ZAGREB - Hrvatsko novinarsko društvo (HND) u srijedu je upozorilo na "pokušaj otimanja svoje imovine" zbog presude, navodno donesene temeljem krivotvorenih dokumenata, nakon koje HND treba platiti 2,5 milijuna kuna.
Vodstvo HND-a ocijenilo je da je Društvo "žrtva pljačke koja se odvija posljednjih 25 godina", a kulminirala je gubitkom sudskog spora i presudom na temelju "krivotvorenih dokumenata". Temeljem te presude HND stečajnoj masi iza tvrtke investitora koji je 1990. potpisao ugovor za korištenje prostora u Novinarskom domu treba isplatiti 2,5 milijuna kuna pod prijetnjom ovrhe i preuzimanjem prostora.
Ocijenivši to pokušajem otimanja imovine, vodstvo HND je podsjetilo da je spor započeo još u srpnju 1990. kada je bio potpisan ugovor o zakupu prostora u Novinarskom domu s trojicom povratnika iz Njemačke predvođenih Antom Medićem i Antom Tabakom i njihovom tvrtkom U.T.T. Europa 92 koji su prezentirali plan preuređenja u atraktivni ugostiteljski objekt.
No, nakon što nisu završili radove ni plaćali zakupninu, HND je poduzetnicima 1993. otkazao ugovor i sudskim putem ih deložirao, a oni su pokrenuli spor potražujući naknadu štete na ime, kako u HND-u stiču, njihovih tobožnjih investicija.
Nakon punih 25 godina spora, HND je lani u lipnju pravomoćno izgubio parnicu , a sud je poduzetnicima, čija je tvrtka 2005. završila u stečaju, priznao investiciju na temelju priloženih računa za navodna ulaganja za koje u HND tvrde da su krivotvoreni.
Nakon određivanje ovrhe, prvotno predložene na cijeloj zgradi Novinarskog doma u vlasništvu HND-a koja vrijedi čak 20 puta više od dosuđene tražbine, čelnici Novinarskog društva došli su do dokaza da je jedan od računa na kojima se temeljila presuda, kao i priloženi arhitektonski projekt, krivotvoren.
DORH podigo optužnicu zbog lažnog iskaza
U HND-u ističu da to otkriće dovodi u sumnju vjerodostojnost svih dokumenata priloženih sudu te vodi zaključku da je na djelu kriminalni pokušaj otimanja HND-ove imovine.
"HND je odmah po saznanju za krivotvorine podnio kaznenu prijavu DORH-u koji je krajem lipnja podigao optužnicu protiv osnivača tvrtke i vjerovnika stečajne mase Ante Matića zbog davanja lažnog iskaza na sudu. Optužnica radi krivotvorenja nije mogla biti podignuta zbog zastare kaznenog progona", kazala je članica Izvršnog odbora HND-a Slavica Lukić. Naglasila je kako će HND nastaviti sudsku bitku protiv tog kriminalnog pokušaja otimanja imovine navodeći i kako tvrtka poduzetnika koja je dobila spor nema čak ni svoj OIB.
Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko kazao je da će cijeli slučaj internacionalizarati, podsjetivši da je HND još prije dvadesetak godina bio pod pritiskom politike u korist tada favoriziranih poduzetnika – tobožnjih investitora u Novinarski dom.
"Ta gospoda su imala i određenu podršku institucija ove države. U arhivu smo pronašli dopise tadašnjeg Ministarstva iseljeništva, ali i ministra (Gojka) Šuška koji su pisali dopise HND-u i koji su na neki način tražili da ne diramo te ljude jer su važni i pomogli su obrani Hrvatske", rekao je Zovko.
Potpredsjednik HND-a Branko Mijić ocijenio je kako je ovo jedna tipična hrvatska priča.
"Vidimo da prije trideset godina netko dolazi iz Njemačke iz iseljeništva. Nije se u ovoj zemlji tada trebalo biti Kutle, Todorić ili Gucić da bi se došlo do nekih bogatstava, nego mogli ste biti trojica anonimnih 'antiša' koji na temelju krivotvorenih dokumenata želite zgradu Novinarskog doma" rekao je Mijić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....