REAKCIJE NE PRESTAJU

Habijan o predsjedniku RH: ‘Kako razgovarati s osobom koja očito ima neki bipolarni poremećaj‘

Jedan dan vas izvrijeđa, a drugi pozove na razgovor. Ili to ovisi o vremenskim prilikama, nisam stručnjak po tom pitanju, dodao je

Damir Habjan

 Damjan Tadic/CROPIX

Saborski zastupnik HDZ-a Damir Habijan izjavio je u petak da je premijer Andrej Plenković u više navrata pozivao predsjednika Republike Zorana Milanovića na razgovor, upitavši - "kako razgovarati s osobom koja očito ima neki bipolarni poremećaj", vrijeđa, a onda zove na suradnju.

"Kako razgovarati a osobom koja očito ima neki bipolarni poremećaj, ne znam što je drugo u pitanju. Jedan dan vas izvrijeđa, a drugi pozove na razgovor. Ili to ovisi o vremenskim prilikama, nisam stručnjak po tom pitanju", rekao je Habijan u Hrvatskom saboru komentiravši današnje izjave predsjednika Milanovića.

Predsjednik RH Milanović rekao je ranije danas u Požegi da premijer Andrej Plenković krši Ustav i daje nevjerojatna objašnjenja za opstrukciju funkcioniranje države kad govori da do kraja mandata ove Vlade neće biti političke suradnje s predsjednikom Republike.

HDZ-ov zastupnik Habijan je podsjetio kako je premijer Andrej Plenković u više navrata pozvao predsjednika Republike da razgovaraju, ali, dodao je, u tome ima neka granica.

Poručio je kako je potpuno nezamislivo u svim demokratskim zemljama da osoba koja je na funkciji predsjednika Republike u nekoliko navrata poziva na rušenje Vlade. Podsjetio je kako je Milanović prošle godine pozvao na ukidanje Ustavnog suda, koji je 4. stup vlasti u zemlji.

Također, predsjednik RH konstantno poziva na uhićenja i progon, ne samo ministara i saborskih zastupnika, a sad ponavlja i laži što se tiče najbližih suradnika predsjednika Vlade (glasnogovornika, predstojnika Ureda i sl.) da su oni počinili kaznena djela, rekao je Habijan.

"Netko tko obnaša dužnost predsjednika države uzima sebi za pravo da si preuzme ulogu istražitelja, tužitelja i suca. Ovo je postalo vrlo neugodno i vrlo opasno", upozorio je.

Kaže i kako je najgore da se svaki dan, ovisno o vremenskim prilikama, očekuje kako će predsjednik Republike reagirati.

Tako, pojasnio je Habijan, jedan dan predsjednik Republike izvrijeđa sve stupove vlasti i ponaša se "prilično neobično". Onda drugi dan ta ista osoba - iste one koje je uvrijedio, klevetao i uvrijedio, poziva na neki oblik suradnje.

"Najblaže rečeno, neobično ponašanje od strane predsjednika države", ocijenio je zastupnik Habijan. Naveo je i kako je Milanović svojim izjavama, vezano uz samostojnost Republike Kosovo i ruske agresije na Ukrajinu, ostao jedan od rijetkih državnih dužnosnika koji ima proruske stavove.

Habijan: ‘Milanovićeva politika šteti međunarodnom ugledu Hrvatske‘

Habijan je stoga upitao i koliko takva Milanovićeva politika šteti međunarodnom ugledu Republike Hrvatske.

"S jedna strane imate osobu koja interno, kao predsjednik države, u vlastitoj zemlji ruši stupove vlasti. S druge strane imate predsjednika države koji u vanjskopolitičkim poslovima ruši međunarodni ugled i reputaciju Republike Hrvatske", rekao je.

Upitan ruši li ugled države to što predsjednik države i Vlade ne mogu sjesti za isti stol, Habijan je podsjetio da je 24. veljače 2022., kad je započela ruska agresija na Ukrajinu, premijer Plenković pozvao predsjednika Milanovića da održe sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost, a što se nije dogodilo.

Zastupnik HDZ-a ponovio je da s "jedne strane imamo osobu koja jedan dan uputi salvu uvreda prema sugovornicima, a drugi dan ih poziva na razgovor".

Habijan ističe kako je problematično i to što Milanović te osobe vrijeđa ne samo politički, nego i na osobnoj razini.

"Ta retorika, to što dolazi od strane predsjednika države, za jednu demokratsku, uređenu državu - kojoj mi u vladajućoj politici stremimo, zasigurno nije dobro", izjavio je.

Na pitanje što će biti s veleposlanicima, podsjetio je da su premijer Andrej Plenković i ministar obrane Mario Banožić po tom pitanju uputili prijedlog predsjedniku Milanoviću, koji se na to u svom jučer objavljenom pismu uopće ne referira.

"Teško je ako imate jednosmjernu komunikaciju", zaključio je Habijan.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. prosinac 2024 09:21