SLUČAJ GRABUNDŽIJA

HZMO ostao dosljedan i nakon odluke Ustavnog suda: ‘Bivši ministar u Vladi tzv. SAO Krajine ne smije dobiti saborsku mirovinu‘

Mirovinsko osiguranje o mirovini je odlučivalo nakon što je im je to naložio Ustavni sud, smatrajući da mu je u prethodnim postupcima povrijeđeno pravo na pravično suđenje

Savan Grabundžija

 Screenshot RTV Pančevo

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje smatra da nekadašnji saborski zastupnik, kasnije ministar u tzv. Vladi SAO Krajine Savan Grabundžija ne zaslužuje saborsku mirovinu, odlučili su tako i nakon što im je na ponovni postupak predmet vratio Ustavni sud, potvrđeno nam je u HZMO-u.

- Potvrđujemo da je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje izvršio Odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske od 26. rujna 2024., prema kojoj se predmet o ostvarivanju prava na zastupničku mirovinu za g. Savana Grabundžiju iz Pančeva, Republika Srbija, vraća Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO), Područnoj službi u Zagrebu na ponovni postupak. U ponovljenom postupku utvrđeno je da imenovani ne ispunjava uvjete za priznanje prava na zastupničku mirovinu kako je propisano člankom 7. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima zastupnika u Saboru Republike Hrvatske te je zahtjev odbijen kao po zakonu neosnovan - kažu u odgovoru.

Što će se dalje događati ponajviše ovisi o samom Grabundžiji, koji je dosad bio dosta uporan u naumu da dođe do mirovine, jer je nakon zahtjeva HZMO-u, Područnom uredu Zagreb slao žalbe njihovom središnjem uredu, zatim ih je tužio Upravnom sudu te se žalio i Visokom upravnom sudu, da bi mu tek tužba na Ustavnom sudu urodila plodom, koji je predmet vratio na HZMO-ov Područni ured, na upravo okončani postupak.

Podsjetimo, Grabundžija je kao zastupnik SKH-SDP na pragu demokratskih promjena devedesetih godina izabran u Vijeće općina Sabora RH, koje je tada okupljalo predstavnike svih lokalnih jedinica. Pozivajući se na hrvatske zakone, zatražio je mirovinu za razdoblje provedeno u zastupničkim klupama Hrvatskog sabora, iako je, dakle, većinu mandata (1990.- 1992. godine) proveo u paradržavnim strukturama.

Ustavni sud je zauzeo stav da je Grabundžiji povrijeđeno pravo na pravično suđenje, zamjerajući da u prethodnim odlukama "ni sudovi ni upravna tijela nisu razlikovala konzumiranje dužnosti od obnašanja dužnosti zastupnika te tako neprisustvovanje podnositelja sjednicama izravno vezali za obnašanje dužnosti."

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. prosinac 2024 06:59