade li inspekcije svoj posao.

No, zasad je to teško reći. Naime, u Ministarstvu nam nisu rekli koliko je dosad, kao posljedica “mesofona”, provedeno inspekcijskih nadzora. Također, nisu nam odgovorili na pitanje što je tim nadzorima utvrđeno.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 04:35