Nije samo psihijatar Robert Torre upozorio na jalovost i štetnost ovisnosti o psihofarmacima u liječenju psihičkih tegoba, iznenadivši javnost svojim znanstvenim otkrićem kako konzumiranje lijekova proizvodi samo još više bolesnika.
To je stav i svjetske struke - da tablete ne rješavaju stvar. PTSP nije problem samo branitelja, 60 posto naših civila ima ozbiljnih problema s mentalnim zdravljem, a razumijevanje mnogih psihičkih poremećaja je u začetku. Nevidljive rane Domovinskog rata u hrvatskom društvu trajat će još desetljećima.
Problem imaju i civili
Zato je na nama kao društvu, ako želimo biti odgovorni, da udruženim snagama, neovisno o političkom predznaku, vidimo kako možemo pomoći, a ne da se bavimo klijentelizmom. Tražimo od predsjednice države, predsjednika Vlade i Sabora donošenje Deklaracije o mentalnom zdravlju hrvatskih branitelja, prisegu da će učiniti mnogo više nego što su učinili do sada, baš kao što je američki predsjednik Barack Obama mentalno zdravlje vojnika odredio kao prioritet i dodijelio mu fond od 900 milijuna dolara.
To je siže predavanja koje je u organizaciji Zajednice županijskih zajednica udruga Hvidre u nedjelju, u kongresnoj dvorani Hotela I, održao profesor dr. sc. Krešimir Ćosić, predstavljajući ujedno što je konkretno on sam napravio - projekt razvoja novih metoda i tehnologija u liječenju i prevenciji PTSP-a hrvatskih branitelja, nastao u suradnji Fakulteta elektronike i računarstva, Sveučilišta u Zagrebu i udruga branitelja, uz blagoslov Ministarstva branitelja.
Rat ubija i preživjele
Podsjetivši da “rat ubija i one koji misle da su ga preživjeli”, Ćosić je ukazao na značaj projekta integrirane terapije na kojemu radi posljednjih deset godina, koji je, unatoč tome što nije uspio dobiti podršku Vlade, postao dio NATO-ova projekta vrijednog 400.000 eura koji će za mjesec dana predstaviti i u Izraelu. Profesor na FER-u, umirovljeni general, prema vlastitim riječima, godinama opsjednut vođenjem raketa, a onda suočen sa smrću bliskih prijatelja, posvetio se razradi ideje “računalno potpomognute psihoterapije”, alata koji izaziva različita emocionalna i kognitivna stanja uz pomoć multimodalne stimulacije i omogućuje praćenje promjena koje intenzivni ratni stres izaziva u tijelu i mozgu. Krajnji cilj je razotkrivanje misterija kompleksnosti tog oboljenja. Laboratorij za interaktivni simulacijski sustav zasad postoji samo na FER-u. Vrijednost alata koji taj laboratorij daje mogla bi biti golema i nesaglediva: psihijatrima, posebno onima koji se bave kongitivno-bihevioralnom terapijom, daje fantastične uvide u vezu mozga i tijela, osigurava nove puteve i metode u liječenju PTSP-a.
- Lijekovi ne mogu djelovati selektivno na pojedine skupine sinaptičkih mreža, one koje proizvode neurološke disfunkcije, neovisno je li ‘triger’ molekularni ili genetski - objašnjava Ćosić.
Uz pomoć vizualnih podražaja, poput videoklipova, bilježe se ekspresije pojedinca u svakoj sekundi: treptaja oka, govora, grča mišića, znoja... i osigurava “matematička” analiza boli. Krajnji cilj je osnivanje virtualnih centara za mentalne poremećaje koji bi unaprijedili zdravstvenu skrb oboljelih i omogućili 24-satnu pomoć.
Multidisciplinarnost
Projekt uključuje čitav niz različitih metoda i struka, od računalnih znanstvenih disciplina, kao što su umjetna inteligencija, Big Data tehnologije, računalne metode elicitacije i automatska analiza ekspresija emocija. Pacijent uči kako procesima svojih misli i razmišljanja može mijenjati neuroplastičnu strukturu svoga mozga, potaknuti procese samoizlječenja.
Na temelju tog projekta Ćosić je inicirao i osnivanje NATO-ova Centra izvrsnosti za mentalno zdravlje u Hrvatskoj, ali njegova ideja zasad nije pala na plodno tlo. Centar bi bio orijentiran na dva aspekta: da se braniteljima osigura pristup najboljim metodama liječenja PTSP-a, ali i da se profesionalnim vojnicima osigura svojevrsni mentalni trening.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....