Milan Bandić u svom vladanju Zagrebom imao je jako dobrih poteza! U 12 godina vidi se napredak u Zagrebu! - izjavio je jučer za Jutarnji predsjednik zagrebačkog HDZ-a Ante Zvonimir Golem.
Otkako je prije četiri dana Jutarnji objavio da su se šef HDZ-a Tomislav Karamarko i glavni tajnik Milijan Brkić sastali sa zagrebačkim gradonačelnikom i dogovarali suradnju HDZ se sve otvorenije svrstava uz zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Službenih potvrda još uvijek nema, a izvori u HDZ-u kaže da ih do listopada i neće biti.
Na niskim granama
No, iz stavova članova vrha HDZ-a s kojima smo jučer razgovarali jasno je da oni podržavaju koaliciju s Milanom Bandićem - čovjekom protiv kojeg postoji više od 200 prijava u Državnom odvjetništvu!
- Činjenica je da HDZ u Zagrebu nema kandidata za gradonačelnika. Sustavnim zanemarivanjem došli smo na najniže grane i sad nam treba upravo netko poput Bandića. Isprofiliran lik kojega, što god da učinio poput kralja dočekuju predgrađa, ta ruralnija naselja. Usto, nije neprihvatljiv ni dijelu urbanih birača i uza sve to, iako je godinama bio u SDP-u, naginje u desno, prema demokršćanima, što je idealno za nas - objašnjava naš sugovornik iz vrha HDZ-a.
Apsolutna vlast
Šef zagrebačkog SDP-a, koji je jedini pristao razgovarati bez uvjeta anonimnosti, za sve probleme Zagreba i suspektne poslove koji su dogovarani okrivljuje - SDP. Ne Bandića nego SDP.
- Nije Bandić taj koji 12 godina sam vlada gradom. I kad je Bandić iz SDP-a izašao, oni i dalje vladaju gradom, imaju većinu u Skupštini. SDP je problem u Zagrebu, gradonačelnik nije svemoguć i nema apsolutnu vlast u gradu - kaže Golem.
Iako je iskazao divljenje prema Bandiću, Golem jučer nije želio jasno odgovoriti misli li da bi HDZ trebao podržati bivšeg SDP-ovca za gradonačelnika. Jasno je jedino da je od svojih travanjskih izjava kako će se kandidirati za gradonačelnika - naglo odustao.
Da se nešto mijenja u zagrebačkom HDZ-u pokazuje i reakcija Margarete Mađerić na spomen Bandića. Nekad najglasnija gradska vijećnica protiv Bandića, danas nema komentara. Stranka će odlučiti o kandidatima najesen, kaže. Ispipava se teren, kaže sugovornik iz zagrebačkog HDZ-a - za mjesec dana sve će biti jasnije.
Daleko od javnosti
Prvi obrisi suradnje HDZ-a i Milana Bandića dogovoreni su još u vrijeme Ive Sanadera. Njih dvojica surađivali su daleko od javnosti, puno bolje nego bi se moglo očekivati od HDZ-ovca i SDP-ovca. A, suradnju je nastavio i sa Jadrankom Kosor. Prije lanjskih parlamentarnih izbora Kosor je Bandiću nudila koaliciju, a on ju je, uvjeren u uspjeh glatko odbio. Ovoga puta, izgleda, neće ponoviti istu grešku.
- U redu, prate ga afere, ali, ljude koje mi u Zagrebu možemo ponuditi, ne prate niti muhe. A Bandić je, po anketama, izjednačen s esdepeovcem Bernardićem. To mu je veliki plus, i jedini koji nama trenutno treba od njega - kaže sugovornik iz Predsjedništva HDZ-a.
Na spomen kritika koje je HDZ sipao na račun gradonačelnika Zagreba, ljudi iz vrha te stranke kažu kako je to snijeg koji je davno okopnio.
Kompatibilni programi
- Njegov program na parlamentarnim izborima bio je prilično kompatibilan s našim, a ovaj gradski, nama će biti prihvatljiv ako se malo modificira. Bandić ili ne Bandić sad je manje bitno, nama na lokalnim izborima treba pozitivno iznenađenje. Dobit ćemo sve općine u kojima se držimo na vlasti 20 godina, ovo sa Zagrebom je izazov - kaže iskusni HDZ-ovac.
O ulasku Bandića u HDZ za sada nema govora. Spominje se strateško partnerstvo. Plan za zagrebačku organizaciju HDZ-a je da se izabere novi predsjednik i novo vodstvo. Oni bi bili kandidati za Skupštinu, a primarni zadatak bio bi postaviti organizaciju na noge kako bi mogli suportirati središnjicu za parlamentarne izbore 2015.
Koga to hvale HDZ-ovci
Razveo se kako bi kupio stan - 1996.
Milan Bandić navodno se 1996. godine razveo od svoje supruge Vesne Bandić, nakon čega je ona, nepoterećena njegovom imovinom, mogla kupiti stan u Preradovićevoj ulici po znatno povoljnijoj cijeni.
Pijanstvo - 2002.
2002. godine Bandić je sudjelovao u sudaru, a potom bježao pred policijom. Bio je u alkoholiziranom stanju. Nakon ove afere otišao je s mjesta gradonačelnika.
Oglas ‘Istina je’ - 2004.
Poglavarstvo u medijima objavilo oglas naziva ‘Istina je’, kojim se pokušao izvesti pritisak na pravosuđe. Prozvana je sutkinja Nives Radišić, koja je odobrila uknjižbu tvrtke Krma na zemljištu u Heinzelovoj ulici koje je pripadalo tvrtki Zagrepčanka u stečaju, a koje je Grad Zagreb kupio iako je ono u knjigama bilo opterećeno sa 40-ak zabilježbi.
Kupnja luksuznog penthousea u Bužanovoj - 2006.
Nikome nije bilo jasno kako si gradonačelnik zagreba s prosječnom plaćom oko 18 tisuća kuna može priuštiti lusksuzni penthouse vrijedan najmanje pola milijuna eura.
Krašograd - 2007.
Grad mijenjao 35 tisuća četvornih metara u Sesvetskom Kraljevcu za 20 tisuća kvadrata zemljišta u Maksimiru. Vlasnici tvrtke koja je mijenjala zemljišta s Gradom bili su mladići od 20-ak godina, prijateljski vezani sa Slobodanom Ljubičićem Kikašem. USKOK je započeo istražnje radnje, no do danas ovaj slučaj nije dobio epilog.
Zlatni WC-i - 2009.
Dva javna WC-a na okretištima tramvaja u Dubravi i Dubcu sagrađena su po astronomskoj cijeni kvadrata od 11,6 tisuća eura. DORH je zaprimio dokumentaciju i o ovom slučaju.
ZET-ova kućica - 2009.
Kvadrat ZET-ove kućice na Črnomercu plaćen je pet tisuća eura i do sedam puta više od uobičajene. Posao je navodno radila tvrtka Tigra, u vlasništvu Milana Penave, Bandićevog kuma.
Izmjene GUP-a - 2010.
Više od 60 planova prostornog uređenja navodno je izmijenjeno bez znanja zastupnika u skupštini, čime su se uvećavali brojevi katova i tako pogodavalo privatnim investitorima.
Nadstrešnice - 2010.
Postavljanje 600 nadstrešnica na tramvajskim i autobusnim stajalištima u Zagrebu, posao je vrijedan 58 milijuna kuna, što je za oko 20 milijuna kuna više od uobičajene cijene. DORH je pokrenuo istragu.
Pročistač - 2000. - 2011.
Pročistač otpadnih voda projekt je koji je prije 11 godina ugovoren po cijeni od 180 milijuna eura. Cijena je dosad porasla na barem 285 milijuna eura. U osnovnom ugovoru nisu bili dogovoreni dodatni radovi koji su se plaćali. Slučaj kojega se DORH najozbiljnije primio.
Fontane 2012. godina
Gradnja fontana kod NSB-a, projekt vrijedan više od 18 milijuna kuna, ocijenjen je kao nepotrebna investicija. U zadnje vrijeme pojavila se i sumnja da je posao namješten jednoj privatnoj firmi. ( V. Panić)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....