RASPRAVA O ‘LEX AP‘

Grbin: ‘Kad dođemo na vlast, taj zakon će odmah biti ukinut!‘; Majda Burić: ‘Širite laži‘

Kod novog kaznenog djela uvrštena je odredba kojom se isključuje protupravnost postupanja ako je ono počinjeno radi javnog interesa

Nastavak 21. sjednice Hrvatskog sabora, Peđa Grbin

 Damjan Tadic/Cropix

NOVO, 11:40 - - Oporbeni saborski zastupnici istaknuli su u srijedu da je i Vijeće Europe u svom izvješću prepoznalo opasnosti koje ‘lex AP‘ ima po slobodu medija u Hrvatskoj, dok vladajući odgovaraju da većina članica navedene organizacije ima slične ili još strože zakone.

‘‘Packe dolaze iz Vijeća Europe, iz godišnjeg izvješća o slobodi medija u kojemu se navodi da će novi zakon, ako bude usvojen, primorati novinare da se registriraju, da otkriju svoje izvore uredniku na zahtjev, zabraniti im kritiziranje rada sudova i javnog tužitelja te će uvesti pravo na odštetu onim osobama čije je ime objavljeno u medijima nakon ilegalnog stjecanje informacija‘‘, rekla je u Hrvatskom saboru zastupnica Socijaldemokrata Vesna Nađ.

Nađ je govorila o konačnom prijedlogu izmjena Kaznenog zakona, Zakona o kaznenom postupku i Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, o kojima saborski zastupnici raspravljaju u drugom čitanju.

Oporbi je najviše sporna članak prema kojem se kažnjava neovlašteno otkrivanje sadržaja dokaznih ili izvidnih radnji, zbog čega je više klubova zatražilo stanku kako bi upozorili da će novinarima biti onemogućeno otkivanje korupcijskih afera.

‘‘Konačni prijedlog zakona bit će grobar neovisnog novinarstva u Hrvatskoj, grob je već iskopan samo se čeka glasanje HDZ-a i njegovih koalicijskih partnera‘‘, kazala je Nađ.

‘‘U Europskoj uniji nisu niti glupi niti slijepi da ne vide razmjere kriminala i korupcije u Hrvatskoj, što se sada pred izbore želi zataškati donošenjem ‘lex AP‘ i izborom Ivana Turudića na čelo Državnog odvjetništva‘‘, izjavila je zastupnica Fokusa i Reformista Natalija Martinčević.

O kritici Vijeća Europe na račun ‘lexa AP‘ i radnih uvjeta novinara u Hrvatskoj upozorio je i Mišel Jakšić (SDP).

‘‘Rezultati studije pokazuju posebno zabrinjavajući situaciju u Hrvatskoj, Mađarskoj, Crnoj Gori, Srbiji i Rumunjskoj gdje novinari nemaju status zaposlenika te često ni adekvatnu socijalnu zaštitu. To ne piše Peđa Grbin, ni SDP, nego Vijeće Europe‘‘, kazao je.

Unatoč tome što zakon neće kažnjavati novinari niti one koji su otkrili informaciju u javnom interesu, Urša Raukar Gamulin (Možemo) i dalje smatra je je riječ o ‘‘zakonu opasnih namjera‘‘.

‘‘Suštinski se ništa nije promijenilo, i dalje se omogućava ispitivanje novinara, oduzimanje mobitela i kompjutera, novinari su i dalje izloženi mogućoj represiji‘‘, kazala je.

Peđa Grbin (SDP) napomenuo je da bi policija, u slučaju da je navedeni zakon već usvojen, danas istraživala i maltretirala novinare koji su otkrili aferu ‘Geodezija‘ u Ministarstvu kulture te prepisku između budućeg glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića i bivše državne tajnice Josipe Rimac koja je bila predmet istražitelja.

‘‘Pitaj Boga koliko bi prošlo prije nego bi se utvrdio javni interes kojeg ste ipak stavili kao pokušaj ograde od onog što predlažete ovim nesretnim zakonom‘‘, rekao je.

Zastupnica HDZ-a Majda Burić odgovorila je predsjedniku SDP-a da ‘‘u maniri očajnika‘‘ širi laži i izmišljotine.

‘‘Trideset država Vijeća Europe ima slične ili strože zakone od ovih koji su pred nama. A vi nikad niste objasnili svoju potencijalnu osobnu korupciju i to ulogu mafijaškog prokurista u tvrtki u kojoj ste bili angažirani‘‘, kazala je Burić.

Krunoslav Katičić (HDZ) ponovio je da predloženim zakonskim rješenjem Hrvatska ide u smjeru pravne stečevine zapadnoeuropskih zemalja, a što se tiče izvješća Vijeća Europe, ono se ne odnosi na konkretne zakone koji su na saborskom dnevnom redu već na općenito stanje novinarstva u Hrvatskoj.

‘‘HDZ želi da glavni državni odvjetnik bude neovisan i samostalan pri donošenju odluka, odnosno da odluke donosi na temelju zakonito prikupljenih dokaza, a ne na temelju medijskih natpisa‘‘, poručio je Katičić.

Hrvatska dopunama Kaznenog zakona klizi ka autokraciji, ustvrdio je Marijan Pavliček iz kluba Hrvatskih suverenista.

‘‘Problem je u što je Hrvatska duboko korumpirana država, državne institucije su zarobljene, a 90 posta afera otkrili su novinari. Da nije bilo medija, mnoge bi ostale u ladici DORH-a koji je pod vašom kontrolom‘‘, naglasio je Pavliček.


11:34 - U tijeku je stanka koju je zatražio Mostov Nikola Grmoja.

Grmoja je HDZ-u poručio da za njih ima ‘samo jednu želju‘.

- Sve vam najbolje u životu bilo, ali za vas želimo samo jedno, a to je da se maknete u oporbu. Možda će za to biti potrebno i osam godina, ali dogodit će se, rekao je Grmoja.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković je odobrio 10-minutnu stanku i poručio Grmoji da će možda za osam godina imati priliku biti u Vladi, ali do tada sigurno ne.


11:30 - Dalija Orešković se obrušila na vladajuće.

- Jako je važno imaju li građani lopovsku Vladu ili ministre koji će štititi njihova lipa radost na funkciji glavnog državnog odvjetnika. Vi ste zabili zadnji čavao u lijes pravne države koja nikada u pravom smislu nije niti postojala. I kolike god povišice Plenković davao uoči izbora, HDZ im jedno nikada neće moći jamčiti: pravnu državu, učinkovito pravosuđe i lopove u Remetincu", rekla je Orešković.

Replicirala joj je HDZ-ova Nataša Tramišak.

- S ovim ste ipak pretjerali i ne možete nas sve optuživati da smo lopovi, ali vi cijelu svoju političku karijeru gradite na mržnji prema HDZ-u i svemu što ima veze s HDZ-om, rekla je Tramišak.

Nastavio je HDZ-ov Rade Šimičević.

- Kolegice, vi ste zapravo zarobljeni u mraku vlastite duše. Sve što kažete je vaša mržnja prema ljudima s desne strane. Nije u redu da je cijeli vaš fokus stvoren na mržnji i na neuspjesima vaše profesionalne i političke karijere, poručio joj je.


11:25 - Sabina Glasovac (SDP) je Malenicu upitala kakvu poruku šalje HDZ stavljanjem Anđelka Stričaka koji ima dvije prijave za obiteljsko nasilje, na mjesto nositelja liste u trećoj izbornoj jedinici.

- On nije proglašen krivim, a prijaviti svatko može svakoga za bilo što, odgovorio je Malenica.

Uslijedio je i odgovor HDZ-ovog Marina Mandarića.

- Čim nešto piše na portalu, odmah je netko kriv. Vi tako vidite tu situaciju? Protiv čovjeka ništa nije pokrenuto, a odmah je kriv? Ja nisam za takvu državu, a nisu ni Hrvati i to će pokazati na izborima, kaže Mandarić, prenosi Dnevnik.hr.


10:47 - Zastupnik Možemo! Damir Bakić je replicirao Malenici.

- Vi ste jučer izjavili: ‘Svaki tjedan možemo vidjeti neku korupcijsku aferu u Zagrebu ili u Holdingu.‘ Problem je u tome što je to laž i teška kleveta. Ja vas pozivam da to ponovite i u Saboru i da navedete te afere. Ako se ne možete sjetiti njih sedam, navedite ih pet. Ako se ne možete sjetiti njih pet, navedite barem jednu, rekao je Bakić.

Malenica je rekao da o tome neće u Saboru.

- Postoje nadležna tijela koja utvrđuju postojanje ili nepostojanje kaznenih djela, ali informacije o aferama izlaze u javnost, kaže Malenica.


10:37 - Ministar uprave Ivan Malenica predstavio je izmjene i dopune Kaznenog zakona.


U nastavku 21. sjednice Hrvatskoga sabora zastupnici će raspravljati o izmjenama Kaznenog zakona, te zakona o kaznenom postupku i o zaštiti od nasilja u obitelji čija je temeljna intencija daljnje suzbijanje nasilja nad ženama, radi čega se uvodi i posebno kazneno djelo femicida. Uz femicid, uvodi se i pojam rodno utemeljenog nasilja nad ženama, koje se propisuje kao otegotna okolnost pri počinjenju kaznenog djela. Kod novog kaznenog djela, curenja informacija iz sudskih istraga, tj. neovlaštenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje, uvrštena je odredba kojom se isključuje protupravnost postupanja ako je ono počinjeno radi javnog interesa, zaštite žrtve kaznenog djela, u interesu obrane u kaznenom postupku ili u drugom pretežito javnom interesu. I dok oporba u tome vidi zastrašivanje medija, iz Vlade to opovrgavaju i ističu da počinitelji toga kaznenog djela mogu biti isključivo sudionici postupka, što novinari nisu.

Predsjednik SDP-a Peđa Grbin je rekao da podržava izmjene koje se tiču nasilja nad ženama, ali da se to koristi kako bi se moglo izglasati nešto opasno.

- Zakon je gušenje slobode medije, gušenje slobode govora i pokušaj da se sakrije HDZ-ova pljačka. Vi ćete ga vjerojatno izglasati, ali će on, uz Ivana Turudića, nakon izbora odmah biti ukinut, rekao je Grbin.

Odgovorila mu je HDZ-ova Majda Burić te mu poručila da ‘širi laži i izmišljotine‘.

- Trideset država Vijeća Europe ima slične ili strože zakone od ovog. Osim toga, vi nikada niste objasnili svoju potencijalnu osobnu korupciju mafijaškog prokurista u tvrtki u kojoj ste bili angažirani, rekla je Burić.

Ušutkavanje ljudi često dovede do toga da se njihov govor pretvori u krik, kaže Katarina Peović iz Radničke fronte.

- Prvo pokušavate prekidati govor, onda ga pokušate zabraniti, a onda slijede dječje reakcije. Nije vam strano nabacivati se blatom na političke neistomišljenike potpunim lažima, ali pojava inicijala A. P. vam je problem, kaže Peović.

Da je ‘lex AP‘ teški udar na slobodu govora u Hrvatskoj smatra i Dalija Orešković.

- Kada je država okupirana od strane mafije na vlasti, to više nije neovisna država kakvu smo sanjali kada smo je stvarali. Jedini cilj HDZ-a je iskorištavanje države za svoje osobne potrebe. To je HDZ. Ako postoji zajednički minimalni nazivnik s vaše strane, a to su korupcija i krađa, mora postojati zajednički nazivnik i na drugoj da bi vam se stalo na kraj, kaže Orešković.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 17:18