OPASNI GRM

HRVATSKI PRIRODNI BISER NA UDARU IZNIMNO AGRESIVNE ČIVITNJAČE Stigla je iz Amerike, širi se enormnom brznom, a uništava sve autohtone vrste

 Marko Todorov / CROPIX

U Parku prirode Lonjsko polje počinje istrebljivanje čivitnjače, ogromnog grma pristiglog iz Sjeverne Amerike, koji potiskuje autohtone biljne vrste te ugrožava uz njih vezan životinjski svijet.

Čivitnjača je u Europu stigla iz Sjeverne Amerike kako bi učvršćivala željezničke nasipe, a danas pokazuje da joj ovdje nije mjesto. Riječ je o invazivnoj vrsti čije se sjeme brzo i uspješno širi poplavnim vodama, te na površinama gdje raste, potiskuje autohtoni biljni svijet. Radi se o grmu koji doseže tri metra, pa onemogućuje rast biljkama u svojoj sjeni, navode u utorak u priopćenju iz Lonjskog polja.

U Parku prirode Lonjsko polje čivitnjača prekriva već pola travnjaka, to jest pet tisuća hektara. Budući da potiskuje autohtone biljne vrste, ugrožava i uz njih vezan životinjski svijet - od kukaca do ptica. Zbog širenja te agresivne biljke stoka na pašnjacima ima sve manje hrane. S druge strane, zadržavanje stočarstva u Lonjskom polju pomaže obuzdavanju čivitnjače jer se stoka hrani njezinim mladicama. Najbolji je to primjer kako ekologija i poljoprivreda idu ruku pod ruku, istaknuo je Ivor Stanivuković, ravnatelj Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje.

Stanivuković je to rekao na sastanku sudionika projekta Sava TIES: Očuvanje staništa sliva rijeke Save kroz međunarodno upravljanje invazivnim vrstama.

Zemlje regije udruženo protiv invazivnih biljnih vrsta koje ugrožavaju autohtone biljke, životinje i ljude

Na tom projektu surađuje osam zaštićenih područja uz Savu iz četiri zemlje - Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske. Glavni partner je zaklada EuroNatur iz Njemačke. Svaki dionik projekta hvata se u koštac s invazivnom vrstom koja mu zadaje najviše glavobolje.

Voditeljica projekta Valerija Hima rekla je kako je riječ o pilot projektu kojim žele doznati kako se najuspješnije boriti protiv čivitnjače. Kazala je da će se na površini od pet do deset hektara za uništavanje čivitnjače služiti malčiranjem i baliranjem, Zeleni prsten Zagrebačke županije biljku će suzbijati paljenjem, a Pokrajinski zavod za zaštitu prirode Vojvodine strojno će je čupati s korijenjem. Analizom će doznati koja je metoda najučinkovitija i cjenovno najprihvatljivija te stvoriti smjernice za upravljanje tom invazivnom vrstom.

Cilj projekta Sava TIES: Očuvanje staništa sliva rijeke Save kroz međunarodno upravljanje invazivnim vrstama je pronaći učinkovito rješenje za trajno uklanjanje i suzbijanje invazivnih vrsta biljaka. Projekt je vrijedan preko milijun i šesto tisuća eura, a s 85 posto sufinancirala ga je Europska unije iz programa IPA Europskog fonda za regionalni razvoj.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 14:59