PROTURJEČNE PORUKE

HZJZ i HALMED o cijepljenju trudnica: Na ključno pitanje jednoznačnog odgovora - nema

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo priznaju da su podaci primjene cjepiva protiv covid-19 u trudnica i dojilja ograničeni
 Abbas Momani/ AFP

Trudnice se mogu cijepiti svim odobrenim cjepivima protiv virusa covid-19, stav je regulatornih tijela, ali unatoč tome, jednoznačnog odgovora na pitanje trebaju li se cijepiti ili ne - nema. Cijepljenje predstavlja najbolji oblik zaštite od koronavirusa, pogotovo ako se uzme u obzir da je stav struke da trudnice mogu teško oboljeti. Ipak, prije cijepljenja trebaju se savjetovati s liječnikom.

Posljednjih dana medijskim prostorom bilo je više izjava koje su kontradiktorne, od toga da trebaju cijepiti neovisno o tjednu trudnoće, zatim da se cijepe one kojima je prošlo 16 tjedana, ali i da nije dobro cijepiti se.

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo priznaju da su podaci primjene trenutno dostupnih cjepiva protiv covid-19 u trudnica i dojilja ograničeni.

Ipak, do sada prikupljeni podaci iz pretkliničkih istraživanja ne pokazuju štetan učinak na trudnoću, razvoj zametka i fetusa, porođaj ili postnatalni razvoj (razvoj poslije rođenja).

- Cijepljenje trudnica posebice treba razmotriti ako je trudnica u većem riziku za izloženost zarazi ili većem riziku od posljedica covida zbog kroničnih bolesti ili starije dobi). Stoga, ako se trudnica želi zaštititi protiv bolesti, to joj treba omogućiti jer unatoč za sada ograničenim informacijama, cijepljenje nije kontraindicirano - stav je HZJZ-a.

Iz Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) također navode kako cjepiva protiv bolesti covid-19 nisu kontraindicirana u trudnica i ne isključuju trudnice iz cijepljenja.

- U nekih trudnica mogu postojati čimbenici rizika poput dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i pretilosti koji bi, u slučaju zaraze, mogli povećati rizik od ozbiljnog oblika bolesti. Međutim, prema informacijama iz Europske agencije za lijekove (EMA), na ovom području potrebni su dodatni podaci kako bi se mogli donijeti adekvatni zaključci o sigurnosti primjene cjepiva - pojašnjavaju iz HALMED-a i zaključuju da je odluku o primjeni cjepiva tijekom trudnoće potrebno donijeti u bliskom savjetovanju sa zdravstvenim radnikom nakon razmatranja koristi i rizika u svakom pojedinačnom slučaju.

S obzirom na to da još uvijek nema dovoljno relevantnih istraživanja vezanih za cjepiva u vrijeme i oko vremena trudnoće, nastavljaju se pratiti cijepljene trudnice, kako bi se prikupile i ocijenile dodatne informacije o ishodima trudnoće.

- Povjerenstvo za ocjenu rizika na području farmakovigilancije (PRAC) pri EMA-i do sada nije identificiralo nijedno sigurnosno pitanje vezano uz trudnoću te će se nastaviti s pomnim praćenjem - govore iz HALMED-a.

Od do sada dostupnih ispitivanja primjene cjepiva u trudnica, najobuhvatnija te trenutačno najpouzdanija je studija o sigurnosti primjene odobrenih mRNA cjepiva u trudnica koju provode američki Centar za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC) i Američka uprava za hranu i lijekove (FDA).

- Objavljeni rezultati odnose se na podatke o ukupno 35.691 trudnoj osobi koji su prikupljeni u razdoblju od 14. prosinca 2020. godine do 28. veljače 2021. godine, a preliminarni podaci nisu ukazali na postojanje očitih sigurnosnih signala u ovoj skupini - zaključuju u HALMED-u.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. siječanj 2025 12:12