U AKCIJU SU UKLJUČENE SVE UDRUGE

HRVATSKA OSTAJE BEZ MLIJEKA? Mljekari prestali s isporukom: 'Ako otkupna cijena ne bude 4,05, prolit ćemo ga po njivama!'

 Vlado Kos / Cropix

15:30 ĐAKOVAČKA SATNICA - Mljekari su jučer počeli poklanjati mlijeko građanima u znak prosvjeda zbog proizvođačke cijene mlijeka koja se kreće u prosjeku oko 2 kune, što je prema riječima predsjednika Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje Antuna Lasla, gotovo sve mljekare dovele do ruba propasti. I na njegovu farmi u Đakovačkoj Satnici, od ranog su jutra pristizali mještani ovog, ali i okolnih sela, kao i Đakova. Dolazili su s kantama, plastičnim bocama, malom buradi, galonima... i odnosili pravo domaće mlijeko, koje će uglavnom pretvarati u sir ili kiselo mlijeko. Neki su se vraćali i po nekoliko puta. Stigao je i kamion Vindije, no za njih mlijeka na Laslovoj farmi nije bilo. Ipak to ne znači da je kamion bio prazan. Naime, neki mljekari ipak su odlučili prodavati svoje mlijeko prerađivačima.

- Svatko ima pravo izbora. Mi smo se odlučili na ovo i tako će biti do daljnjega. Građani mogu dolaziti cijeli dan i bit će za sve. Ima ovdje oko 900 litara, a ono što ne podijelimo dat ćemo našim svinjama ili u konačnici proliti - kaže nam Laslo, tvrdeći da drugog rješenja nisu imali.

- Došli smo do ruba. Sadašnja proizvođačka cijena je neizdrživa i nakon svih sastanaka u Ministarstvu poljoprivrede, kada smo shvatili da naše inzistiranje o povećanju cijene na 4,05 kuna ne nailazi na razumijevanje, odlučili smo se na ovakav prosvjed - tvrdi Laslo, ističući kako od veljače zbog ovakve cijene mlijeka i povećanja troškova svakoga dana bilježi gubitak od oko 2.000 kuna.

- Morali smo smanjiti količinu proizvodnje sa 1.250 litara dnevno na 900 litara, cijena je od veljače jednostranom odlukom industrije manja za 0,61 do 0,65 kuna, poskupila nam je struja, gorivo, hrana..., na sve to nadovezala se suša. Cijena od 4,05 kuna je realna, ali ako se nama ne vjeruje, hvala Bogu u Hrvatskoj imamo dokore znanosti, Poljoprivredne i Ekonomske fakultete i institute pe neka oni izračunaju i predoče kalkulaciju. Proizvođači mlijeka su na koljenima. Unazad nekoliko godina u hrvatskoj je bilo 50.000 mljekara, danas ih je 11.000, a uskoro će ih biti još znatno manje, čime će postati upitna ukupna domaća proizvodnja, a to nije dobro ni za državu, jer se gube radna mjesta, a proračun se oštećuje i direktno i indirektno - kaže Laslo, ističući da dvostruko veća proizvođačka cijena, ne bi značila i dvostruko skuplje mlijeko u trgovinama.

- Naš ministar Jakovina se predstavlja kao human čovjek, ali morao bi se sjetiti da je proizvođačima cijena skinuta za 0,61 ili 0,65 kn i tada je trebao reći proizvođačima da za isti iznos skinu cijenu mlijeka u trgovinama. Mogao je ministar utjecati i na trgovačke lance da je reagirao sa cijenom marže, koje su izuzetno visoke, pa bismo imali znatno niže cijene. Isto tako mogao se skinuti PDV na hranu na jednocifreni broj, kao i PDV nama proizvođačima. No, nama se PDV povećao, a da ne govorim o struji koja je poskupila, pogonskom gorivu, veterinarskim uslugama...Ljudi su opterećeni kreditima, a zanimljivo u operativnom programu od prije 5 ili 7 godina, kada su se počele graditi farme, piše da proizvođačka cijena ne bi smjela biti niža od 3 kune - kazao je Laslo, koji na farmi ima 180 grla stoke, od čega je 80 muznih krava. I kaže da će dio njih, ukoliko se nakon sastanka u srijedu nešto ne promijeni, vjerojatno morati prodavati, a to će značiti i lagano umiranje njegove farme.

13:37 Članovi udruge proizvođača mlijeka Dalmacije nisu se priključili prosvjedu kojega su u ponedjeljak započeli proizvođači mlijeka iz sedam kontinentalnih županija nezadovoljni otkupnom cijenom mlijeka koja sada iznosi 2,4o kuna po litri. Prosvjednici iz kontinentalnih županija, prema riječima Antona Lasla, predsjednika prosvjedničkog kriznog stožera, još nisu počeli prolijevati mlijeko nego ga dijele svojim farmama susjedima, poznanicima i prijateljima.

Mi smo naše mlijeko nastavili predavati otkupljivačima. Podržavamo zahtjeve proizvođača mlijeka iz kontinentalne Hrvatske jer su više nego opravdani, ali mi smo toliko mali da naš prosvjed ne bi imao smisla. Nas u Dalmaciji, ne računajući farme na Vrani i u Bokanjcu, ima svega 30-ak. Dnevno proizvedemo oko 5.000 litara mlijeka, koliko jedna osrednja farma u Slavoniji. Svo naše mlijeko dajemo mljekari Mils u Splitu ili siranama IPAK u Pakovu Selu i Gligora na Pagu. Zbog porasta učaznih cijena, prvenstveno cijene stočne hrane, na proizvodnji gubimo, a posljedica je da nas je sve manje - kaže Ivan Putnik, predsjednik udruge proizvođača mlijeka Dalmacije.

Putnik kaže da su se odlučili ne sudjelovati u ovom prosvjedu prolijevanjem ili dijeljenjem mlijeka jer bi, poučeni iskustvom iz prosvjeda u veljači ove godine, samo sebi napravili gore.

U veljači smo izišli traktorima na Kukuzovac, na državnu cestu D-1, mučili se, mrznuli, a na kraju ništa. To je bilo beskorisno. Zato smo odlučili odazvati se samo na žešće akcije s kmojima ćemo ići do kraja. Na primjer blokadu uvoza mlijeka na graničnim prijelazima, pa ako treba i zatvoriti granice samo da nas ne ubijaju damping cijenama iz inozemstva. Ako se nešto hitno ne promjeni sve farme ćemo zatvoriti, a krave dati na prisilno klanje - kaže putnik i nastavlja: kroz posljednjuh mjesec dana zatvorene su tri štale. Među njima i jedna moderna lauf štala na drniškom području iz koje je 50 krava i junica otišlo u klaonicu. Pred gašenjem su još dvije štale, jedna također od 50 grla, a druga od 20. Članovi obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u čijem su posjedu bile te zatvorene farme od njih su živjeli, to im je bio izvor egzistencije. Sada su postali socijalni slučajevi - kaže Putnik.

VIROVITICA/ZAGREB - Proizvođači mlijeka danas su prestati isporučivati mlijeko sa svojih farmi otkupljivačima, neće ga predavati dok mu cijena ne bude 4,05 kuna, u međuvremenu će mlijeko dijeliti besplatno na svojim farmama, a procjenjuju da će na farmama danas ostati oko milijun litara mlijeka.

"Prema mojim saznanjima niti jedan proizvođač mlijeka u Virovitičko-podravskoj županiji danas nije isporučio mlijeko prerađivačima", rekao je potpredsjednik Stočarsko-ratarske udruge Virovitičko-podravske županije i član Stožera za obranu cijene mlijeka Branko Karamarković.

Dodao je kako će mlijeko sa svoje farme odvesti u Crveni križ. Mljekari, kazao je, pozivaju svoje sumještane da dođu na farme po besplatno mlijeko.

Mljekari uputili ultimatum ministru: 'Prolijevat ćemo mlijeko ako ne povećate cijenu otkupa'

Dopredsjednik i glasnogovornik Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka (HSUPM) Nedjeljko Babić istaknuo je kako ovog trenutka nema informaciju kada će započeti pregovori s prerađivačima i Ministarstvom poljoprivrede. Ponovo je upozorio da je stanje u mljekarstvu kritično te se nada da će druga i treća strana, otkupljivači mlijeka i Ministarstvo poljoprivrede, prihvatiti njihove uvjete te da će naći rješenje kako ne bi bilo dulje obustave mlijeka.

Odluku da će od danas prestati isporučivati mlijeko sa svojih farmi otkupljivačima donijeli su na jučerašnjem sastanku u Terezinom Polju predstavnici Saveza udruga proizvođača mlijeka Republike Hrvatske i sedam županijskih udruga.

Izraziti problemi s mlijekom uslijedili su kada su u veljači ove godine prerađivači mlijeka smanjili otkupnu cijenu s 2,65 kuna na, kako ističu proizvođači mlijeka, sramotno nisku cijenu koja u većini slučajeva ne prelazi 2,09 kuna i s kojom proizvođači mlijeka posluju s gubicima.

Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina apelirao je pak proteklih dana na proizvođače mlijeka da ne obustave isporuke najavljujući kako će u srijedu na Savjetu za mlijeko biti prezentiran 'mliječni kodeks' sa parametrima za izračun otkupne cijene mlijeka.

'Mliječnim kodeksom', koji je usuglašen s mljekarskim paketom EU, trebali bi se uredili svi odnosi između proizvođača i prerađivača, uključujući i otkupnu cijenu.

Jakovina je u subotu u Tinjanu izjavio da će proizvođači mlijeka morati biti zadovoljni s porastom otkupne cijene d 15 lipa po litri, koju su najavili otkupljivači.

"Ako govorimo o otkupnoj cijeni od 4,05 kuna onda moramo biti svjesni da mlijeko na policama ne može ostati po sadašnjim cijenama. Mislim da kao potrošači nismo spremni za povećanje cijena", poručio je Jakovina u Tinjanu, gdje je otvorio sajam pršuta.

Ustvrdio je i kako negativni trendovi u proizvodnji mlijeka nisu nešto što je obilježilo posljednje mjesece.

U 2011. godini 2228 farmi prestalo je isporučivati, odnosno proizvoditi mlijeko, a u prvih osam mjeseci ove godine to su učinile 963 farme.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 20:05