Druga po veličini stranka Kukuriku koalicije, HNS, uz pomoć poslodavaca konačno pokreće dugonajavljivani preustroj HGK, koji bi mogao doliti novo ulje na vatru njenim odnosima sa SDP-om.
Kako doznajemo, u srijedu, 18. prosinca, trebali bi se održati sastanci Upravnog odbora i Skupštine HGK na kojima će se odlučivati o izmjenama Komorina Statuta. Do izmjena dolazi nakon što su obavljene konzultacije s HUP-om, s čijim se vodstvom privremena šefica HGK Sabina Škrtić sastala u petak.
Prema najnovijim prijedlozima, otkrivaju naši izvori, HGK bi vodio predsjednik volonter koji bi morao biti i član HGK, dakle poduzetnik. Uvela bi se i funkcija izvršnog direktora, koji bi se birao javnim natječajem, a broj članova Skupštine povećao bi se sa sadašnjih 77 na 120, a moguće i više.
Ostaje samo članarina
Razmatra se i ukidanje doprinosa koji tvrtke plaćaju Komori, pri čemu bi ostala članarina. Prođe li taj prijedlog, smanjio bi se jedan od parafiskalnih nameta na koji se tvrtke najviše žale.
- Ovdje nije riječ toliko o iznosu koji svake godine dajemo HGK, koliko o tome da tvrtke smatraju da ništa za taj novac ne dobivaju zauzvrat - kaže nam jedan poduzetnik, koji je želio ostati anoniman.
Izmjene Komorina ustroja - barem zasad - ne bi obuhvatile ukidanje obveznog članstva. To znači da bi hrvatske tvrtke i dalje morale biti članice HGK, a zauzvrat bi dobile instituciju koja bi bila njihov servis.
Promjene u HGK najviše, čini se, idu niz dlaku HUP-u jer obuhvaćaju najveći dio njihovih prijedloga. Njima se pokušava rastočiti i struktura koju je u proteklih 18 godina uspostavio Nadan Vidošević. To nam je potvrdilo i nekoliko istaknutih HUP-ovaca koji kažu da HGK ne treba ukidati, ali od nje žele veći angažman na zaštiti poduzetnika.
Sinergija HGK i HUP-a
- Potrebno je uspostaviti sinergiju HUP-a i HGK - kazao nam je jedan od čelnika HUP-a.
- Naš je cilj da HGK radi u korist svojih članica, a ne politike. I HGK treba doživjeti preobrazbu u trgovinsku komoru te se tako izravno nadovezivati na novu mrežu gospodarske diplomacije na kojoj rade u Ministarstvu vanjskih poslova - istaknuo je drugi naš visokopozicionirani sugovornik iz HUP-a.
No, u SDP-u već sa skepsom gledaju na ove prijedloge. Ne sviđa im se ideja da šef Komore bude samo volonter, a umjesto obveznog, radije bi vidjeli dobrovoljno članstvo. Sumnjičavi su i prema sve očitijem preuzimanju HGK od strane svog glavnog koalicijskog partnera, HNS-a, za kojeg smatraju da Komoru uzima u svoje ruke kako bi proširio svoj utjecaj na gospodarstvo, ali i kako bi uhljebio vlastite kadrove. Žale se i da HNS reformu komorskog sustava provodi samostalno.
Ipak, nitko od SDP-ovaca s kojima smo razgovarali nije nam javno htio komentirati predložene promjene. Jedino nam je ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras kratko kazao da ne podržava prijedlog da HGK vodi volonter.
Istaknuti član
- Predsjednik mora biti zaposlen u HGK. Takva institucija ne može se voditi tako da se to radi uz neki drugi posao. Ne bi bilo dobro ni da predsjednik bude istaknuti član bilo koje stranke - poručio je Maras.
HNS lobira za Dragana Kovačevića
U političkim i ekonomskim krugovima posljednjih dana proširila se informacija da je HNS vođenje HGK ‘rezervirao’ za Dragana Kovačevića, ekonomskog stratega stranke i aktualnog šefa Janafa. Sam Kovačević tu nam informaciju jučer nije potvrdio, ali ni opovrgnuo.
Iza Kovačevića je dugo iskustvo rada u ekonomiji i dobro poznavanje ekonomske materije. Ipak, SDP-u se zamjerio kada je početkom ove godine javno kritizirao ministra financija Slavka Linića.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....