Hrvatsko novinarsko društvo (HND) osuđudilo je postupak sutkinje Općinskog suda u Šibeniku Maje Šupe koja je na ponovljenom suđenju Tomislavu Horvatinčiću u sudnici verbalno napala novinare tvrdeći kako nisu educirani za praćenje suđenja te ih optužujući da su ju proglasili „najkorumpiranijom sutkinjom u državi“.
Priopćenje HND-a prenosimo u cijelosti.
'Na taj način sutkinja Šupe zloupotrijebila je pravosudni sustav za obračun s novinarima, pogotovo jer se to dogodilo u sudnici, na početku ponovljenog suđenja Tomislavu Horvatinčiću, optuženom za izazivanje pomorske nesreće sa dvije ljudske žrtve koja se dogodila 2011. godine.
Sutkinja Šupe ustvrdila je da se sa prvog suđenja Tomislavu Horvatinčiću izvještavalo neobjektivno te da se novinari uglavnom nisu bavili pravnim činjenicama. „Sve to se događa jer vi novinari koji pratite ovo suđenje niste educirani i ne poznajete odredbe Zakona o kaznenom postupku. Novinari i medijske kuće nemaju pravo da procjenjuju moje donesene sudske presude. Za svoj rad odgovorna sam isključivo Županijskom sudu, Vrhovnom sudu i Ministarstvu pravosuđa“, poručila je novinarima sutkinja u višeminutnom monologu.
No, sutkinja Maja Šupe trebala bi znati da za svoj rad nije odgovorna samo višim sudovima i Ministarstvu pravosuđa već i javnosti. Tako i novinari za svoj rad, ako nisu stranka u sudskom postupku, odgovaraju svojim urednicima i redakcijama te javnosti. HND se zalaže za bezuvjetno poštivanje Kodeksa časti hrvatskih novinara i svih profesionalnih standarda pri izvještavanju te na to neprestano upozorava novinare.
Ukoliko sutkinja Maja Šupe smatra da je sa suđenja koje ona vodi netko od novinara izvještavao neprofesionalno može, kao i ostali građani, prijaviti konkretne povrede Kodeksa časti hrvatskih novinara Novinarskom vijeću časti HND-a ili iskoristiti zakonsko pravo na ispravak ili odgovor na objavljenu informaciju.
Ono što svakako ne bi smjela činiti jest u sudnici držati „lekcije“ novinarima o tome kako bi trebali raditi svoj posao. Stoga HND poziva Udrugu hrvatskih sudaca da se ogradi od postupka sutkinje Šupe', piše u priopćenju HND-a koje potpisuje predsjednik Saša Leković.
HURS: Sutkinja Šupe ima problem jer se teško nosi s medijskim zanimanjem za slučaj Horvatinčić
Hrvatska udruga radničkih sindikata (HURS) poručila je u utorak povodom verbalnog napada sutkinje Općinskog suda u Šibeniku Maje Šupe na novinare u sudnici u postupku protiv Tomislava Horvatinčića, da je rad suda oduvijek pod povećanom lupom javnosti te da osoba koja se teško nosi s navedenim pritiskom ima problem, a on zbog značaja njezine uloge, postaje problem svih.
Šupe je u ponedjeljak na šibenskom sudu u podužem monologu, tijekom ponovljenog suđenja Tomislavu Horvatinčiću, optuženom za izazivanje pomorske nesreće s dvoje poginulih koja se dogodila 2011., optužila novinare da su s prvog suđenja Horvatinčiću izvještavali neobjektivno, nestručno i iznosili puno neistina, te da je zbog slučaja Horvatinčić doživjela medijski linč.
"Zadatak suda jest da, kao jedan od temelja vlasti, stanovnicima područja pod svojom ingerencijom, presuđuje u slučaju spora ili optužbi za kaznena djela. Budući da su pojedini sporovi ili optužbe iz raznih razloga zanimljiivi javnosti, rad suda oduvijek je pod povećanom lupom javnosti. Osoba koja se teško nosi s navedenim pritiskom ima problem. Štoviše, taj problem, zbog značaja njezine uloge, postaje problem svih nas", poručuje HURS u priopćenju.
Dodatno, ističu, irtitira činjenica da je prethodna presuda navedene sutkinje u tome predmetu ukinuta, što znači da je viši sud u njezinom radu našao greške – što je, naglašavaju, nije nimalo pokolebalo u odluci da ponovljeno suđenje započne krajnje neprimjerenim zastrašivanjem medija.
Navodeći primjer Općinskog suda u Osijeku koji je jučer, nakon šest mjeseci postupka, donio dvije prvostupanjske presude u kojima je utvrdio da je Olimpias tekstil d.o.o., društvo koje radi za Benetton, dvojici radnika toga društva otkazao ugovore o radu na nezakonit način, kršeći im temeljna radnička i ljudska prava, HURS je, pohvalivši ažurnost rada te sutkinje, izrazio nadu da će rad i ažurnost tog suda biti primjer i drugima, kako u pravosuđu, tako i među poslodavcima "koji ponekad olako shvaćaju ovu državu, njezin pravni poredak i institucije".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....