Tko je ove godine planirao skijati, velika je vjerojatnost da je uplatio aranžman još do konca rujna, a kako su na većini Hrvatima omiljenih skijališta cijene zimus više između sedam i deset posto, dobar dio Hrvata ove će sezone ranije na zimske radosti.
Naime, kako su nam otkrili u agenciji Palma Travel, iako Hrvati uobičajeno na skijanje odlaze u veljači, kada, kao i na velikom dijelu susjednih tržišta, traju školski praznici, ove godine gotovo 70 posto njih na skijanje će otići ranije, već nakon 4. siječnja, kada su uspjeli uhvatiti znatno povoljnije ponude.
- To je specifičnost ove godine, jer su cijene u tom terminu do 30 posto niže, nema gužvi, a iako djeci 7. siječnja počinje škola, mnogi su ih roditelji, očito, bili spremni iz škole izvaditi na nekoliko dana jer su u tom terminu ulovili bolju ponudu - kaže nam Dalibor Čanaglić iz Palma Travela.
Hrvatima omiljena skijališta
Skijališta su, dodaje, u tom terminu praznjikava, cijene smještaja i ski passova nešto su niže, puno je lakše bilo uhvatiti smještaj, pa je dobar dio njihovih klijenata s ovom skijaškom sezonom odlučio malo promijeniti navike.
Ipak, tome usprkos, dobar dio kapaciteta ove agencije rasprodan je i za veljaču i na webu je ostalo jako malo ponuda, a najviše se prodaju aranžmani za Austriju, Italiju i Sloveniju, što su tradicionalno Hrvatima omiljena skijališta.
Slovenija je pritom najjeftinija, no Čanaglić kaže da je ove godine podbacila.
- Slovenci su poprilično digli cijene, ali istodobno nisu povećali kvalitetu smještaja ni skijališta pa su nam ove godine dosta slabiji - tvrdi.
Primjerice, cijena ski passa za Kranjsku goru iznosi 221 euro za sedam dana, a smještaj u hotelu s tri zvjezdice moguće je dobiti po cijeni od 550 eura po osobi za sedam noćenja.
Znatno povoljnije od hotela
Osim Kranjske gore, u Sloveniji je čest odabir i Rogla, u kojoj je hotel s tri zvjezdice moguće dobiti za 770 do 890 eura po osobi za tjedan dana, s time da ski pass stoji 220 eura.
Austrija drži srednju cijenu - pregledali smo ponude u Kreischbergu, Nassfeldu, Schladmingu i Bad Kleinkirchheimu, u kojima će skijaši za sedmodnevni ski pass izdvojiti od 340 do 440 eura, s time da je najskuplji u Schladmingu.
Kad je u pitanju smještaj, najjeftinije se prolazi ako obitelj unajmi apartman. Apartmane je u veljači, ovisno o skijalištu, moguće pronaći po cijeni od tisuću eura za sedam noćenja, što je znatno povoljnije nego hotel.
Ako je odabir ipak hotelski smještaj, treba računati na paprenu cijenu sobe u hotelima s četiri zvjezdice - od 1200 do 2200 eura po osobi za sedam noćenja. Ono malo smještaja što ga je preostalo u hotelima s tri zvjezdice kreće se od 770 do 1600 eura po osobi za tjedan dana.
Italija je najskuplja - za ski pass za odrasle tu treba izdvojiti oko 450 eura po osobi, a onda tome pribrojati smještaj, koji također nije jeftin.
Cijene soba u hotelima s četiri zvjezdice dosežu i 1600 eura po osobi za sedam noćenja, a u onima s tri zvjezdice može se proći malo jeftinije, s oko 1000 eura.
Žele smještaj na barem 1000 metara
Apartmani su, logično, i ovdje najjeftiniji izbor - tjedan dana u Kreischbergu stoji od 970 do 1800 eura, ovisno o broju osoba za period od tjedan dana.
Jeftinije talijansko skijalište je Folgaria - tamo će sedmodnevni ski pass za odraslu osobu u veljači koštati 311 eura, a smještaj u hotelu s četiri zvjezdice može se naći i za 938 do 1120 eura za sedam noći po osobi.
- Ono što su također novi prohtjevi naših gostiju jest činjenica da žele sto posto biti sigurni da će biti snijega, pa se uglavnom raspituju za smještaj koji je na minimalno 1000 do 1200 metara nadmorske visine - rekao nam je Čanaglić.
Palma je ove godine prodala između pet i deset posto više skijaških aranžmana nego lani, a interes i dalje postoji iako je kapaciteta sve manje, posebnu u veljači.
To je period kad na skijanje odlaze i ostali - Austrijanaci, Slovenci i slično - pa visoka potražnja generira i izrazito visoke cijene, za otprilike 30 posto.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....